25 października 2018

Chiny: władze zniszczyły dwa sanktuaria maryjne. Powodem zbyt duża ilość krzyży

(fot.REUTERS/Thomas Peter)

Kilka tygodni po zawarciu porozumienia ze Stolicą Apostolską ws. nominacji biskupich, władze chińskie zniszczyły dwa sanktuaria maryjne w prowincjach Shanxi i Guizhou. Pierwsze z nich znajduje się w Dongergou i było poświęcone Matce Bożej Siedmiu Boleści, drugie zaś – Matce Bożej Błogosławieństw.

 

Oba sanktuaria zniszczone przez władze w Pekinie były miejscami pielgrzymek zarówno wspólnot uznawanych jak i nieuznawanych przez władze. W przypadku sanktuarium w Dongergou oficjalnym powodem niszczenia kościoła była zbyt duża ilość krzyży i „zbyt wiele dekoracji ponad wszelkie granice”. Z kolei sanktuarium w Anlongu zburzono, gdyż – według władz – zbudowano je bez wymaganych pozwoleń. Przed tygodniem wierni z Anlongu prosili katolików z całego świata o modlitwy w intencji uratowania ich świątyni przed zburzeniem.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Do zburzenia obu świątyń doszło w ramach rozpoczętej w lutym br. kampanii sinizacji działalności religijnej w Chinach. Niszczenie kościołów, krzyży, obrazów itp. rozpoczęło się w prowincjach Henan, Xinjiang, Mongolia Wewnętrzna, po czym rozszerzyły się w Zhejiangu, Jiangxi i innych prowincjach.

 

Do nasilenia kampanii doszło tuż po ogłoszeniu porozumienia watykańsko-chińskiego. Przypomnijmy, że przeciwko porozumieniu Watykanu z Pekinem protestował emerytowany biskup Hong Kongu, kard. Józef Zen. W ostatnich dniach głos w tej sprawie zabrał również kard. Raymond Burke.

 

Amerykański hierarcha określił porozumienie mianem zdrady męczenników i wyznawców, przez lata cierpiących i skazywanych na śmierć przez komunistów. Podczas wizyty w Australii w ubiegłym tygodniu kardynał Burke poinformował również o podziałach wewnątrz Kurii Rzymskiej. Dotyczą one między innymi porozumienia z Państwem Środka.

 

Hierarcha wyznał, że nie rozumie, dlaczego papież przekazał część władzy dotyczącej mianowania biskupów w ręce chińskich władz. Stwierdził też, że Kościół nie oddałby takich kompetencji innym świeckim przywódcom.

 

 

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

 

„Zdrada męczenników”. Kardynał Burke krytykuje porozumienie Watykanu z Chinami

Kardynał Józef Zen krytykuje watykańską uległość wobec „chińskiego Smoka”

Kardynał Müller: w kwestii porozumienia z Chinami ufam raczej kardynałowi Zen

 

Źródło: KAI

WMa

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 132 183 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram