DZIŚ JEST:   14   LIPCA   2020 r.

Św. Kamila de Lellis
Bł. Hroznaty, męczennika
 
 
 
 

Chiny poparły rozmieszczenie rosyjskich wojsk w Wenezueli

Chiny poparły rozmieszczenie rosyjskich wojsk w Wenezueli
Fot. Aleksiej Witwicki / FORUM

Chiński rząd poparł rozmieszczenie wojsk rosyjskich w Wenezueli. Pekin odniósł się do wypowiedzi waszyngtońskich urzędników, sugerujących, iż Moskwa i Pekin nie mają prawa popierać reżimu Nicolasa Maduro.

 

Stany Zjednoczone próbowały obalić prezydenta Wenezueli, udzielając wsparcia kierującemu opozycją szefowi Zgromadzenia Narodowego, Juanowi Guaidó, który ogłosił się prezydentem na początku tego roku. Doradcy amerykańskiego prezydenta mieli nadzieję, że uda im się stosunkowo szybko odzyskać wpływy w Wenezueli i przywrócić produkcję ropy naftowej na wystarczającym poziomie, by silniejsze sankcje irańskie nie powodowały zbytnich zakłóceń na rynku ropy.

 

Ameryka chciała także osłabić wpływ Rosjan i Chińczyków oraz kubańskich wywiadowców w Wenezueli. Presja Waszyngtonu wywierana w celu zmiany rządów w Wenezueli spotkała się z natychmiastową reakcją ze strony Moskwy i Pekinu, popierających obecnego prezydenta Nicolasa Maduro. Zarówno jedni i drudzy sporo zainwestowały w południowoamerykańskim kraju.  

W miniony weekend rosyjskie wojska dotarły do Caracas, by wziąć udział w „dwustronnych konsultacjach” z obecnym rządem. Amerykański doradca do spraw bezpieczeństwa narodowego John Bolton napisał w poniedziałek na Twitterze, że USA „nie będą tolerować wrogich zagranicznych sił zbrojnych wtrącających się” w spory polityczne na półkuli zachodniej.

 

Sekretarz Stanu Mike Pompeo powiedział rosyjskiemu ministrowi spraw zagranicznych Siergiejowi Ławrowowi, że Waszyngton „nie będzie stał bezczynnie, gdy Rosja zaostrza napięcie w Wenezueli”.

Rzecznik chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Geng Shuang oznajmił we wtorek, że „wszystkie kraje na półkuli zachodniej, w tym kraje Ameryki Łacińskiej, są suwerennymi państwami”, więc „mają prawo do określania własnej polityki zagranicznej i sposobu, w jaki angażują się we wzajemnie korzystną współpracę z wybranymi przez siebie krajami.”

 

Geng przytoczył „Pięć zasad pokojowego współistnienia”, dokument z 1954 r., potwierdzający zobowiązanie Pekinu do unikania agresji i ingerencji za granicą. Strategia opisana w dokumencie została opracowana w celu promowania stosunków z Indiami, choć oba kraje spierają się o tereny graniczne.

 

 - Jeśli chodzi o kwestię Wenezueli, chcemy podkreślić, że może ona zostać rozwiązana jedynie przez naród wenezuelski, a stabilność leży w interesie Wenezueli i regionu - powiedział Geng reporterom.  - Chiny chciałyby współpracować ze społecznością międzynarodową, aby pomóc Wenezueli przywrócić stabilność na wczesnym etapie – dodał.

 

Rzecznik stwierdził także, że „sprawy Ameryki Łacińskiej nie są wyłącznym biznesem jakiegoś kraju, ani Ameryka Łacińska nie jest podwórkiem pewnego kraju”, wyraźnie wskazując na USA i wysłannika Waszyngtonu do spraw Wenezueli Elliota Abramsa, powiązanego z próbą zamachu stanu Hugo Cháveza w 2002 roku.

 

Obecny spór polityczny w Wenezueli zaostrzył się w wyniku kryzysu gospodarczego, objawiającego się m.in. hiperinflacją i brakiem wielu podstawowych dóbr. W sierpniu 2017 r. USA wprowadziły sankcje gospodarcze, by szybciej doprowadzić do obalenia Maduro.

 

Rosja i Chiny nadal współpracują z wenezuelskim rządem. Maduro i jego urzędnicy oskarżają Waszyngton i Guaido o spiskowanie i celowe powodowanie przerw w dostawach prądu.

Poparcie Pekinu dla Maduro doprowadziło do odwołania spotkania wysokiego szczebla Inter-American Development Bank (IDB) z siedzibą w Waszyngtonie w chińskim mieście Chengdu. Chiny odmówiły przyznania Guaido wizy dyplomatycznej. Wydarzenie ostatecznie odwołano.

