7 grudnia 2018

Chińczycy przekonali Portugalię. Lizbona – wbrew Berlinowi – włączy się w projekt „Pasa i Szlaku”

(Xi Jinping i Marcelo Rebelo de Sousa. New China TV/YouTube)

Przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping naciskał na Portugalię, by oficjalnie przyłączyła się do pekińskiej inicjatywy „Pasa i Szlaku” i odniósł sukces. W środę podczas wizyty chińskiego lidera w Lizbonie doszło do podpisania memorandum w sprawie planu infrastrukturalnego.

 

Chiński przywódca spotkał się we wtorek z prezydentem Marcelem Rebelo de Sousą, a w środę z premierem Portugalii Antoniem Costą.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Xi Jinping powiedział portugalskiemu prezydentowi, że ​​Chiny „chcą pogłębić polityczne i gospodarcze więzi” z Portugalią. Prezydent de Sousa z kolei stwierdził, że jego kraj z zadowoleniem przyjmuje chińskie inwestycje i wyraził zgodę na podpisanie memorandum odnośnie chińskiej inicjatywy.

 

– Powinniśmy podpisać protokół ustaleń międzyrządowych [inicjatywy] jako okazję do pełnej poprawy współpracy i łączności pod parasolem [Pasa i Szlaku] – oznajmił Xi Jinping.

 

De Sousa potwierdził, że Portugalia wspiera inicjatywę i chciałby, aby jego kraj stał się ważnym w Europie ośrodkiem komunikacji lądowej i morskiej.

 

Inicjatywa „Pasa i Szlaku” ma na celu utrzymanie otwartych granic i zwiększenie wymiany handlowej pomiędzy Azją, Afryką i Europą. Chińczycy zainwestowali ogromne sumy w porty, linie kolejowe, drogi, elektrownie i inne projekty infrastrukturalne za granicą. Przy okazji ich budowy kładą światłowody, by zapewnić sobie przewagę wywiadowczą na świecie. Całkowicie krępują także swobodę działań państw, którym udzielają sowitych kredytów i pożyczek na infrastrukturę „Pasa i Szlaku”.

 

Lider komunistycznych Chin przyznał, że położenie geograficzne Portugalii przyniosłoby strategiczne korzyści, gdyby kraj ten przyłączył się do inicjatywy.

 

W jednej z umów, które podpisali dwaj prezydenci, portugalski południowo-zachodni port Sines został włączony do chińskich planów inwestycyjnych dotyczących „Pasa i Szlaku”. – Powinniśmy nadal rozszerzać i ulepszać nasze istniejące projekty, intensyfikować handel i tworzyć inne obszary wzrostu. Powinniśmy wzmocnić naszą współpracę na innych rynkach – stwierdził Xi Jinping.

 

Chiński lider tłumaczył, że Portugalia jest ważnym węzłem łączącym Jedwabny Szlak. – Dla Chin i Portugalii istnieją naturalne zalety współpracy w ramach inicjatywy „Pasa i Szlaku” – dodał.

 

Wcześniej w Madrycie chiński prezydent bezskutecznie próbował przekonać Hiszpanię, by oficjalnie przyłączyła się do tej inicjatywy.

 

Tymczasem Niemcy alarmują, że Chińczycy poprzez swój wielki projekt infrastrukturalny zagrażają krajom Unii Europejskiej. Berlinowi udało się przekonać KE, by uzgodnić ramy regulujące inwestycje zagraniczne w Europie, w szczególności te pochodzące z Chin.

 

Pekin jest znaczącym inwestorem w Portugalii, jednym z najmniej zamożnych krajów w Europie Zachodniej, który wciąż zmaga się ze skutkami kryzysu finansowego. W 2011 roku organy UE wraz z MFW uruchomiły plan ratunkowy dla Portugalii. Od tego czasu nastąpił szereg przejęć portugalskich przedsiębiorstw. Głównymi inwestorami okazali się Chińczycy.

 

W maju 2018 China Three Gorges zaoferowało zakup akcji o wartości 9,1 miliarda euro, aby podnieść swój udział w portugalskiej spółce energetycznej EDP. Gdyby transakcja została sfinalizowana, byłaby największą w tym roku chińską inwestycją zagraniczną.

 

China State Grid nabył już 25 proc. udziałów w portugalskiej spółce energetycznej REN, podczas gdy Fosun Group z siedzibą w Szanghaju stał się największym akcjonariuszem pożyczkodawcy BCP z 27-procentowym udziałem i kontroluje ubezpieczyciela Fidelidade.

 

W maju, podczas wizyty w Lizbonie, minister spraw zagranicznych Chin Wang Yi wezwał Portugalię, aby „negocjowała i podpisała memorandum w sprawie inicjatywy Pasa i Szlaku jak najszybciej”.

 

Xi Jinping odwiedził Portugalię we wtorek i środę. Był to ostatni przystanek podczas jego światowej trasy, obejmującej Hiszpanię, Panamę i Argentynę – gdzie uczestniczył w szczycie G20 i spotkał się z prezydentem Donaldem Trumpem, aby zgodzić się na 90-dniowy rozejm w wojnie handlowej USA-Chiny.

 

W Lizbonie lider Państwa Środka przekonywał, że „mimo, iż świat stoi przed wieloma wyzwaniami, Chiny zawsze będą szanować wzajemny szacunek i pokojowy rozwój, promować pokój i stabilność”.

 

W Europie Chińczycy inwestują głównie w energetykę i porty. Berlin obawia się, że bezpieczeństwo infrastruktury na kontynencie może zostać zagrożone lub że innowacje, które poprzedziły wieloletnie badania, mogą zostać utracone.

 

Chińskie firmy zainwestowały w ostatnich latach w Portugalii około 10 miliardów euro, co czyni ten kraj jednym z największych odbiorców chińskich inwestycji w Europie.

 

Odrębne memorandum zostało również podpisane przez portugalską agencję promocji eksportu AICEP i COFCO, państwową chińską spółkę holdingową zajmującą się przetwarzaniem żywności, która również ma interes w transporcie i handlu. Zgodnie z umową, COFCO stworzy globalne centrum usług wspólnych w porcie Matosinhos.

 

Inne umowy potwierdziły wcześniej ogłoszone transakcje, takie jak rozwój mikro satelitów do gromadzenia danych w rolnictwie, rybołówstwie i oceanografii, a także rozwój sieci 5G z udziałem firmy Huawei i Altice.

 

 

Źródło: euractiv.com / scmp.com

AS

 

  

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 624 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram