DZIŚ JEST:   20   SIERPNIA   2019 r.

Św. Bernarda z Clairvaux, Doktora Kościoła
 
 
 
 

Chiński rząd zakazał biurom podróży wysyłania turystów do Watykanu

Chiński rząd zakazał biurom podróży wysyłania turystów do Watykanu
REUTERS / FORUM

Chińska Partia Komunistyczna zabroniła kontrolowanej przez państwo branży turystycznej wysyłania chińskich turystów do Watykanu. To pokłosie narastającego napięcia dyplomatycznego między Pekinem a Stolicą Apostolską.

 

Pracownik z biura podróży Phoenix Holidays powiedział, że dyrektywa z 16 listopada nakazuje anulować Watykan i Bazylikę Świętego Piotra z listy miejsc docelowych, oferowanych klientom. - Biura podróży są zobowiązane do anulowania wszelkich wycieczek obejmujących Watykan lub Bazylikę Świętego Piotra z oferty wycieczek. Każda agencja turystyczna, która reklamuje te miejsca w swoich folderach lub innych produktach, zostanie ukarana grzywną w wysokości do 300 tys. juanów – mówił przedstawiciel Phoenix Holidays.

 

Doniesienia o zakazie dobiegają także z innych źródeł. Pracownik firmy Chengdu potwierdził, że otrzymali dyrektywę obwieszczoną na polecenie rządu przez Państwowe Biuro Turystyki. - Odtąd nie będzie żadnych [wycieczek do Watykanu] ze względu na sytuację międzynarodową – mówił, wypowiadając sią anonimowo. Tuniu China International Travel Service również poinformowało, że otrzymało podobne polecenie.

 

Urzędnik, który odebrał telefon w oddziale Państwowego Biura Turystki w prowincji Guangdong stwierdził, że dyrektywa została uzgodniona na najwyższym szczeblu władzy w Pekinie. - Watykan, jako suwerenne państwo pod rządami papieża, nie uznaje nas prawnie. To kwestia dyplomatyczna, więc tylko ministerstwo spraw zagranicznych ma władzę decydować o tym – oznajmił.

 

Wysoki rangą przedstawiciel chińskiej branży turystycznej wypowiadający się anonimowo zastrzegł, że rząd często nakazuje różnym branżom spełnienie politycznych lub dyplomatycznych wymagań, nie informując o tym publicznie. - Kiedy polityka jest zaangażowana, nie obchodzi ich, czy biznes ma coś do stracenia. Wystarczy jedno połączenie i nikt nie odważy się zaoferować wycieczek do miejsca, o którym mowa – tłumaczył.

 

Dodał, że w przeszłości podobnie było w przypadku zaostrzenia relacji z Koreą Południową, Szwecją i Japonią. Wiele biur podróży i sklepów bezcłowych opuściło branże po bojkocie Korei Południowej, a kiedy ich rząd złożył skargę, chińskie władze zaprzeczyły istnieniu zakazu. Liderzy branży turystycznej w Chinach narzekają, że decyzja władz w Pekinie przyniesie im spore straty.

 

Watykan jest jedynym państwem europejskim uznającym Tajwan za  niepodległe państwo, a nie „zbuntowaną prowincję” Chin.

 

Prezydent Chin Xi Jinping w  2013 r. pogratulował wyboru Franciszka i zasugerował, że jest gotów do uregulowania relacji z Watykanem pod warunkiem zerwania przez Stolicę Apostolską relacji z Tajwanem.

 

Mimo pogorszenia stosunków oba kraje planują pierwszą w historii wymianę dzieł sztuki. We wtorek ogłoszono, że Muzeum Watykańskie wymieni się 40 eksponatami, obejmującymi kolekcję chińskich brązów, ceramiki i obrazów. 40 swoich dzieł mają przekazać Watykanowi Chińczycy.  

 

Szef chińskiego rządu ds. inwestycji przemysłowych Zhu Jiancheng oznajmił na watykańskiej konferencji prasowej, że ma nadzieję, iż wymiana wzmocni przyjaźń, zbuduje wzajemne zaufanie i "przyczyni się do normalizacji stosunków dyplomatycznych".

 

Fundusz inwestycyjny zarabia na inicjatywach soft power w mediach, kulturze i wystawach. Jego akcjonariuszami są Bank of China, Ministerstwo Finansów i China International Television Corporation, które działają na zlecenie chińskiego rządu, Rady Państwa i Komitetu Centralnego partii rządzącej pod przewodnictwem prezydenta Xi Jinpinga.

 

Chiny zerwały stosunki ze Stolicą Apostolską w 1951 roku, po objęciu władzy przez partię komunistyczną i utworzeniu własnego kościoła poza władzą papieża. W Chinach szacuje się, że jest 12 milionów katolików.

 

Źródło; bignewsnetwork.com, crux.com

AS

 

 


DATA: 2017-11-23 15:14
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.