DZIŚ JEST:   01   CZERWCA   2020 r.

NMP Matki Kościoła
Św. Justyna, męczennika
Św. Pauli
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 74  >   RZECZYWISTOŚĆ PO EPIDEMII

Chiny po epidemii – walka o hegemonię przyspiesza

Chiny po epidemii – walka o hegemonię przyspiesza

W roku 1972 Państwo Środka z trudem podnosiło się po najtrudniejszych dwustu latach swej historii. Sto lat wojen z Europą, utrata terytorium, bunty ludności, fatalna niewydolność całego państwa w krańcowej fazie cesarstwa. Rewolucja, paroksyzmy wojny domowej i wojna zewnętrzna z okrutnym japońskim najeźdźcą. I wreszcie triumf komunizmu w najbardziej zbrodniczym wydaniu pod rządami Mao Zedonga. Jego rewolucja kulturowa krwawo oderwała Chiny od dwóch i pół tysiąca lat myśli politycznej i filozoficznej sięgającej czasów Konfucjusza, pogrążając kraj w chaosie, a aparat polityczny – w doktrynerstwie ograniczonym tylko przez korupcję.

 

Chińska droga do potęgi


Po śmierci Mao Zedonga początkowo wydawało się, że Chiny pójdą wiernie jego drogą, do skrajnego ubóstwa i izolacji w stylu Korei Północnej. Jednak partia obaliła następców Mao, powierzając władzę pragmatycznemu Deng Xiaopingowi. To Deng był autorem nowej chińskiej polityki, która otworzyła Chiny na zagranicznych inwestorów. Posiadając ogromną siłę roboczą, Państwo Środka wkrótce stało się fabryką świata.

 

Dalszy ciąg tej historii znamy. Fabryka świata nie chciała na zawsze pracować tylko dla innych, ale dla siebie. Aby to osiągnąć, Chiny odstąpiły w praktyce (choć nie w teorii) od komunistycznej doktryny. Zachowując pełną władzę polityczną, partyjni towarzysze stali się kapitalistycznymi przedsiębiorcami. Dziś te rodzime przedsiębiorstwa przeszły od tandety i naśladownictwa do wysokiej technologii. Huawei, Xiaomi, Tencent, Alibaba to przykłady chińskich firm, które wywierają coraz większy wpływ na naszą rzeczywistość.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
8
 
 
 

 

Dwa kościoły, jeden w Minneapolis a drugi w Nowym Jorku, znalazły się na celowniku wandali biorących udział w trwających protestach.

 
 

Kardynał Leo Raymond Burke wyraził obawy, że błędne praktyki w udzielaniu sakramentów, do których doszło podczas zamknięcia kościołów w czasie epidemii, doprowadzą do utraty poczucia sacrum. Jego zdaniem niezbędny jest powrót do podstaw katechezy.

 

Znany podróżnik i pisarz w mocnych słowach ocenił działania partii rządzącej. Zarzucił Prawu i Sprawiedliwości, że nie stoi po stronie Kościoła katolickiego.

 

„Apeluję o niezwłoczne rozpoczęcie prac nad projektem „Zatrzymaj aborcję” – czytamy w petycji skierowanej do członków komisji sejmowych oraz premiera. Centrum Życia i Rodziny podkreśla, że najlepszym prezentem polityków na Dzień Dziecka byłaby deklaracja przyjęcia ustawy „Zatrzymaj aborcję”, zdecydowanie zwiększającej ochronę życia od poczęcia.

 

Władze Waszyngtonu próbują opanować niepokoje społeczne, które wywołała śmierć czarnoskórego George'a Floyda, zmarłego w trakcie brutalnego zatrzymania przez policję w Minneapolis. Protesty w nocy z niedzielę na poniedziałek odbywały się też pod Białym Domem.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.