DZIŚ JEST:   26   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Dymitra z Tesaloniki
Bł. Celiny Borzęckiej
 
 
 
 

Chiny łamią porozumienie z Watykanem [OPINIA]

Chiny łamią porozumienie z Watykanem [OPINIA]
fot. Thomas Peter / Reuters / FORUM

Na całym świecie coraz głośniej mówi się o kłamstwach Komunistycznej Partii Chin i zagrożeniu, jakie stwarza ten reżim, jednak Watykan tego nie zauważa. „Zwykli katolicy zasługują na to, by poznać szczegóły” umowy zawartej z Pekinem przez Stolicę Apostolską – pisze na łamach „Foreign Policy” Benedict Rogers.

 

Na umowie zawartej z Watykanem skorzystali wyłącznie komuniści – ocenia brytyjski działacz na rzecz praw człowieka i dziennikarz Benedict Rogers, publikujący m.in. na łamach „Wall Street Journal”, „New York Times” i „Huffington Post”. „Chiny już zerwały porozumienie. W zeszłym tygodniu w prowincji Jiangxi na niezależnych katolickich księży nałożono areszt domowy, naruszając porozumienie w zakresie ochrony duchownych przed przymusem. Inwigilowani księża z prowincji Yujiang otrzymali zakaz „angażowania się w jakąkolwiek działalność religijną wchodzącą w zakres działań duchowieństwa”. Doszło do tego, kiedy odmówili dołączenia do „kościoła patriotycznego” kontrolowanego przez reżim; z kolei biskup Lu Xiping otrzymał zakaz celebrowania Mszy świętej” – czytamy.

 

Benedict Rogers – konwertyta na katolicyzm – przypomina, że już dwa lata temu informacje o planowanym „porozumieniu” budziły liczne (i uzasadnione) wątpliwości. Rozwój wypadków nie powinien być zaskoczeniem. „Można było to przewidzieć już od samego początku. Wszystko, co wiązało się z tą umową, było złe. Po pierwsze – czas. Doszło do niej w trakcie najgorszych prześladowań religijnych od czasów Rewolucji Kulturalnej. Treść umowy była i dalej jest objęta tajemnicą, szczegóły znają tylko osoby biorące udział w negocjacjach oraz sam papież. W jej rezultacie ateistyczna dyktatura otrzymała możliwość decydowania w sprawie mianowania biskupów” – podkreśla. Dwa lata temu – kontynuuje dziennikarz – miał względem takiego porozumienia poważne wątpliwości, dziś uważa, że układ z władzami (mimo dobrych intencji strony kościelnej) jest „głęboko naiwny, zły, niemoralny i niebezpieczny”.

 

Chińskie władze już wpływają na struktury kościelne w Hong Kongu. Duchowieństwo otrzymało od kardynała Tonga instrukcję dotyczącą unikania „prowokacji” w trakcie głoszonych kazań. Z kolei katolickie szkoły zostały poinstruowane, że powinny zniechęcać młodzież do udziału w antychińskich protestach. Nowe podręczniki do religii sprzyjają „integracji”. W rozdziale poświęconym tradycjom kulturalnym 8-latkowie mają modlić się słowami: „Boże, dziękuję, że uczyniłeś mnie Chińczykiem. Chcąc okazać Ci moją wdzięczność będę się uczyć miłości wobec mojego kraju na wzór Jezusa”. Wzmianki o Chinach są częste we wszystkich podręcznikach należących do serii. 7-latkowie uczą się, że „Bóg kocha Chiny”, z kolei powołanie apostołów porównywane jest z… powołaniem do służby narodowi. Rogers zauważa, że trudno ocenić, co stoi za decyzją o „dostosowaniu” się diecezji: czy wynika to z nacisków Pekinu? Czy też z obawy przed niezadowoleniem Rzymu?

 

„Zwolennicy porozumienia twierdzą – kontynuuje Rogers – że Watykan prowadzi długoterminową rozgrywkę. Jeśli tak jest, to jest to rozgrywka zbyt długa dla milionów Ujgurów żyjących w obozach karnych, jak niewolnicy, poddawani orwellowskiej kontroli; to zbyt długa rozgrywka w przypadku kościołów – niszczonych, zamykanych i poddawanych ciągłej obserwacji; kościołów których krzyże są niszczone a księża aresztowani. To zbyt długa rozgrywka w przypadku więźniów sumienia, od których pobierane są organy, jak i dla Hong Kongu, którego wolności są w szybkim tempie demontowane. Kompromis zawierany z myślą o szybkim zysku może się bronić, całkowita wyprzedaż pozbawiona jakiegokolwiek zysku, podważająca moralny autorytet Kościoła – już nie”.

 

Benedict Rogers kieruje organizacją „Hong Kong Watch”, jest traktowany jako persona non grata na terenach kontrolowanych przez chiński reżim. W kwestiach ochrony praw człowieka współpracuje m.in. z brytyjskimi konserwatystami, Christian Solidarity Worldwide i Międzynarodową Koalicją na rzecz Zatrzymania Zbrodni Przeciwko Ludzkości w Korei Północnej. Ukończył studia sinologiczne na Uniwersytecie Londyńskim.

 

 

Źródło: foreignpolicy.com, appledaily.com

mat


DATA: 2020-09-22 11:53
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
10
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Ryś.,, Watykan nie uznaje rządu ChRL a uznaje rząd Tajwanu''. Powinno być chyba że nie uznawał bo z kimś kogo się nie uznaje nie zawiera się żadnych umów. Dla Chin uznawanie rządu Tajwanu jest z kolei aktem wrogim bo oni politycznie zawsze tak postępują że jak jest jakaś sprawa nie po ich myśli to każde państwo traktują jako wrogie aż się sporne kwestie zmienią. Pytanie co się stanie gdy ChRL osiągnie swoje cele polityczne i zostanie jeszcze uznane przez tych co ich nie uznają?. Pozostaną może dalej takim samym państwem jak kiedys?
1 miesiąc temu / m
 
@ Borys Cowid rozdała światowa masoneria, i to nie za darmo.
1 miesiąc temu / Ryś
 
Czy jest jakieś wyjście z sytuacji? Porównajmy ChRL i Watykan, słoń i mrówka. W dodatku Watykan nie uznaje rządu ChRL, a uznaje rząd tajwański wrogi ChRL. Takie porozumienie jakie zawarł Ojcieć Święty Franciszek mogło ułatwić życie katolikom chińskim, i może ułatwiło. Nie wiemy co by było, gdyby było.
1 miesiąc temu / Ryś
 
Skłamałbym gdybym się temu dziwił. Nie paktuje się z diabłem czytaj komunistą. Z Hitlerem też paktowali vide Układ Monachijski, a on i tak wywołał wojnę co kosztowało życie dziesiątki milionów ludzi. Z bolszewikami Lenina było podobnie. No, ale skoro papież Bergolio ma skrzywiony kręgosłup na lewo to i mamy takie skutki. A będzie jeszcze gorzej i temu też się dziwić nie będę. Zachęcam do studiowania objawień Maryjnych. POKUTA I NAWRÓCENIE.
1 miesiąc temu / Brak zdziwień
 
No i co z tego, że prześladują katolików. Ważne, że kradną technologie i tanio sprzedają swoje podróbki, a covid rozdali za darmo
1 miesiąc temu / Borys
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.