DZIŚ JEST:   17   CZERWCA   2019 r.

Św. Alberta Chmielowskiego
Bł. Teresy Portugalskiej
 
 
 
 

Chiny: brak wieści o więzionym biskupie. Porozumienie z Watykanem miało przynieść zmianę

Chiny: brak wieści o więzionym biskupie. Porozumienie z Watykanem miało przynieść zmianę
FOT.REUTERS/Aly Song/FORUM

Wciąż nie ma wieści na temat więzionego od 23 lat biskupa, mimo zapewnień komunistycznego rządu o zmianie sytuacji w momencie podpisania porozumienia z Watykanem. Biskup James Su Zhimin został aresztowany w 1996 roku za odmowę przystąpienia do tzw. Kościoła Patriotycznego.

 

Biskup Su został zatrzymany przez chińskie władze podczas procesji i oskarżony o „nierejestrowaną działalność polityczną”. Do dzisiaj nie wiadomo co dzieje się z duszpasterzem Baoding leżącym w prowincji Hebei. Su Tianyou, bratanek biskupa w 2015 roku dostał zapewnienie od komunistycznych władz o zwolnieniu hierarchy jeżeli tylko zostanie podpisane porozumienie z Watykanem – informuje CatholicNewsAgency.

 

- Nikt tak naprawdę nie wie czy [biskup - przyp.] nadal znajduje się w więzieniu, czy w obozie pracy, czy w ogóle żyje – mówił Su Tianyou. Mimo podpisania porozumienia we wrześniu 2018 roku, chiński rząd nadal ukrywa informacje o losie biskupa. Ostatni raz widziano go w 2003 roku kiedy w otoczeniu agentów i kordonu policji przebywał  w jednym z szpitali. Do chorego nie dopuszczono najbliższej rodziny.

 

Biskup James Su Zhimin zanim został aresztowany w 1996 roku, spędził za kratami w różnych odstępach czasu 26 lat. Pozostawał na celowniku komunistycznego reżimu od lat 50., kiedy po raz pierwszy odmówił przystąpienia do wiernego rządowi tzw. Kościoła Patriotycznego. Su został wyświęcony na biskupa przez św. Jana Pawła II.

 

Według opracowania Amerykańskiej Komisji ds. Wolności Religijnej na Świecie, chińsko-watykańskie porozumienie nie tylko nie zatrzymało prześladowań przedstawicieli wiernego Watykanowi „Kościoła podziemnego”, lecz wręcz przeciwnie -  od czasu jego podpisania zaobserwowano ich wzmożenie. Johnnie Moore, jedna z członków komisji prywatnie określiła dokument jako „jedne z najbardziej alarmujących incydentów ostatniego roku w dziedzinie wolności religijnej na świecie”. Dodała także , że „podczas dni, w których negocjowano warunki porozumienia, Chiny – używając negocjacji jako zasłony – doprowadziły do zamknięcia największych w Chinach oficjalnie niezarejestrowanych wspólnot wyznaniowych”.

 

Źródło: catholicnewsagency.com

PR


DATA: 2019-05-09 10:21
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Czyjaś głupota, ignorancja i tzw. "dobroludzizm" są winne tej sytuacji. Każdy wie, że z szatanem się nie pertraktuje. Ignorant niestety nie wie, jak widać.
1 miesiąc temu / szkielet
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "68106"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.