 

Geng powiedział we wtorek, że „Chiny głęboko żałują, że IDB postanowiło odwołać swoje doroczne spotkanie w Chengdu”. - Zdecydowana większość członków IDB zgadza się z poglądem Chin, że doroczne spotkanie powinno koncentrować się na współpracy finansowej i nie powinno być zakłócane przez kontrowersyjne kwestie polityczne - konstatował.

 

Poza Chinami i Rosją, Maduro wspierają sojusznicy z Boliwii, Kuby i Nikaragui, a także Turcja, Białoruś, Kambodża, Iran, Korea Północna, Serbia i RPA.

 

Grupa Lima – skupiająca część państw Ameryki Łacińskiej pod przewodnictwem Kanady, sprzeciwia się na interwencji militarnej  oraz opowiada się za negocjacjami w celu przywrócenia demokracji w kraju.  

 

W Wenezueli w ostatnich latach Igor Seczin, bliski współpracownik prezydenta Władimira Putina i szef państwowej firmy naftowej Rosnieft, uzyskał uprzywilejowany dostęp do Maduro i jego wewnętrznego kręgu zaufanych osób. Wenezuelski lider zakupuje broń od Rosjan. Siły zbrojne obu krajów prowadzą wspólne ćwiczenia morskie i powietrzne.

 

Chiny zaś udzielają pożyczek i dostarczają towarów. Jako główny partner handlowy Brazylii i wielki wierzyciel krajów w całym regionie, Pekin w ciągu ostatnich 15 lat pożyczył więcej pieniędzy Ameryce Łacińskiej niż Bank Światowy i Międzynarodowy Fundusz Walutowy razem wzięte. Sama Wenezuela jest winna Chinom około 54 miliardów euro, co ma zwrócić w postaci dostaw ropy naftowej. Zadłużenie to odpowiada 40 proc. całego zadłużenia Ameryki Łacińskiej wobec Chin.

 

Niektórzy analitycy sugerują, że „zmiana reżimu w Wenezueli będzie zatem zależeć od zmiennych poza Półkulą Zachodnią i od nieprzewidywalnej gry strategicznej, której celem jest osłabienie Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników, bez celowego doprowadzenia do starcia wielkich mocarstw.”

W kwietniu – jak podała rosyjska agencja TASS – Wenezuela i Rosja zamierzają podpisać dodatkowo 20 nowych umów dot. współpracy energetycznej i handlowej.

 

Źródło: newsweek.com / worldcrunch.com / news.am

AS


DATA: 2019-03-27 14:58
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Tak to komunizm upadł.
3 miesiące temu / Ryś
 
Obawiam się że USA przegrywa na każdym froncie, obawiam się że jest to koniec imperium amerykańskiego,obawiam się że Rosja i Chiny ze swoim potencjałem obrócą w ruinę USA. Jeżeli któreś z tych mocarstw stanie przed wizją klęski, użyje arsenału jądrowego,i jest to pewne na 100% ,wedle działania psychiki ludzkiej, która podąża w jedną stronę, jeżeli ja tonę i ginę to ciebie mojego wroga zabieram ze sobą. Tylko rozmowy i negocjacje mogą uchronic nas przed rządzą zemsty.
ponad 1 rok temu / on48
 
`68 Gomółka? Nie było takiego polityka w PRL. Był inny o podobnie brzmiącym nazwisku: Gomułka. Władysław Gomułka.
ponad 1 rok temu / TZ.
 
To robota dla Kolumnbii i Brazylii, a nie dla USA i Rosji.
ponad 1 rok temu / aaa
 
@ cichy - Człowiek - to także zwykły człowiek, i ten co chodzi do kościoła i ten co czeka na powrót Donka na białym mule , i ten co powiewając kolorową flagą domaga się seksualizacji noworodków w celu sprawiania sobie przyjemności. Ci tam na górze też byli zwykłymi na pozór ludźmi. Czy wiesz że na oprawców do torturowania wybierano zwykłych ludzi?? Nie psycholi? Ano właśnie dlatego że zwykły człowiek potrafił być wyjątkowo okrutny i robi to dla idei nie przyjemności jak psychol. Tych "niezwykłych" ludzi też wybiera zwykły człowiek. i to on ze zwykłych tworzy niezwykłych. PATRZ KOGO WYBIERASZ, BO POTEM BĘDZIESZ MUSIAŁ Z NIMI I POD NIMI ŻYĆ. Nie idąc na wybory też wybierasz i tworzysz "niezwykłych" ze zwykłych.
ponad 1 rok temu / banita
 
Obrońcom Rosji proponuje przeprowadzić się do kacapów i skosztować życia w tym raju.
ponad 1 rok temu / Paweł
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.