DZIŚ JEST:   05   CZERWCA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Bonifacego-Winfryda, męczennika
 
 
 
 

Chińsko-watykańskie porozumienie w martwym punkcie. Kard. Parolin: „czas wprowadzić je w życie”

Chińsko-watykańskie porozumienie w martwym punkcie. Kard. Parolin: „czas wprowadzić je w życie”
Sergei Fadeichev/TASS / FORUM

Szef watykańskiej dyplomacji, kard. Pietro Parolin wskazał konieczność „wprowadzania w życie” zapisów porozumienia jakie w zeszłym roku zawarł Watykan z Chińską Republiką Ludową. Od czasu jego podpisania, w Chinach nie wyznaczono bowiem ani jednego nowego biskupa. Na mocy zapisów dokumentu, nad procesem wyznaczania nowych hierarchów pieczę trzyma zarówno Watykan jak i chiński rząd.

 

„Należy sprawić, by porozumienie z Chinami dotyczące wyboru biskupów zostało wprowadzane w praktyce” - powiedział Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej podczas konferencji dotyczącej działań watykańskiej dyplomacji. Warunki podpisanego 22 września 2018 roku dokumentu są poufne. Wiadomo jednak, że na jego mocy, Watykan uznał siedmiu do tej pory ekskomunikowanych biskupów działających z nadania partii oraz zaufał im w pracy duszpasterskiej w swoich diecezjach.

 

Jednak od tego czasu w Chinach nie udało się wyznaczyć żadnego nowego biskupa. Nad procesem ich wyznaczania czuwa nie tylko Watykan, ale przede wszystkim rząd ze stolicą w Pekinie. Kardynał Parolin zaznaczył, że porozumienie zwieńczyło „długą i uciążliwą drogę”. - Na końcu zwyciężyliśmy, i wierzymy, że porozumienie przyniesie obfite owoce w przyszłości zarówno dla Kościoła jak i państwa – podkreślił. Jednocześnie dodał, że Kościół „nie prosi państwo by działało jako obrońca wiary, lecz by zapewniło swobodę potrzebną do wypełnienia misji”.

 

Kardynał określił porozumienie jako dżentelmeńską umowę, zawartą na gruncie honoru, dobrej woli i respektowaniu wzajemnie danego słowa. Słowa te, wypowiedziane w kontekście układu z komunistycznym rządem budzą zdziwienie ocierające się wręcz o zarzut naiwności.  

 

Porozumienie ma dwa cele; zabezpieczenie wolności wyznania, oraz pomoc tamtejszemu Kościołowi by „wniósł swój wkład w duchowy i materialny rozwój kraju”. Przedstawiciele tzw. Kościoła Podziemnego (nie zgadzający się na współpracę z komunistycznym rządem) ciągle doświadczają prześladowań ze strony reżimu. Samo porozumienie zderzyło się z falą krytyki. Kardynał Agostino Casaroli, Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej w latach 1979 – 1990 określił je jako nie „modus vivendi”, lecz bardziej „modus non moriendi” (nie sposób na życie, tylko raczej sposób na pozostanie przy życiu).

 

Źródło: catholicnewsagency.com
PR


DATA: 2019-03-04 12:11
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

,,Wiadomo jednak, że na jego mocy, Watykan uznał siedmiu do tej pory ekskomunikowanych biskupów działających z nadania partii oraz zaufał im w pracy duszpasterskiej w swoich diecezjach"... Katolicki papież? zaufał partyjnym ,,biskupom"? Gdyby, to nie było tak tragiczne, to byłoby śmieszne. Powtórzę za ks. prof. Stańkiem, cyt. ,,?Modlę się o mądrość dla papieża, o jego serce otwarte na działanie Ducha Świętego, a jeśli tego nie uczyni ? modlę się o szybkie jego odejście do Domu Ojca. O szczęśliwą śmierć dla niego mogę zawsze prosić Boga, bo szczęśliwa śmierć to wielka łaska?
ponad 1 rok temu / Airam
 
Pod tymi pieknymi slowami kryje sie najzwyklejsza zdrada Kosciola menczennikow. Ot taka to aktualnie polityka dzisiejszego Watykanu.
ponad 1 rok temu / Neptun
 
Umowa podpisana przez homokardynala i komuniste McCarrick'a. Bardzo zle to widze.
ponad 1 rok temu / Grzegorz
 
Google: W Chinach chrześcijan skierowano na reedukację...............Tamże, cyt. Ponad stu chrześcijan zostało zatrzymanych w prowincji Xinjiang Sinciang w północno-zachodnich Chinach. Zamknięci w tzw. "obozach reedukacyjnych" mają na nowo nauczyć się lojalności wobec komunistycznej ideologii... Rodziny nie wiedzą czy jeszcze żyją, bo nie ma z nimi kontaktu.
ponad 1 rok temu / Maira
 
,,Kardynał określił porozumienie jako dżentelmeńską umowę, zawartą na gruncie honoru, dobrej woli i respektowaniu wzajemnie danego słowa".....Czysta herezja.
ponad 1 rok temu / Airam
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.