DZIŚ JEST:   18   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Stanisława Kostki
Św. Józefa z Kupertynu
 
 
 
 

Chińska propaganda: świętowanie Bożego Narodzenia to „wstyd”. Lepiej wspominać Mao

Chińska propaganda: świętowanie Bożego Narodzenia to „wstyd”. Lepiej wspominać Mao
Xi Jinping. fot.REUTERS/Thomas Peter/FORUM

W Chinach nasila się propaganda mająca odsunąć wiernych od wiary, pobożności i chrześcijańskich przekonań. W ostatnich dniach pojawiły się hasła, że świętowanie Bożego Narodzenia to „palący wstyd” i „agresja przeciw kulturze chińskiej”. Władze podkreślają, że lepiej wspominać urodziny Mao Zedonga.

 

Chińskie władze informują swoich obywateli, że 25 grudnia zamiast obchodzić święto narodzenia Jezusa Chrystusa, lepiej jest wspominać przypadające następnego dnia kolejne urodziny Mao Zedonga (1893). Ponadto władze wydały zakaz dekorowania ulic i budynków z okazji Bożego Narodzenia oraz organizowania zgromadzeń z tegoż powodu.

 

Kampania przeciw głównym świętom chrześcijańskim trwa w Chinach już od kilku lat, przy czym szczególnie atakowane jest właśnie Boże Narodzenie, przedstawiane w propagandzie chińskiej jako „zatrucie duchowe”. W tym roku doszły do tego również zakazy wymiany życzeń świątecznych, ozdabiania wystaw sklepowych, śpiewania kolęd itp.

 

W wigilię Bożego Narodzenia dyrektor szkoły podstawowej w Sixiangu, stolicy powiatu w prowincji Anhui (wschodnie Chiny) – Dong Xuefeng zgromadził wszystkich uczniów i powiedział im, że święto to jest obrazą narodu chińskiego z powodu upokorzeń, jakie zadały mu w przeszłości mocarstwa zachodnie, z których wszystkie były chrześcijańskie.

 

W swym przemówieniu przypomniał wojny opiumowe [w latach 1839-42 i 1856-60] i najazd brytyjsko-francuski w 1860 r., który m.in. zniszczył letni pałac cesarski w Pekinie (zaprojektowany zresztą przez jezuitów europejskich – przyp. red.). Wspomniał też o zbrodniach mocarstw, które najechały Chiny w 1900 r. po Powstaniu Bokserów. „Oprócz Japończyków wszyscy najeźdźcy byli chrześcijanami, a zbrodnie, których się dopuścili są zbyt liczne, aby je tu wymieniać” – oświadczył dyrektor szkoły.

 

Po jego wypowiedzi jeden z uczniów przypomniał, że nazajutrz po Bożym Narodzeniu wypadają urodziny Mao Zedonga i Chińczycy powinni świętować ten dzień.

 

W samo Boże Narodzenie nauczyciele szkoły średniej w Taohuawu w powiecie Gushi przygotowali specjalny obrzęd ślubowania, podczas którego uczniowie powtarzali za wychowawcami słowa o „inwazji świąt chrześcijańskich jako agresji wobec kultury chińskiej”. „Jako spadkobierca żółtego cesarza [mityczny protoplasta rasy chińskiej – przyp. red.] ślubuję wspierać, począwszy od dzisiaj, samoświadomość kulturalną, pokładającą ufność w samej sobie i dziedzictwo naszej cywilizacji. Chcę obchodzić święta chińskie!” – mówili uczniowie.

 

Z kolei w niektórych miastach Mongolii Wewnętrznej odbyły się manifestacje uliczne, których uczestnicy wykrzykiwali przed placówkami handlowymi hasła w rodzaju: „Odrzućmy Cichą noc”, „Pamiętajmy zawsze o przewodniczącym Mao!”. W innych częściach Chin wygłaszano przemówienia łączące Boże Narodzenie z mocarstwami zachodnimi.

 

 

Źródło: KAI, AsiaNews

WMa

 


DATA: 2018-12-27 21:07
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

No fajnie ten mao to zbrodniaz, ma miliony istnie na sumieniu.
ponad 1 rok temu / QWAS
 
Kultura chińska jest starsza od chrześcijaństwa ,chrześcijaństwo jest tam modne i tyle jak u nas buddyzm
ponad 1 rok temu / ewa
 
@ marynarz, żal mi ciebie jeżeli porównujesz sytuację coraz bardziej bezczelnych polskich muzułmanów ( nie mylić z polskimi Tatarami) do sytuacji Chrześcijan gdziekolwiek, a zwłaszcza w CHRL. Twoja wypowiedź świadczy o braku jakiejkolwiek orientacji oraz antypolskim nastawieniu. Jeśli ci źle jako muzułmaninowi w Polsce to wyjedź do Chin, tam się przekonasz jak lekko jest muzułmanom w tym kraju.
ponad 1 rok temu / banita
 
Niełatwo jest być muzułmaninem w Polsce, ani chrześcijaninem w Chinach.
ponad 1 rok temu / Marynarz
 
Czyżby komuniści zapomnieli już jak to dzielnie walczyli z chińską tradycją i kulturą podczas rewolucji kulturalnej?
ponad 1 rok temu / Veritas
 
Zamiast wiary najeźdźców tzn. wiary w jedynego Zbawiciela Swiata, Syna Boga Zywego, praktykujmy herezję Zachodu, morderczy komunizm! Na prawdę dobre!
ponad 1 rok temu / Janusz z Kolonii
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.