DZIŚ JEST:   20   STYCZNIA   2019 r.

II Niedziela zwykła
Św. Sebastiana, męczennika
Św. Fabiana, papieża, męczennika
 
 
 
 

Chiny: biskup Shao Zhumin wypuszczony na wolność. W areszcie spędził 7 miesięcy

Chiny: biskup Shao Zhumin wypuszczony na wolność. W areszcie spędził 7 miesięcy

Po ponad 7 miesiącach bp Pietro Shao Zhumin, ordynariusz diecezji Wenzhou odzyskał wolność. Hierarcha jest uznawany przez Stolicę Apostolską, ale nie przez władze chińskie. Biskup odmówił wstąpienia do prokomunistycznego Patriotycznego Stowarzyszenia Chińskich Katolików, ale mimo to, władze zdecydowały się na jego uwolnienie. Powody jego uwolnienia nie są jak na razie jasne.

 

Biskup Pietro Shao Zhumin został wywieziony ze swojej diecezji 18 maja ubiegłego roku. W pierwszej połowie września opublikował wiadomość na swoim koncie w serwisie społecznościowy Wechat, w której prosił o modlitwę i nieodwiedzanie go w szpitalu, gdzie wówczas przebywał. Następnie, władze zdecydowały się na wywiezienie go do prowincji Qinghai, położonej 2500 km od Wenzhou.

 

W diecezji Wenzhou, gdzie sprawuje posługę ordynariusza rozpoczęto kampanię modlitw i postu w intencji uwolnienia hierarchy. Podjęto ją także w innych częściach świata. O jego uwolnienie apelował ambasador Niemiec w Pekinie Michael Clauss. Jeszcze w czerwcu zatroskanie o jego los wyraziła także Stolica Apostolska. „Katolicka wspólnota diecezjalna i krewni nie mają żadnych wiadomości o losie biskupa ani o powodach jego usunięcia. Nie wiedzą też, gdzie jest przetrzymywany. W tym względzie Stolica Apostolska, głęboko zasmucona tym i innymi podobnymi epizodami, które niestety nie ułatwiają zrozumienia, wyraża nadzieję, że bp Pietro Shao Zhumin powróci do diecezji tak szybko, jak to możliwe i że zostanie mu zapewniona możliwość spokojnego sprawowania posługi biskupiej” – głosił komunikat opublikowany przez dyrektora Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej.

 

AsiaNews informuje, że w czasie przetrzymywania bp. Shao Zhumin, wywierano na niego presję psychiczną, aby wstąpił do Patriotycznego Stowarzyszenia Chińskich Katolików, założonego przez Komunistyczną Partię Chin w celu stworzenia Kościoła niezależnego od Stolicy Apostolskiej. Wobec odmowy hierarchy, przedstawiciele urzędu ds. wyznań dali mu na początku grudnia do podpisania dokument, zawierający cztery warunki uznania go przez władze za biskupa: istnienie jednego niezależnego Kościoła; poparcie dla zasady nominacji i wyświęcania biskupów w Chinach [a nie przez Stolicę Apostolską – przyp. red.]; koncelebrowanie Mszy z biskupem mianowanym przez władze, a nieuznawanym przez Stolicę Apostolską; podporządkowanie się nowym regułom działalności religijnej, które wejdą w życie w lutym br. Biskup Shao Zhumin odmówił podpisania także tego dokumentu.

 

Diecezja Wenzhou liczy około 130 tys. katolików. Podzielona jest na Kościół „oficjalny”, uznawany przez władze, i „podziemny”, liczący ponad 80 tys. wiernych. Również 70 księży jest podzielonych między obie grupy katolików. W przeszłości hierarcha czterokrotnie przebywał w areszcie.

 

 

Źródło: KAI

WMa

 

 

 

 


DATA: 2018-01-04 17:50
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Trzeba się dużo modlić za tego biskupa. Postawił się chińskim władzom i wytrwał.
ponad 1 rok temu / beata
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.