DZIŚ JEST:   20   MAJA   2019 r.


Św. Bernardyna ze Sieny
 
 
 
 

Chiny: tragiczne skutki kontroli urodzin. Eksperci ostrzegają przed demograficzną katastrofą

Chiny: tragiczne skutki kontroli urodzin. Eksperci ostrzegają przed demograficzną katastrofą
fot. by VCG/ FORUM

W 2018 r. rekordowo spadła w Chinach liczba narodzin. Eksperci wskazują na nagłą potrzebę wprowadzenia nowych rozwiązań w polityce prorodzinnej, gdyż obserwowane tendencje wskazują na widmo zbliżającej się katastrofy demograficznej azjatyckiego mocarstwa.

 

Rezygnacja z „polityki jednego dziecka” w 2016 r. nie oddaliła Chińczyków od groźby katastrofy demograficznej. Mimo, że chińskie rodziny w ramach nowych przepisów mogą pozwolić sobie na posiadanie dwójki dzieci, to prognozy dotyczące przyszłości tamtejszego społeczeństwa nie napawają optymizmem.

 

Jak podaje portal „Global Times”, w 2018 roku przyszło na świat o dwa miliony mniej Chińczyków niż w zeszłym roku, a tendencja ta będzie się nadal utrzymywać. „Mimo, że nie mamy jeszcze precyzyjnych danych w skali kraju, na podstawie lokalnych informacji możemy oszacować, że spadek liczby urodzin w porównaniu z zeszłym rokiem wynosi ok. 15 proc.” – wskazał He Yafu, demograf i autor wielu publikacji dotyczących chińskiej populacji. „W 2017 r. na świat przyszło 17,3 miliona Chińczyków. W 2018 r. ta liczba wynosić będzie nieco poniżej 15 milionów” – dodał. Takie wyniki nie spełniają oczekiwań tamtejszej służby zdrowia, która zakładała przyrost naturalny na poziomie 2.02 co wymagałoby przyjścia na świat o 790 tys. więcej dzieci niż w 2017 roku. Chińskie biuro statystyczne zakładało, że w 2018 r. urodzi się około 20 mln dzieci.

 

Zhai Zhenwu, dyrektor Chińskiego Stowarzyszenia ds. Populacji otwarcie przyznał, że w kolejnych latach nadal obserwować będziemy spadek jaki miał miejsce w 2018 roku. Zdaniem ekspertów, ten rok był przełomowy w Chińskiej demografii gdyż po raz pierwszy liczba zgonów przewyższyła liczbę narodzin.

 

Chińskie władze już rozważają całkowite zniesienie kontroli urodzin. Dodatkowo, planuje się wprowadzenie szeregu reform zawierających przywileje dla par decydujących się na posiadanie dzieci. Mają się w nich zawrzeć m.in. specjalne subsydia, czy częściowe zwolnienie z podatków. Jak zaznacza prof. Stuart Gietel-Basten z Uniwersytetu w Hongkongu, takie rozwiązania nie wystarczą. Jego zdaniem uchronienie chińskiej ekonomii przed katastrofą nie powinno ograniczać się jedynie do wprowadzenia polityki prorodzinnej. Rząd powinien postawić przede wszystkim na edukację i przygotowanie przyszłych pokoleń do pracy na stanowiskach w strategicznych sektorach.

 

Źródło: tvp.info / scmp.pl / globaltimes.cn

PR


DATA: 2019-01-02 15:10
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
9
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

demoniczne państwo, szatańskie paragrafy a tu jakaś pseudo-uczona analiza "o skutkach polityki demograficznej"
4 miesiące temu / Michał
 
A co do Polski, to ona powinna lepiej stać.
4 miesiące temu / Nongrata
 
Patrioci, nie npinajcie się tak. Religijna Polska jest w tej kwestii w o wiele gorszej sytuacji.
4 miesiące temu / Nongrata
 
@Izydor Oracz Proszę poczytać o Hiroszimie, zwłaszcza o tym, co się działo dzień po. Napewno onanizm nie jest gorszy. Poza tym jest tam napisane "robi większe spustoszenie..." ,a bomba robi spustoszenie fizyczne, onanizm praktycznie nie wypływa na fizyczność człowieka, więc to zdanie jest kłamliwe.
4 miesiące temu / ollek
 
W Chinach może dochodzić do kryzysów podobnie jak w UE. Jest to pod kontrolą ale władze umacniaja tylko swoje pozycje kosztem obywateli. W Chinach może to gorzej wyglądać. Początek walki z Kościołem to zapewne kłopoty tego kraju.
4 miesiące temu / Pr
 
Władze wiedzą co robią. Partia wyznacza kierunki daleko do przodu. Dzisiejsza władza nie odwróci się latwo od decyzji poprzedników.
4 miesiące temu / Ms
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "65201"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.