DZIŚ JEST:   07   LIPCA   2020 r.

Bł. Benedykta XI, papieża
 
 
 
 

Chiny nie są już najludniejszym krajem świata? Prężenie muskułów może przesłaniać demograficzną zapaść

Chiny nie są już najludniejszym krajem świata? Prężenie muskułów może przesłaniać demograficzną zapaść
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com (Free-Photos)

Po zamieszkach w Hong Kongu chiński przywódca Xi Jinping odgrażał się pogruchotaniem kości wszystkim, którzy będą podważać integralność terytorialną Chińskiej Republiki Ludowej. Przywódca Państwa Środka 1 października – w czasie manifestacji z okazji 70. rocznicy proklamowania państwa komunistycznego – zorganizował największą wojskową paradę, jaka miała miejsce w historii ChRL. Obserwatorzy pokazu mieli okazję m.in. zobaczyć dumę armii chińskiej – wielkie rakiety balistyczne DF-41. Coraz częściej pojawiają się jednak głosy, że afiszowanie się z siłą militarną oraz z propaństwowym zapałem jest przykrywką dla prawdziwych problemów, jakie już odczuwają władze w Pekinie.

 

Przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping 1 października odbierał wojskową paradę w stroju nawiązującym do garderoby Mao Zedonga – twórcy komunistycznego państwa i dyktatora obwinianego o śmierć 60-70 mln osób (i to w czasie pokoju!). Oficjalne demonstrowanie siły państwa ma jednak, według obserwatorów politycznych, przykryć prawdziwe problemy, które zaczynają dotykać gospodarkę ubiegającą się o tytuł światowego lidera.

 

Na słowackim portalu postoj.sk urodzony w Chinach William Huang porównuje nawet obecną atmosferę w ChRL do Niemiec w 1936 roku, w których nie było miejsca dla przeciwników, a „kto nie był z nami, ten był przeciwko nam”. Huang zwraca przede wszystkim uwagę na nadciągający kryzys demograficzny, wywołany państwową polityką jednego dziecka i sugeruje, że od 2000 roku dane demograficzne dla Chin są fałszowane. Podaje, że faktyczna liczba mieszkańców może być mniejsza od oficjalnych danych statystycznych o 100 mln osób.

 

Według danych portalu worldometers.info, obecnie Chiny miałyby 1 mld 436 mln obywateli, natomiast drugie pod względem ludności Indie 1 mld 371 mln obywateli. Gdyby przypuszczenia Huanga okazały się prawdziwe, oznaczałoby to, że ChRL straciłyby już tytuł najludniejszego państwa świata.

 

Jednak nawet gdyby te dane okazały się przesadzone, prognoza na worldometers.info przewiduje, że po 2030 roku ludność Chin zacznie się kurczyć. Polityka jednego dziecka oznacza bowiem, że w społeczeństwie chińskim nie ma naturalnej zastępowalności pokoleniowej, a w państwie będzie coraz więcej osób starszych i coraz mniej ludzi młodych. Ubytek ludzi w wieku produkcyjnym i szybki przyrost emerytów oznaczać będzie dla państwa konieczność wydzielania coraz większych kwot na politykę socjalną, co może ograniczać wydatki na spektakularne inwestycje, jakimi szczycą się dzisiaj Chiny.

 

Ponadto już dzisiaj Pekin przyznaje, że wzrost gospodarczy jest gorszy od oczekiwanego i sięga poziomu najniższego od 1992 roku. Według informacji podanych przez „South China Morning Post”, w trzecim kwartale tego roku wzrost gospodarczy wyniósł 6,0 proc., a przyczyną takiego stanu jest amerykańsko-chińska wojna handlowa. Prawdopodobna jest jednak również teza, że przyczyną wyhamowania wzrostu gospodarczego mogą być już czynniki demograficzne – w latach 2016-2019 bilans migracji jest ujemny i ocenia się, że rocznie Państwo Środka opuszcza 350 tys. osób, szukających pracy w innych krajach.

 

 

Źródła: South China Morning Post / postoj.sk / worldometers.info

Jan Bereza

 

  


DATA: 2019-10-23 07:50
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Chłopak i DZIEWCZYNA => Prawdziwa rodzina
8 miesięcy temu / Riddick
 
Dlaczego Chiny to państwo demoniczne? Przecież JKM twierdzi że Chiny są lepsze niż UE i USA.
8 miesięcy temu / ala wilk
 
Myślę, że emeryci nie będą wielkim problemem. Jak to się mówiło za czasów pierwszej komuny "popieraj partię czynem, umieraj przed terminem". Patrząc na ocean krwi nienarodzonych, jaki został przelany w Chinach "lekka" pomoc państwa w zmniejszeniu obciążenia budżetu poprzez pomoc emerytom w "godnym odejściu" jest wielce prawdopodobna. A jakby się to nie przyjęło, to zawsze można ich oskarżyć o działalność antypaństwową, bo w sposób nieuzasadniony uszczuplają finanse publiczne.
8 miesięcy temu / Mat
 
Chiny to państwo demoniczne Jak świat może przejść do porządku dziennego nad faktem państwowej przymusowej eksterminacji nienarodzonych? Ocean krwi niewinnej zalewa świat rozbawiony coraz to nowymi gadżetami. Czy nastąpi opamiętanie?
8 miesięcy temu / Michał
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.