DZIŚ JEST:   26   STYCZNIA   2020 r.

III Niedziela Zwykła
Św. Tymoteusza, biskupa
Św. Tytusa, biskupa
 
 
 
 

Chiny i Egipt zacieśniają relacje. Kanał Sueski nowym centrum logistycznym

Chiny i Egipt zacieśniają relacje. Kanał Sueski nowym centrum logistycznym
Xi Jinping i Abd al-Fattah as-Sisi. FOT.Sheng Jiapeng/China News Service/VCG/CHINAFOTOPRESS/MAXPPP/FORUM

Chiny konsekwentnie rozwijają swoją sferę wpływów w Afryce. Ostatnio egipski prezydent Abdel Fattah al-Sisi gościł w Pekinie. Odwiedził też Uzbekistan i Bahrajn. Od 3 do 4 września uczestniczył w forum współpracy chińsko-afrykańskiej wraz z liderami Etiopii, Algierii, Erytrei i Somalii.

 

Szef państwa egipskiego przeprowadził liczne rozmowy nie tylko z prezydentem Xi Jinpingiem, ale także wieloma przedstawicielami chińskich firm i liderem Uzbekistanu. To już piąta wizyta prezydenta Egiptu w Chinach. Pierwsza miała miejsce w grudniu 2014 roku, a kolejne odbyły się w 2015, 2016 i 2017.

 

Egipt od 2014 r. stale pogłębia relacje handlowe z Pekinem, który obecnie jest największym partnerem handlowym tego kraju. Wartość wymiany zagranicznej wynosi około 12 miliardów dolarów. Liczba chińskich turystów w Egipcie od 2014 roku podwoiła się – do ponad 120 tys. w roku 2015 i 180 tys. w 2016 – wynika z danych ze strony internetowej egipskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Ożywienie turystyki było możliwe dzięki ułatwieniom wizowym i bezpośrednim lotom między wieloma chińskimi miastami a Egiptem.

 

Afrykański kraj importuje z Chin telefony komórkowe, urządzenia bezprzewodowe, obuwie i gotowe ubrania. Eksportuje głownie ropę naftową, marmur i owoce.

 

Podczas swojej wizyty 2 września w siedzibie Centralnej Szkoły Partyjnej Komunistycznej Partii Chin al-Sisi powiedział: Moja piąta wizyta w Chinach odzwierciedla wzmożone relacje między oboma krajami. Potwierdza to również potrzebę zapewnienia większych możliwości współpracy.

 

Egipski przywódca dodał, że ​​wizyta ma na celu wzmocnienie „stosunków dwustronnych w różnych dziedzinach”. – Musimy czerpać korzyści z chińskich doświadczeń w dziedzinie technologii i rozwoju przemysłowego, jednocześnie promując handel i stosunki kulturalne – wyjaśnił.

 

Medhat El-Sherif, członek parlamentarnej Komisji Spraw Gospodarczych, powiedział portalowi al-monitor, że Chiny dążą do niekonwencjonalnej metody zarządzania międzynarodowymi stosunkami gospodarczymi i politycznymi. Metoda ta jest stosowana w kontekście wojny handlowej między Chinami a Stanami Zjednoczonymi i opiera się na dywersyfikacji stosunków gospodarczych.

 

Sherif zaznaczył, że dyskusje i porozumienia, które miały miejsce między Egiptem a kilkoma chińskimi firmami podczas wizyty, znacząco wpłyną na egipską gospodarkę, ponieważ firmy te zapewnią środki na realizację kilku ważnych projektów w Egipcie. Przewiduje się m.in. budowę centrum logistycznego w Kanale Sueskim, zamieniając tym samym Egipt w bramę dostępu Chin do kontynentu afrykańskiego.

 

Projekty o wartości inwestycyjnej około 18,3 miliarda dolarów obejmują utworzenie drugiej fazy Centralnego Obszaru Biznesu w nowej stolicy administracyjnej Egiptu, huba energetycznego na górze Ataqa i elektrowni węglowej Hamrawein.

 

Mohab Mamish, przewodniczący władz Kanału Sueskiego, podpisał trzy umowy z chińskimi przedsiębiorstwami o łącznej wartości przekraczającej miliard dolarów. Umowy te koncentrują się na handlu wyrobami włókienniczymi, płytach gipsowych i nowoczesnych surowcach, zgodnie z oświadczeniem wydanym przez władze 4 września.

 

Sherif zauważył, że Egipt w chińskiej koncepcji Nowego Jedwabnego Szlaku może odegrać znaczącą rolę, ze względu na lokalizację. 21 stycznia 2016 r. al-Sisi zgodził się na przystąpienie Egiptu do projektu Pasa i Szlaku, który skupia się na budowie infrastruktury, w tym światłowodowej, mającej połączyć kontynent azjatycki z Afryką i Europą. Wartość inwestycji szacowana jest na 47 miliardów dolarów i obejmie 56 krajów.

 

Tariq Radwan, szef parlamentarnej Komisji Spraw Zagranicznych zdradził, że istnieją również inne wspólne projekty między obu państwami, co ma się przełożyć na wzrost ekonomiczny w Egipcie.

 

Radwan wiąże wielkie nadzieje z centrum logistycznym w Kanale Sueskim, które ma służyć jako handlowy i gospodarczy punkt łączący Azję, Afrykę i Europę.

 

Zdaniem prof. Yomn al-Hamaki z Uniwersytetu Ain Shams w Kairze, relacje między Egiptem a Chinami, chociaż są dobre – o czym świadczy niedawny wzrost chińskich inwestycji w Egipcie – to jednak „nie są jeszcze optymalnie wykorzystywane przez państwowy aparat administracyjny, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że to Chiny najbardziej korzystają na handlu między oboma krajami”. Jego zdaniem, władze w Kairze powinny jeszcze bardziej zachęcić Chińczyków do inwestowania w egipskie górnictwo, zwłaszcza że Egipt posiada znaczne bogactwa mineralne.

 

 

Źródło: al-monitor.com

AS

 

 


DATA: 2018-09-11 15:42
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Generał al-Sisi uratował Egipt przed islamską "demokracją". Pięknie gra na kilku fortepianach (ocieplanie relacji z Izraelem i Saudyjczykami, współpraca wojskowa z Rosją i gospodarcza z Chinami), dżihadystów operujących na Synaju zamienia w armatnie mięso. Wzór autokratycznego przywódcy.
ponad 1 rok temu / bvr
 
Polska tez sie otworzyla na zachod to obecnie ma tylko resztki gospodarki,"przyjaciele" zniszczyli badz przejeli
ponad 1 rok temu / Fakt
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.