DZIŚ JEST:   23   MARCA   2019 r.

Św. Tyburcjusza z Mongrovejo
Św. Józefa Oriola
 
 
 
 

Chiny: policja „uprowadziła” katolickiego biskupa, którego nie uznają władze w Pekinie

Chiny: policja „uprowadziła” katolickiego biskupa, którego nie uznają władze w Pekinie
Xi Jinping. fot.REUTERS/Thomas Peter/FORUM

Nieuznawany przez chińskie władze ordynariusz Wenzhou bp Pietro Shao Zhumin, został zabrany z domu przez policję i wywieziony z dala od diecezji na 10-15 dni. Zazwyczaj takie „uprowadzenia” duchownych są oficjalnie nazywane „okresem wakacji” i służą przesłuchaniom i indoktrynacji. Wierni z diecezji Wenzhou wezwali katolików na całym świecie do modlitwy w intencji ich biskupa.

 

55-letni bp Shao należy do wspólnoty Kościoła podziemnego, nieuznawanego przez władze Chińskiej Republiki Ludowej, posiada natomiast uznanie ze strony papieża. W ciągu minionych dwóch lat policja wywoziła go z Wenzhou co najmniej pięciokrotnie, ostatni raz w maju 2017 r. Wówczas uwolniony został dopiero po siedmiu miesiącach.

 

Próbowano go skłonić do podporządkowania się polityce religijnej władz, która obejmuje m.in. rejestrację działalności religijnej u władz i przystąpienie do Patriotycznego Stowarzyszenia Katolików Chińskich, za którego pośrednictwem partia komunistyczna sprawuje nadzór nad Kościołem. Bp Shao niezmiennie odmawia swego akcesu.

 

Co ciekawe, hierarcha cieszy się uznaniem także wśród katolików podporządkowanych władzom. Diecezja Wenzhou liczy około 130 tys. wiernych, w tym ponad 80 tys. niepodporządkowanych władzom. Posługę wśród nich pełni 70 księży - po połowie oficjalnych, uznawanych przez władzę i nieoficjalnych, należących do Kościoła podziemnego.

 

Warto podkreślić, że także księża należący do Patriotycznego Stowarzyszenia Katolików Chińskich podlegają restrykcjom i kontroli. Z okazji Dnia Zadusznego zabroniono im np. odwiedzania grobów księży i biskupów nieoficjalnych, cenionych przez wszystkich wiernych. Zarówno w kościołach oficjalnych, jak i nieoficjalnych policja zabrania wejścia osobom niepełnoletnim. 

 

Po zawarciu przez władze w Pekinie tymczasowego porozumienia ze Stolicą Apostolską w sprawie nominacji biskupich, władze Patriotycznego Stowarzyszenia Katolików Chińskich wzmogły kontrolę i prześladowania wspólnot nieoficjalnych. Na spotkaniach z księżmi oficjalnymi funkcjonariusze Stowarzyszenia podkreślają, że pomimo porozumienia, Kościół w Chinach zachowuje swą „niezależność”.

 

 

Źródło: KAI, Asia News

WMa

 


DATA: 2018-11-09 19:54
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Oto efekt porozumienia z Watykanem.
4 miesiące temu / DNA
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.