DZIŚ JEST:   04   LIPCA   2020 r.

Pierwsza Sobota
Św. Elżbiety Portugalskiej
Bł. Piotra Frassatiego
 
 
 
 

Chiny: biskup „podziemny” ponownie aresztowany

Chiny: biskup „podziemny” ponownie aresztowany
fot. Thomas Peter / Reuters / FORUM

Po raz kolejny został aresztowany nieuznawany przez władze Chin biskup koadiutor diecezji Xuanhua, ks. Agostino Cui Tai. Od 13 lat jest on przetrzymywany przez władze i uwalniany na krótko, np. z okazji różnych świąt państwowych. Nawet wtedy pozostaje jednak pod nadzorem. Raz pozwolono mu odwiedzić chorą siostrę.

 

Według relacji świadków, 19 czerwca policja zatrzymała 70-letniego hierarchę i zabrała go w nieznane miejsce. Ostatnio został on zwolniony w styczniu z okazji chińskiego Nowego Roku. Był to jego najdłuższy okres przebywania na wolności od 13 lat.

 

Agencja Asia News zwraca uwagę, że przetrzymywanie biskupa jest niezgodne z prawem, gdyż aresztowany jest bez żadnego powodu i więziony bez procesu sądowego. Cytuje anonimowego katolika z diecezji Xuanhua, który zwraca uwagę, że jej „pasterz jest w istocie barankiem złożonym w ofierze”, gdyż nie może ani odprawiać Mszy, ani „troszczyć się o swoje owce”.

 

Wyświęcony na kapłana w 1990 r. Agostino Cui Tai został w 2013 r. mianowany przez papieża biskupem koadiutorem diecezji Xuanhua, której ordynariusz bp Tommaso Zhao Kexun ma 96 lat. Diecezja ta, położona w najbardziej katolickiej prowincji Hebei, powstała w 1946 r. Jednak w 1980 r. władze chińskie utworzyły diecezję Zhangjiakou, łącząc diecezje Xuanhua i Xiwanzi, czego nie uznaje Stolica Apostolska.

 

W Chinach trwa podział na wierny Stolicy Apostolskiej tzw. Kościół podziemny, oraz kontrolowany przez komunistyczne władze Kościół Patriotyczny. W 2018 r. Watykan podpisał porozumienie z rządem Chińskiej Republiki Ludowej, którego treść pozostaje tajna. Na jego mocy, Kościół katolicki uznał zaproponowanych przez komunistów kandydatów na biskupów.

 

Jednak jak podają raporty organizacji monitorujących przestrzeganie praw człowieka (np. amerykańskiej Human Rights Watch), ustępstwa ze strony Stolicy Apostolskiej wcale nie poprawiły sytuacji 12 milionów chińskich katolików. W ramach polityki sinizacji wszystkich religii, również w chińskim Kościele wprowadzany jest prymat państwa socjalistycznego. Rząd kontroluje publikacje, seminaria, katolickie nauczanie, a po podpisaniu Chinsko-Watykańskiego porozumienia również i biskupie nominacje.

 

Prowadzone są prace nad przepisaniem w duchu socjalistycznym dotychczasowej wersji Pisma Świętego. Represje niezgadzających się ze zmianami wiernych obejmują m.in. burzenie kościołów i miejsc kultu, zakaz uczestnictwa na nabożeństwach osobom niepełnoletnim, umieszczanie w miejsce dekalogu i świętych obrazów cytatów i pozobizn prezydenta Xi Jinpinga. W niektóych przypadkach dochodzi do aresztowań, pobić lub morderstw kapłanów.

 

„Obawiam się, że w przyszłości śpiewanie pochwał na cześć partii komunistycznej będzie integralną częścią wiary katolickiej w Chinach” - powiedział w rozmowei z Human Rights Watch You Jingyou, 50-letni działacz na rzecz praw człowieka i członek „Kościoła podziemnego" w chińskiej prowincji Fujian.

 

KAI / PR

Czytaj także:
DATA: 2020-06-23 15:42
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

To przecież sodomita McCarick negocjował te zatajone warunki.
10 dni temu / Wprost
 
A papież tak się chlubi ustępliwym porozumieniem z Chinami, a chińskie komuchy robią swoje!
10 dni temu / DNA
 
"Obawiam się, że w przyszłości śpiewanie pochwał na cześć partii komunistycznej będzie integralną częścią wiary katolickiej w Chinach". Jak m owi pieśń "Gdzie miłość wzajemna, tam ..."
10 dni temu / Ryś
 
A co na to Bergoglio? Matko prześladowanych chrześcijan módl się do Boga za chińskimi Kapłanami wiernymi Twojemu Synowi
10 dni temu / m
 
w polsce też można zostać aresztowanym bez powodu i więzionym bez procesu sądowego;
10 dni temu / marek
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.