DZIŚ JEST:   21   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Mateusza Ewangelisty
Bł. Marka z Modeny
 
 
 
 

Chiny: władze od 13 lat więżą biskupa. Niezłomny hierarcha odrzuca propozycje Pekinu

Chiny: władze od 13 lat więżą biskupa. Niezłomny hierarcha odrzuca propozycje Pekinu
REUTERS/Kim Kyung-Hoon

Biskup Agostino Cui Tai, ordynariusz diecezji Xuanhua w prowincji Hebei, który od 13 lat był wiele razy więziony przez władze chińskie, otrzymał zwolnienie z aresztu. Niestety wróci do niego już 8 lutego, ponieważ Pekin zgodził się jedynie na tymczasowe wypuszczenie hierarchy Kościoła podziemnego.

 

Biskup Cui Tai działa w ukryciu od roku 1949 roku, natomiast od 2007 roku znajduje się w areszcie domowym. W ciągu minionych 13 lat był przetrzymywany w różnych aresztach, a także wysyłany do obozów pracy”. Mimo represji ze strony rządzących komunistów, bp Cui Tai nie dołączył do Patriotycznego Stowarzyszenia Katolików Chińskich, kontrolowanego przez władze w Pekinie. Uwięziony hierarcha może korzystać „z wolności” jedynie dwa razy do roku, gdy otrzymuje pozwolenie na odwiedziny swojej siostry”.

 

Niedługo po podpisaniu porozumienia pomiędzy Pekinem a Watykanem, bp Cui Tai został zaatakowany przez jednej z kapłanów ze swojej diecezji. Ks. Francesco Zhang Li oskarżył biskupa o to, że nie przestrzega postanowień porozumienia i nie dołączył do tzw. oficjalnego Kościoła patriotycznego, podporządkowanego komunistom. Ks. Zhang Li zachęcał też innych wiernych do wyrzeczenia się swojego biskupa.

 

Hierarcha bp Cui Tai karcąc swojego księdza za tę wypowiedź zauważył, że „jego wizja Kościoła katolickiego jest poważnie skażona”. Jak stwierdził, ks. Zhang Li „promuje koncepcję jedności diecezji Zhangjiakou jako takiej, która nie jest uznawana przez Stolicę Apostolską. Powoduje podziały w Kościele i nie uznaje diecezji Xuanhua ani jej biskupa”.

 

Jak informuje portal „AsiaNews”, w roku 1980 rząd połączył diecezje Xuanhua z Xiwanizi, tworząc oficjalnie diecezję Zhangjiakou. Diecezja ta jednak nie jest uznawana przez Watykan.

Biskup Cui Tai był często chwalony przez kard. Josepha Zen, który zdecydowanie potępił porozumienie Watykanu z Chinami. Purpurat wielokrotnie zwracał uwagę na katastrofalne skutki tego porozumienia dla chińskiego Kościoła katolickiego, który działa w podziemiu.

 

 

Źródło: ChurchMilitant.com, asianews.it

Jjf/WMa

 


DATA: 2020-01-24 22:26
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
8
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Kościół komunistyczny to jedynie wspólnota zasymilowana z władzami. To tacy co to mają pragnienie Boga w sercu conajwyżej . Tylko czy te władze nie powinny być katolickie czasem?. Już to było za czasów PRLu chyba.
7 miesięcy temu / Non possumus!.
 
to się nazywa Prawdziwa Wiara w ogniu prześladowań dochować wierności Ewangeli i Chrystusowi ! świadek wiary !
7 miesięcy temu / taki tam
 
Gdzie papież, gdzie ONZ, gdzie organizacje walczące o prawa człowieka? Jak można zostawiać biskupa w takiej sytuacji?
7 miesięcy temu / L
 
Co na to papież Franciszek?
7 miesięcy temu / trooper
 
Biskup Agostino Coi to prawdziwy bohater. Mimo szykan i aresztu domowego nie ugiął się przed potężną komunistyczną machiną. Mało kto jest tak odważny.
7 miesięcy temu / Michu.
 
Bohater!
7 miesięcy temu / alo
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.