DZIŚ JEST:   20   LIPCA   2018 r.

Św. Małgorzaty, męczennicy
Bł. Czesława Odrowąża, kapłana
 
 
 
 

Chiny tworzą drugą zagraniczną bazę wojskową. Czy powstanie Militarny Szlak Jedwabny?

Chiny tworzą drugą zagraniczną bazę wojskową. Czy powstanie Militarny Szlak Jedwabny?
Fot. Credit Image: © Arnold Drapkin/ZUMAPRESS.com

Obok ambitnego ekonomicznego planu gospodarczego budowy Nowego Jedwabnego Szlaku Chiny zamierzają zwiększyć swoje możliwości militarne w skali światowej. Kontrolę nad szlakami handlowymi ma umożliwić baza wojskowa w Pakistanie, która zwiększy wpływ Pekinu na Oceanie Indyjskim.

 

Zabezpieczanie interesów

Drugą chińską bazę wojskową Państwo Środka zbuduje w Pakistanie, w portowym mieście Gwadar – podaje kirgiski „Wieczernyj Biszkek”. Gwadar to miejscowość położona około 60 km od granicy z Iranem, nad Morzem Arabskim. Koło Gwadaru przechodzą szlaki transportu ropy naftowej z Zatoki Perskiej poprzez Zatokę Omańską. Posiadanie zaplecza militarnego w takim punkcie Azji pozwoli Chinom na interweniowanie w razie konfliktów zbrojnych w obszarze, przez który odbywa się zaopatrywanie dużej części świata w surowce energetyczne – ropę naftową i gaz ziemny skroplony. Dla Chińskiej Republiki Ludowej to gwarancja zabezpieczenia sobie dostaw surowców niezbędnych do funkcjonowania rosnącej gospodarki, mogącej wkrótce wyprzedzić gospodarkę Stanów Zjednoczonych.

 

Baza wojskowa w Gwadarze będzie drugim punktem bezpośredniej obecności militarnej Chin za granicą. Pierwsza baza została uruchomiona w sierpniu 2016 roku w Dżibuti, także przy światowym szlaku handlowym, łączącym Morze Śródziemne poprzez Kanał Sueski i Morze Czerwone z Oceanem Indyjskim.

 

Militarny Szlak Jedwabny?

Na trasie z Europy do Chin baza w pakistańskim Gwadarze będzie kolejnym elementem zabezpieczenia interesów chińskich i kontroli nad trasami transportowymi o znaczeniu międzynarodowym. Decyzja o przekazaniu terenów w pakistańskim mieście portowym państwowej firmie Chinese Overseas Port Holdings zapadła w listopadzie ubiegłego roku. W kontaktach Pakistanu i Chin lokalizacja firmy z Państwa Środka wpisywała się w koncepcję tworzonego Nowego Jedwabnego Szlaku. Eksperci chińscy uznali, że posiadanie bazy wojskowej w takim punkcie jak Pakistan będzie niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa prowadzonych przez chińskie firmy i władze przedsięwzięć oraz inwestycji. Dlatego też na przygotowanie portu w Gwadarze Chiny zamierzają przeznaczyć 622 miliony dolarów.

 

Jeszcze nie jest znana dokładna data sfinalizowania inicjatywy chińskiej w Gwadarze ale tego typu przedsięwzięcia Pekin realizuje bardzo szybko, widząc rosnącą konkurencję polityczną i militarną oraz działania państw Zachodu, które dostrzegają wzrost znaczenia Chin w polityce światowej.

 

W narożniku Afryki

Baza w wschodnioafrykańskiej Republice Dżibuti otwarta została 1 sierpnia 2017 roku co komentowano jako oficjalną demonstrację swoich zamierzeń geopolitycznych i ambicji w skali świata. W tej bazie może być rozmieszczonych nawet 10 tys. żołnierzy, czyli niewiele mniej niż liczy armia np. Słowacji. Potencjał bazy w Dżibuti jest więc znacznie większy niż potrzeba do zabezpieczenia misji humanitarnych, których podjął się Pekin w tej części świata.

 

Według „Niezawisimoj Gaziety” obroty handlowe tylko między Unią Europejską a Chinami w ubiegłym roku wyniósł blisko 36 mld euro. Duża część wymiany odbywa się właśnie trasą przez Kanał Sueski i Morze Czerwone. Stąd zainteresowanie Pekinu silną obecnością w narożniku Afryki jest zrozumiałe. Chiny nie były pionierem budowy baz wojskowych w Dżibuti, wcześniej znaleźli się tutaj wojskowi Stanów Zjednoczonych, Francji i Japonii. Ważnym elementem obecności militarnej Chin w Dżibuti jest marynarka wojenna, której okręty rotacyjnie przybywają do Afryki. Dzięki bazie w Dżibuti Chiny zacieśniają współpracę z armią tej republiki, planując wspólne manewry wojskowe. Na tym jednak nie kończą się afrykańskie ambicje Pekinu, który chce zintensyfikować współpracę z siłami zbrojnymi Sudanu, Etiopii, Erytrei, Somalii, Kenii i Tanzanii. Te projekty mają umocnić polityczną i gospodarczą obecność Chin w Afryce.

 

Ogłoszony kilka dni temu pomysł z budową drugiej bazy wojskowej w pakistańskim Gwadarze z pewnością też jest pomyślany jako szerszy projekt o wymiarze wychodzącym daleko poza zabezpieczenia szlaków dostaw towarów do Chińskiej Republiki Ludowej. Pekin nie kryje swoich ambicji na Bliskim Wschodzie, wykorzystując problem walki z Państwem Islamskim i wojną domową w Syrii.

 

Jan Bereza


DATA: 2018-01-12 14:25
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Brawo Chiny :)
6 miesięcy temu / Zoltar
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.