DZIŚ JEST:   24   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Gerarda, męczennika
Bł. Hermana Kaleki
 
 
 
 

Chiny: biskup odmówił dołączenia do „Kościoła patriotycznego”. Wyrzucono go z domu

Chiny: biskup odmówił dołączenia do „Kościoła patriotycznego”. Wyrzucono go z domu
REUTERS/Kim Kyung-Hoon

Chiński biskup Guo Xijin z diecezji Mindong w prowincji Fuijan po raz kolejny odmówił przyłączenia się do tzw. Kościoła patriotycznego, kontrolowanego przez władze w Pekinie. Konsekwencją odmowy było wyrzucenie biskupa z domu kurialnego. Hierarcha nie miał własnego mieszkania i teraz stał się bezdomnym.

 

Sprawa bp. Guo Xijin pokazuje, że wbrew porozumieniu Watykanu z komunistycznym rządem Chin, katolicy wciąż doświadczają prześladowań, a władze chcą zmusić księży, by przyłączyli się do oficjalnie aprobowanego, niezależnego, patriotycznego Kościoła chińskiego.

 

Jeszcze przed podpisaniem porozumienia z Chinami, bp Guo był zmuszany do dobrowolnego przeniesienia do niższej rangi i pozostania biskupem pomocniczym. Był to warunek uznania go przez rząd. Mimo miesięcznego pobytu w więzieniu, biskup nie zaakceptował przedstawianych mu dokumentów.

 

W 2018 r. sytuacja zmieniła się o tyle, że tym razem papież Franciszek, w ramach porozumienia z Pekinem, wydał polecenie, by bp Guo ustąpił i został biskupem pomocniczym. Miało to umożliwić objęcie diecezji przez biskupa aprobowanego przez chińskich komunistów. Biskup Guo Xijin zastosował się do polecenia papieża.

 

W listopadzie zeszłego roku hierarcha schronił się w swoim rodzinnym mieście Luojiang, gdy władze usiłowały zmusić go do wstąpienia do „niezależnego chińskiego Kościoła patriotycznego”. W odwecie, pod pretekstem naruszenia przepisów przeciwpożarowych i odcinając wcześniej dopływ prądu i wody, władze eksmitowały biskupa i innych księży z budynku kurialnego w Luojiang. Taki sam powód podano co najmniej pięciu parafiom w rejonie, z których dwie największe służyły około 13 000 wiernym. Zamknięto też dom starców prowadzony przez siostry zakonne.

 

Obecnie biskup Guo nie ma własnego mieszkania i de facto jest bezdomny. Podobny los spotkał niektórych mieszkańców zamkniętego domu starców. Według doniesień medialnych, regionalni księża mieli powiedzieć, że nadszedł „czas, by watykański Sekretariat Stanu obudził się ze snu”, przyznając się do popełnienia błędu, gdyż „inaczej będzie współwinnym tej sytuacji”.

 

Jeszcze na początku roku 2018 Steven W. Mosher, ekspert spraw chińskich i założyciel Population Research Institute, ostrzegał w bezpośrednich rozmowach watykańskich dostojników przed zawieraniem porozumienia z Chinami. Miał wówczas m.in. powiedzieć, że prezydent Xi Jinping, a zarazem przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej, „nie chce uregulować działalności Kościoła katolickiego w Chinach. Chce całkowicie Kościół wyeliminować”.

 

 

Źródło: OnePeterFive.com, asianews.it

Jjf/WMa

 


DATA: 2020-01-18 09:37
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Wątpię, czy naraża się komukolwiek, kto sprawuje doczesną władzę. Tak naprawdę naraża się Bogu i tu jest prawdziwy problem. Trzeba się jak najwięcej modlić za papieża i nowomodnych hierarchów, szczególnie o Ducha Pobożności, który ukaże im ich błędy oraz grzechy.
8 miesięcy temu / @Ryś
 
Kościół Katolicki w Chinach jest w trudnej sytuacji. Watykan uznaje rząd tajwański, przez co naraża się rządowi pekińskiemu.
8 miesięcy temu / Ryś
 
Módlmy się za cały Kościół w Chinach.
8 miesięcy temu / alo
 
Lepiej im przez bezdomnosc do domu Ojca w Niebie wejsc niz przez pierzyny w budynku kurialnym z komuszkami do piekla wpasc.
8 miesięcy temu / Nick
 
,,Sprawa bp. Guo Xijin pokazuje, że wbrew porozumieniu Watykanu z komunistycznym rządem Chin, katolicy wciąż doświadczają prześladowań" Porozumienie jest utajnione, a więc nikt nie wie czego dotyczyło... Treści porozumienia sic! nie poznał nawet KK Chiński
8 miesięcy temu / Airam
 
Wbrew porozumieniu czy może raczej na skutek?
8 miesięcy temu / L
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.