DZIŚ JEST:   30   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Franciszka Borgiasza
Św. Hieronima, Doktora Kościoła
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 74  >   RZECZYWISTOŚĆ PO EPIDEMII

Chiny po epidemii – walka o hegemonię przyspiesza

Chiny po epidemii – walka o hegemonię przyspiesza

W roku 1972 Państwo Środka z trudem podnosiło się po najtrudniejszych dwustu latach swej historii. Sto lat wojen z Europą, utrata terytorium, bunty ludności, fatalna niewydolność całego państwa w krańcowej fazie cesarstwa. Rewolucja, paroksyzmy wojny domowej i wojna zewnętrzna z okrutnym japońskim najeźdźcą. I wreszcie triumf komunizmu w najbardziej zbrodniczym wydaniu pod rządami Mao Zedonga. Jego rewolucja kulturowa krwawo oderwała Chiny od dwóch i pół tysiąca lat myśli politycznej i filozoficznej sięgającej czasów Konfucjusza, pogrążając kraj w chaosie, a aparat polityczny – w doktrynerstwie ograniczonym tylko przez korupcję.

 

Chińska droga do potęgi


Po śmierci Mao Zedonga początkowo wydawało się, że Chiny pójdą wiernie jego drogą, do skrajnego ubóstwa i izolacji w stylu Korei Północnej. Jednak partia obaliła następców Mao, powierzając władzę pragmatycznemu Deng Xiaopingowi. To Deng był autorem nowej chińskiej polityki, która otworzyła Chiny na zagranicznych inwestorów. Posiadając ogromną siłę roboczą, Państwo Środka wkrótce stało się fabryką świata.

 

Dalszy ciąg tej historii znamy. Fabryka świata nie chciała na zawsze pracować tylko dla innych, ale dla siebie. Aby to osiągnąć, Chiny odstąpiły w praktyce (choć nie w teorii) od komunistycznej doktryny. Zachowując pełną władzę polityczną, partyjni towarzysze stali się kapitalistycznymi przedsiębiorcami. Dziś te rodzime przedsiębiorstwa przeszły od tandety i naśladownictwa do wysokiej technologii. Huawei, Xiaomi, Tencent, Alibaba to przykłady chińskich firm, które wywierają coraz większy wpływ na naszą rzeczywistość.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
8
 
 
 

 

Arcybiskup Samuel J. Aquila z Denver w liście skierowanym do wiernych przypomniał, że nie mogą przymykać oczu na zło i nie jest możliwe, by katolik popierał tak zwane aborcję i eutanazję czy też nienaturalne współżycie płciowe.

 
 

Władze miejskie San Francisco zdecydowały, że w miejscach kultu religijnego wierni będą mogli zajmować czwartą część limitu pojemności obiektów, maksymalnie do 100 osób w jednym miejscu. Wcześniej wierni z tego terenu uczestniczyli jedynie w Mszach świętych i procesjach eucharystycznych na wolnym powietrzu. Jednocześnie w znacznie szerszym zakresie funkcjonowały w tym samym czasie centra rozrywki, sklepy oraz lokale usługowe.

 

Potwierdziły się, na razie częściowo, podane przez nas nieoficjalne informacje na temat składu nowego rządu, który zostanie zredukowany do 14 ministerstw. Część obsady ich kierownictw w środę po południu ogłosił premier Mateusz Morawiecki.

 

 

Ponad tysiąc rolników bierze udział w zorganizowanym w Warszawie proteście przeciwko polityce PiS w zakresie ochrony zwierząt. Chodzi o rozwiązania z „piątki dla zwierząt” zakładającej likwidację hodowli zwierząt futerkowych w Polsce.

 

 

W nocy zamaskowani aktywiści zdewastowali budynek Ministerstwa Edukacji Narodowej. Na gmachu pojawił się napis: „Twoje dziecko LGBT+” oraz trzy imiona. Komentując sprawę szef resortu zauważył, że „tęczowi” wandale obrali sobie za cel budynek, w którym gestapo dręczyło polskich bohaterów. – Idioci, barbarzyńcy – powiedział o chuliganach Dariusz Piontkowski.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.