DZIŚ JEST:   14   SIERPNIA   2020 r.

Św. Maksymiliana Marii Kolbego
Św. Elżbiety Renzi
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 74  >   RZECZYWISTOŚĆ PO EPIDEMII

Chiny po epidemii – walka o hegemonię przyspiesza

Chiny po epidemii – walka o hegemonię przyspiesza

W roku 1972 Państwo Środka z trudem podnosiło się po najtrudniejszych dwustu latach swej historii. Sto lat wojen z Europą, utrata terytorium, bunty ludności, fatalna niewydolność całego państwa w krańcowej fazie cesarstwa. Rewolucja, paroksyzmy wojny domowej i wojna zewnętrzna z okrutnym japońskim najeźdźcą. I wreszcie triumf komunizmu w najbardziej zbrodniczym wydaniu pod rządami Mao Zedonga. Jego rewolucja kulturowa krwawo oderwała Chiny od dwóch i pół tysiąca lat myśli politycznej i filozoficznej sięgającej czasów Konfucjusza, pogrążając kraj w chaosie, a aparat polityczny – w doktrynerstwie ograniczonym tylko przez korupcję.

 

Chińska droga do potęgi


Po śmierci Mao Zedonga początkowo wydawało się, że Chiny pójdą wiernie jego drogą, do skrajnego ubóstwa i izolacji w stylu Korei Północnej. Jednak partia obaliła następców Mao, powierzając władzę pragmatycznemu Deng Xiaopingowi. To Deng był autorem nowej chińskiej polityki, która otworzyła Chiny na zagranicznych inwestorów. Posiadając ogromną siłę roboczą, Państwo Środka wkrótce stało się fabryką świata.

 

Dalszy ciąg tej historii znamy. Fabryka świata nie chciała na zawsze pracować tylko dla innych, ale dla siebie. Aby to osiągnąć, Chiny odstąpiły w praktyce (choć nie w teorii) od komunistycznej doktryny. Zachowując pełną władzę polityczną, partyjni towarzysze stali się kapitalistycznymi przedsiębiorcami. Dziś te rodzime przedsiębiorstwa przeszły od tandety i naśladownictwa do wysokiej technologii. Huawei, Xiaomi, Tencent, Alibaba to przykłady chińskich firm, które wywierają coraz większy wpływ na naszą rzeczywistość.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
8
 
 
 

 

Upowszechnienie „udziału” we Mszy św. online związane z koronawirusem może w dłuższej perspektywie przynieść zgubne skutki duchowe. Polega ono na zacieraniu zasadniczych elementów Eucharystii. Online swój wymiar tracą: wspólnota, Słowo Boże i znak sakramentalny.

 
 

Arcybiskup Richard Smith (archidiecezja Edmonton) oraz biskup William McGrattan (diecezja Calgary) nakazali kapłanom, aby Komunii świętej udzielali wiernym wyłącznie poprzez przekazanie hostii do rąk. Bez względu na prawo Kościoła Powszechnego.

 

Miał rację Jan Dobraczyński, gdy pisał w Skąpcu Bożym. Rzecz o Ojcu Maksymilianie Maria Kolbe, że wielkość życia założyciela Niepokalanowa nie kaźnią głodowego bunkra, ale ideą królowania Maryi trzeba mierzyć. Rzeczywiście, jego dobrowolna ofiara dokonana w Auschwitz, to owoc wieloletniej, tytanicznej wręcz pracy nie tylko na rzecz swego zbawienia, ale przede wszystkim na rzecz zdobycia całego świata, wszystkich dusz dla Tej, której poświęcił całe swoje życie – dla Niepokalanej.

 

Nazywał siebie wojownikiem, nawracał Żydów, a protestantów określał mianem heretyków i nakłaniał ich do przyjęcia katolickiej wiary. Co dzisiaj Kościół uczyniłby z takim kapłanem? Co stałoby się z św. Maksymilianem Marią Kolbe? Krystian Kratiuk zaprasza na program Ja Katolik.

 

Wychodząc naprzeciw potrzebom naszych widzów, portal PCh24.pl przygotował anglojęzyczną wersję filmu „Ich prawdziwe cele”, odsłaniającego społeczno-polityczną strategię ruchu LGBT. Mimo szybkiego zdjęcia produkcji przez administratorów serwisu YouTube, film odbił się szerokim echem w polskiej przestrzeni publicznej. Nadszedł czas, by prawda o genderowo-homoseksualnej agendzie dotarła poza nasze granice.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.