DZIŚ JEST:   27   LISTOPADA   2020 r.

NMP Cudownego Medalika
Św. Wirgiliusza, biskupa
Św. Józefa Pignatellego
 
 
 
 

Chiny: władze odmówiły wydania rodzinie ciała zmarłego biskupa. Więziono go ponad pół wieku

Chiny: władze odmówiły wydania rodzinie ciała zmarłego biskupa. Więziono go ponad pół wieku
#KOŚCIÓŁ    #KATOLICY    #CHINY    #BISKUP    #ŚMIERĆ    #WIĘZIENIE    #SĄD

Biskup Cosma Shi Enxiang zmarł w więzieniu w wieku 94 lat. Rodzina nie została nawet poinformowana o dacie śmierci katolickiego duchownego z prowincji Yixian. Przez ostatnich 14 lat – mimo próśb ze strony najbliższych – do rodziny nie dotarła ani jedna informacja o stanie zdrowia biskupa. Nie wiedzieli nawet czy Cosma żyje.

 

Cosma Shi Enxiang spędził w chińskim więzieniu 54 lata (!). Teraz władze nie wyrażają zgody na wydanie ciała lub prochów zmarłego. Rodzina domaga się oficjalnego przyznania, że duchowny zmarł w więzieniu w wyniku trwających przez lata cierpień, z głodu i wycieńczenia. Ale w warunkach chińskich wydaje się to całkowicie nierealne.

 

Enxiang był biskupem w pełni popieranym przez Watykan, którego nigdy nie uznawał i nie tolerował komunistyczny reżim w Pekinie. Biskup został powołany w roku 1982 przez papieża Jana Pawła II.

 

Mimo, że w świetle chińskiego prawa miliony katolików mogą teoretycznie swobodnie wyznawać swoją wiarę, tak naprawdę jedynie Patriotyczne Stowarzyszenie Katolików Chin może powoływać biskupów.

 

Jak informuje Uca News, w tej chwili w Chinach jeszcze jeden katolicki biskup przetrzymywany jest w tajnym więzieniu. Jest nim aresztowany oficjalnie w roku 1997 James Su Xhimin.

 

Mimo “zaciemnienia informacyjnego” ze strony władz, informacje o śmierci biskupa i problemach z pogrzebem dotarły do wielu chińskich, katolickich rodzin. Od razu słychać było głosy, że człowiek, który spędził za kratkami i w obozach pracy ponad połowę życia powinien po śmierci zostać męczennikiem, a być może nawet świętym.

 

ChS

Źródło www.asianews.it

 DATA: 2015-02-20 09:07
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Czy papież Franciszek wypowie się w tej sprawie głośno, wyraźnie i jednoznacznie? Czy ogłosi go \'santo subito\'? Przecież to męczennik za wiarę, za Kościół. To co ten człowiek przeżył w więzieniu chińskich komunistów, to jest nie do opowiedzenia i nie do opisania. Przecież znamy chińskie, bardzo wymyślne tortury, do tego udoskonalone przez nie mniej pomysłowych komunistów. Czy na śmierć tego Bożego Chińczyka zareaguje Biskup Rzymu, a za nim świat cywilizowany? Czy materializm i konsupcjonizm ponownie wezmą górę, jedynie słuszną drogę Świetlistego Szlaku??
ponad 5 lat temu / lokaj Wielkich Spraw
 
+ Defensor Ecclesiae.
ponad 5 lat temu / Leo
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.