DZIŚ JEST:   18   CZERWCA   2019 r.

Św. Elżbieta z Schönau
Św. Amand, biskup Bordeaux
 
 
 
 

Chińczycy trzymają się mocno... w Afryce. Trwa ofensywa gospodarcza

Chińczycy trzymają się mocno... w Afryce. Trwa ofensywa gospodarcza
Xi Jinping. fot.REUTERS/Thomas Peter/FORUM
#CHINY    #AFRYKA    #EKONOMIA    #POLITYKA    #INWESTYCJE    #EKSPANSJA

W wrześniu tego roku udział w VII szczycie afrykańsko-chińskim, który odbywał się w Pekinie, wzięło 53 szefów państw i rządów. Ekspansja Chin w Afryce trwa już od lat, a ostatnim krajem, który woli jeszcze współpracę z Tajwanem jest Suazi.

 

„Odpuszczona” przez Europę Afryka stała się terenem chińskiej ofensywy gospodarczej, ale też ideologicznej i militarnej. Afryka zapewnie Chinom  dostęp do surowców i duży rynek zbytu. Podczas wrześniowego szczytu Xi Jinping obiecał 60 miliardów dolarów na rozwój państw afrykańskich oraz dodatkowe nieoprocentowane pożyczki w wysokości 15 miliardów dolarów na pomoc.

 

Międzynarodowy Fundusz Walutowy dostrzegł, że kraje korzystające z chińskiego wsparcia szybko się w Pekinie zadłużają. Jednak zasoby naturalne pomagają spłacać dług hipoteczny i Chiny otrzymują to co, na czym im najbardziej zależy.

 

Afryka stałą się też terenem inwestycji chińskich firm. Działa tu ich ponad 3000, a inwestycje przekroczyły sumę 100 miliardów dolarów. Kiedy Wybrzeże Kości Słoniowej ogłosiło przetarg na budowę nowego mostu nad laguną w Abidżanie, dziesięć z osiemnastu ofert pochodziło od chińskich konsorcjów (przetarg wygrała firma China State Construction Engineering Corp.).

 

Inwestycje i wymiana handlowa powodują także coraz większą liczbę Chińczyków, którzy przebywają na miejscu. Rekordzistą jest tu Algieria, w której jest prawie 100 tys. różnego typu pracowników delegowanych z Chin. 30 tys. jest w Angoli, pomiędzy 6 a 9 tys. np. w Etiopii, Kenii, czy Nigerii.

 

12 proc. produkcji przemysłowej Afryki o wartości około 500 miliardów dolarów rocznie, to efekt działalności inwestujących tu firm chińskich. Firmy te mają 50 proc. udział na rynku budowlanym. Dla 25 krajów Afryki, Chiny są pierwszym partnerem handlowym. Dla porównania, Francja, która korzysta z historycznych relacji niemal całą zachodnią Afryką (20 byłych kolonii), jest największym partnerem handlowym już tylko dla 5 państw (Tunezja, Senegal, Czad, Niger i Komory). Portugalia dla 3 państw i to raczej peryferyjnych (Republika Wysp Zielonego Przylądka, Sao Tome, Gwinea Bissau), Hiszpania dla dwóch (sąsiednie Maroko i Gwinea Równikowa). Na mapie Europy jest jeszcze Holandia, która jest największym partnerem handlowym Republiki Środkowoafrykańskiej.

 

Chiny są największym wierzycielem tylko trzech krajów afrykańskich: Dżibuti, Kongo-Brazzaville i Zambii. Zdaniem ekspertów nie można tu jeszcze mówić o jakiejś formie neokolonializmu (oficjalna polityka Chin zakłada nieingerencję w wewnętrzne sprawy, chociaż Pekin wywiera także naciski na poszczególne rządy, zwłaszcza jeśli chodzi o interesy swoich firm). Nikt nie ma jednak wątpliwości, że  Chiny stały się w Afryce hegemonem i mają tu dobry teren do swojej polityki imperialnej, która przez handel, pożyczki i inwestycje, prowadzi także do wpływów politycznych i współpracy wojskowej. W ramach tej ostatniej, nie chodzi już tylko o dostawy mniej wyrafinowanego sprzętu, ale także o bardziej zaawansowane technologie. Dowodem na to jest kontrakt na dostawę myśliwców do Zimbabwe, śmigłowców do Sudanu, czy okrętów dla Algierii, Kamerunu i Nigerii. Trwa też ostra konkurencja z Rosją na kolejne kontrakty zbrojeniowe w takich krajach jak Angola, Etiopia, Sudan i Algieria.

 

Chińczycy nie tylko trzymają się dobrze, ale i zachodzą Europę od południa. Afryka stała się miękkim podbrzuszem naszego kontynentu, który zajmuje się głównie rachunkami sumienia za czasy kolonialne, co dodatkowo otwiera pole do deokcydentalizacji Czarnego Lądu.

 

Bogdan Dobosz


DATA: 2018-11-08 07:29
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

wojna w Azji zakończy te mimo wszystko pozytywne do pewnego stopnia zjawiska.
7 miesięcy temu / wb
 
Potrzeba pokojowej rywalizacji wpływającej na rozwój także tych wielkich firm. Natomiast nie pokojowa rywalizacja będzie wpływać na tak naprawdę dalsze pogarszanie się sytuacji. Zgoda buduje niezgoda rujnuje mówi przysłowie.
7 miesięcy temu / wb
 
Może trwa ekspansja ale jakoś nie widać poprawy na wzór zachodu. Widać za to ekspansję wszystkiego tego co można określić jako wschodnie. Afryka jest na tyle duża że powinno to być miejsce pokojowej rywalizacji dla obydwu stron.
7 miesięcy temu / wb
 
Europa brzydziła się Afryką, czy to z powodu pokolonialnych wyrzutów sumienia, czy też z powodu ideologicznej niechęci do niedemokratycznych rządów, czy też z powodu europejskiego merkantylizmu. Chiny wchodzą więc w tej rejon. Nasz przylądek rzeczywiście staje się otoczony przez Rosję i Chiny - na nasze własne życzenie. Z drugiej strony może na nasza marginalizacja uchroni nas przed potworną wojną na Pacyfiku, gry zetrą się USA i Chiny.
7 miesięcy temu / aaa
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "64022"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.