DZIŚ JEST:   30   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Franciszka Borgiasza
Św. Hieronima, Doktora Kościoła
 
 
 
 

Chińska flota gotowa do konfrontacji z USA?

Chińska flota gotowa do konfrontacji z USA?
#USA    #HAGEL    #US ARMY    #ARMIA    #OSZCZĘDNOŚCI    #JAPONIA    #CHINY    #AZJA    #WOJSKO    #WYDATKI NA ARMIE

Amerykański sekretarz obrony Chuck Hagel przebywał z wizytą w Azji. Spotkał się już m.in. z przedstawicielami Chin i Mongolii. Podczas wizyty w Pekinie, chińscy politycy zademonstrowali potęgę swojej floty. Amerykańscy eksperci uspokajają. Twierdzą, że chociaż Chińczycy zrobili niewiarygodny postęp w ciągu ostatnich trzydziestu lat i tak ich sprzęt jest daleko w tyle za amerykańskim.


Wg „New York Timesa” niektórzy eksperci uważają, że Chiny są gotowe stawić czoła amerykańskiej sile na morzu przynajmniej w konfliktach regionalnych. Podczas ostatniej wizyty Chińczycy starali się dać wyraźnie do zrozumienia, że „nie zrezygnują z roszczeń terytorialnych w regionie”.


Hagel wysłuchał setek skarg chińskich polityków narzekających na rzekomą agresywność sąsiadów: Japonii oraz Filipin. Oba kraje zwróciły się do Waszyngtonu, aby pomógł w rozwiązaniu spornych spraw.


Chiński minister obrony gen. Chang Wanquan zapowiedział, że „jego kraj nie zamierza zawierać kompromisów, żadnych traktatów i nie zrezygnuje w walce o zachowanie suwerenności terytorialnej”. Dodał, że "żołnierze chińscy w każdej chwili gotowi są podjąć walkę i ją wygrać".


Amerykańska opiniotwórcza gazeta uważa jednak, że Chiny nie są gotowe do ewentualnej konfrontacji z siłami USA, gdyby Waszyngton został zmuszony do wywiązania się z porozumień z sojusznikami azjatyckimi.


Eksperci amerykańscy twierdzą, że chińscy żołnierze mają niewielkie doświadczenie bojowe, a armia dysponuje - co prawda nieco unowocześnionym - ale jednak wciąż przestarzałym i niesprawdzonym sprzętem.

Nawet duma Chińczyków, lotniskowiec Liaoning – którego budowa zaczęła się jeszcze  w ZSRR w 1985 r. - według amerykańskich urzędników obrony wciąż pozostaje daleko w tyle za lotniskowcami amerykańskimi.

Jeden z urzędników towarzyszących sekretarzowi obrony zauważył, że chiński lotniskowiec nie jest ani taki szybki, ani taki duży jak lotniskowce amerykańskie.


Niektórzy eksperci chociaż mówią wprost, że lepszą flotę od Chińczyków mają Japończycy, regularnie ćwiczący z amerykańskimi Marines, to jednak nie można lekceważyć ogromnych inwestycji, jakie Pekin poczynił w ostatnich latach.


Chiny obecnie wydają więcej na armię niż jakikolwiek inny kraj na świecie poza USA. Tylko w tym roku na zbrojenie ma iść 148 mld dol. Jest to o jedną czwartą mniej tego, co wydają Stany Zjednoczone. W przyszłym roku – wg analityków z Pentagonu - Chiny będą wydawać na wojsko więcej niż Wielka Brytania, Niemcy i Francja razem wzięte.Źródło: nytimes.com, AS.

 


DATA: 2014-04-14 13:48
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Żeby amerykanie się nie szarogęsili na świecie równowaga jest niezbędna.
ponad 6 lat temu / janusz mag
 
i dlatego USrAel dąży do wojny teraz, kiedy wie, że wygra; za parę lat (5?) będzie po ptokach; stąd pchają Ukrainę do wojny z Rosją, żeby mieć czyste sumienie do przeprowadzenia misji pokojowo-stabilizacyjnej; jak Rosja i Ukraina da się sprowokować to będzie ciepło; znacznie cieplej niż przy ociepleniu klimatu, który wymyślili ekolodzy; a jeszcze jedno - same Chiny - nie, ale z Rosją, Kubą, Brazylią, Indiami, Wenezuelą, krajami arabskimi? kto wie? jest takie stare chińskie przysłowie - "obyś w ciekawych czasach żył"; oby nie;
ponad 6 lat temu / jaro
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.