DZIŚ JEST:   23   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Ojca Pio z Pietrelciny
Św. Tekli, męczennicy
 
 
 
 

Chiny: pogrzeby tylko z udziałem „państwowych” księży

Chiny: pogrzeby tylko z udziałem „państwowych” księży
źródło: pixabay.com

Księża Kościoła katolickiego muszą mieć specjalne pozwolenia na odprawianie pogrzebów w największym domu pogrzebowym w Szanghaju. Specjalny okólnik w tej sprawie przesłała do kapłanów diecezja szanghajska, przypominając, że tylko duchowni legitymujący się specjalnym dokumentem – potwierdzającym akceptację przez ateistyczną administrację państwową – mogą sprawować nabożeństwa żałobne w domu pogrzebowym Longhua.

 

Zdaniem agencji UCAN, ten krok władz komunistycznych wymierzony w chiński Kościół „podziemny” może być „opatrznościową szansą dla katolików, aby promować swoją jedność w diecezji szanghajskiej i innych częściach Chin”.

 

Na mocy nowych decyzji członkowie „podziemnych” wspólnot Kościoła katolickiego, których nie aprobuje państwo, nie będą mogli uczestniczyć w ceremonii pogrzebowej w domu pogrzebowym, bo nie może do niego wejść „podziemny” ksiądz. Ci, którym zależy na katolickim pochówku, będą musieli natomiast poszukać pomocy księdza z zatwierdzonego przez państwo Kościoła.

 

Nowe restrykcje są kolejnymi, jakie chińskie państwo nałożyło już na „podziemnych” księży chcących prowadzić modlitwy pogrzebowe. Przepisy i ograniczenia praktycznie uniemożliwiają im otwarte i uczciwe organizowanie takich liturgii w domach katolików, co pozbawia zmarłego prawa do godnego pogrzebu i pochówku lub kremacji.

 

Nowe obostrzenia zaogniły też konflikt między wiernymi podziemnego Kościoła a tymi z uznawanych przez państwo katolickich wspólnot na terenie diecezji. Zawiadomienie o nowych przepisach pochodziło od zatwierdzonych przez państwo urzędników diecezjalnych, co wzburzyło społeczność wiernych wspólnot „podziemnych”. Takie reakcje jednak, jak wskazuje agencja, są wliczone w rządową strategię, która ma prowadzić do podziałów między tymi dwoma grupami wyznawców Chrystusa.

 

Właścicielem i zarządcą największego domu pogrzebowego w Szanghaju jest rządowy Departament Spraw Etnicznych. Ale to nie on wydał zawiadomienie w sprawie wymogów nałożonych na księży. Zmuszona do tego została diecezja. Celem takiego postępowania było, zdaniem UCAN, zahamowanie wyraźnego procesu zbliżania się do siebie dwóch wspólnot.

 

Agencja zauważa, że relacje między grupami na przestrzeni lat poprawiły się i stały się serdeczne. Ważnymi kwestiami, które je zbliżyły było m.in. wspólne upamiętnienie słynnego biskupa Szanghaju kard. Ignatiusa Gong Pin-meia, a także konsekracja biskupa Szanghaju Taddeo Ma Daqina, który w grudniu 2012 roku ogłosił wystąpienie z Patriotycznego Stowarzyszenia Katolików Chińskich.

 

Gdy władze spostrzegły, że katolicy z obu grup uczestniczą w wspólnie w nabożeństwach żałobnych, że potrafią się komunikować i współpracować w razie potrzeby, postanowiły tę jedność zburzyć. Komuniści umieścili biskupa Ma w areszcie domowym, a następnie wywarli presję na organy kościelne, doprowadzając do podziałów w diecezji uchodzącej w całych Chinach za wzór jedności między katolikami „podziemnymi” i „państwowymi”.

 

Podział Kościoła katolickiego w Chinach ma go znacząco osłabić i ostatecznie zmusić „podziemnych” wiernych do przyłączenia się do Kościoła sankcjonowanego przez rząd. Oznacza to całkowitą akceptację roli komunistycznego przywództwa w Kościele i zgodę na wytyczony przez rząd model wybierania i święcenia biskupów bez zgody Watykanu oraz radykalny proces sinizacji Kościoła.

 

KAI

TK


DATA: 2020-08-13 17:29
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Franciszku, dokąd nas prowadzisz?
1 miesiąc temu / A.G.
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.