DZIŚ JEST:   18   CZERWCA   2019 r.

Św. Elżbieta z Schönau
Św. Amand, biskup Bordeaux
 
 
 
 

Chińczycy przekonali Portugalię. Lizbona – wbrew Berlinowi – włączy się w projekt „Pasa i Szlaku”

Chińczycy przekonali Portugalię. Lizbona – wbrew Berlinowi – włączy się w projekt „Pasa i Szlaku”
Xi Jinping i Marcelo Rebelo de Sousa. New China TV/YouTube

Przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping naciskał na Portugalię, by oficjalnie przyłączyła się do pekińskiej inicjatywy „Pasa i Szlaku” i odniósł sukces. W środę podczas wizyty chińskiego lidera w Lizbonie doszło do podpisania memorandum w sprawie planu infrastrukturalnego.

 

Chiński przywódca spotkał się we wtorek z prezydentem Marcelem Rebelo de Sousą, a w środę z premierem Portugalii Antoniem Costą.

 

Xi Jinping powiedział portugalskiemu prezydentowi, że ​​Chiny „chcą pogłębić polityczne i gospodarcze więzi” z Portugalią. Prezydent de Sousa z kolei stwierdził, że jego kraj z zadowoleniem przyjmuje chińskie inwestycje i wyraził zgodę na podpisanie memorandum odnośnie chińskiej inicjatywy.

 

– Powinniśmy podpisać protokół ustaleń międzyrządowych [inicjatywy] jako okazję do pełnej poprawy współpracy i łączności pod parasolem [Pasa i Szlaku] – oznajmił Xi Jinping.

 

De Sousa potwierdził, że Portugalia wspiera inicjatywę i chciałby, aby jego kraj stał się ważnym w Europie ośrodkiem komunikacji lądowej i morskiej.

 

Inicjatywa „Pasa i Szlaku” ma na celu utrzymanie otwartych granic i zwiększenie wymiany handlowej pomiędzy Azją, Afryką i Europą. Chińczycy zainwestowali ogromne sumy w porty, linie kolejowe, drogi, elektrownie i inne projekty infrastrukturalne za granicą. Przy okazji ich budowy kładą światłowody, by zapewnić sobie przewagę wywiadowczą na świecie. Całkowicie krępują także swobodę działań państw, którym udzielają sowitych kredytów i pożyczek na infrastrukturę „Pasa i Szlaku”.

 

Lider komunistycznych Chin przyznał, że położenie geograficzne Portugalii przyniosłoby strategiczne korzyści, gdyby kraj ten przyłączył się do inicjatywy.

 

W jednej z umów, które podpisali dwaj prezydenci, portugalski południowo-zachodni port Sines został włączony do chińskich planów inwestycyjnych dotyczących „Pasa i Szlaku”. – Powinniśmy nadal rozszerzać i ulepszać nasze istniejące projekty, intensyfikować handel i tworzyć inne obszary wzrostu. Powinniśmy wzmocnić naszą współpracę na innych rynkach – stwierdził Xi Jinping.

 

Chiński lider tłumaczył, że Portugalia jest ważnym węzłem łączącym Jedwabny Szlak. – Dla Chin i Portugalii istnieją naturalne zalety współpracy w ramach inicjatywy „Pasa i Szlaku” – dodał.

 

Wcześniej w Madrycie chiński prezydent bezskutecznie próbował przekonać Hiszpanię, by oficjalnie przyłączyła się do tej inicjatywy.

 

Tymczasem Niemcy alarmują, że Chińczycy poprzez swój wielki projekt infrastrukturalny zagrażają krajom Unii Europejskiej. Berlinowi udało się przekonać KE, by uzgodnić ramy regulujące inwestycje zagraniczne w Europie, w szczególności te pochodzące z Chin.

 

Pekin jest znaczącym inwestorem w Portugalii, jednym z najmniej zamożnych krajów w Europie Zachodniej, który wciąż zmaga się ze skutkami kryzysu finansowego. W 2011 roku organy UE wraz z MFW uruchomiły plan ratunkowy dla Portugalii. Od tego czasu nastąpił szereg przejęć portugalskich przedsiębiorstw. Głównymi inwestorami okazali się Chińczycy.

 

W maju 2018 China Three Gorges zaoferowało zakup akcji o wartości 9,1 miliarda euro, aby podnieść swój udział w portugalskiej spółce energetycznej EDP. Gdyby transakcja została sfinalizowana, byłaby największą w tym roku chińską inwestycją zagraniczną.

 

China State Grid nabył już 25 proc. udziałów w portugalskiej spółce energetycznej REN, podczas gdy Fosun Group z siedzibą w Szanghaju stał się największym akcjonariuszem pożyczkodawcy BCP z 27-procentowym udziałem i kontroluje ubezpieczyciela Fidelidade.

 

W maju, podczas wizyty w Lizbonie, minister spraw zagranicznych Chin Wang Yi wezwał Portugalię, aby „negocjowała i podpisała memorandum w sprawie inicjatywy Pasa i Szlaku jak najszybciej”.

 

Xi Jinping odwiedził Portugalię we wtorek i środę. Był to ostatni przystanek podczas jego światowej trasy, obejmującej Hiszpanię, Panamę i Argentynę – gdzie uczestniczył w szczycie G20 i spotkał się z prezydentem Donaldem Trumpem, aby zgodzić się na 90-dniowy rozejm w wojnie handlowej USA-Chiny.

 

W Lizbonie lider Państwa Środka przekonywał, że „mimo, iż świat stoi przed wieloma wyzwaniami, Chiny zawsze będą szanować wzajemny szacunek i pokojowy rozwój, promować pokój i stabilność”.

 

W Europie Chińczycy inwestują głównie w energetykę i porty. Berlin obawia się, że bezpieczeństwo infrastruktury na kontynencie może zostać zagrożone lub że innowacje, które poprzedziły wieloletnie badania, mogą zostać utracone.

 

Chińskie firmy zainwestowały w ostatnich latach w Portugalii około 10 miliardów euro, co czyni ten kraj jednym z największych odbiorców chińskich inwestycji w Europie.

 

Odrębne memorandum zostało również podpisane przez portugalską agencję promocji eksportu AICEP i COFCO, państwową chińską spółkę holdingową zajmującą się przetwarzaniem żywności, która również ma interes w transporcie i handlu. Zgodnie z umową, COFCO stworzy globalne centrum usług wspólnych w porcie Matosinhos.

 

Inne umowy potwierdziły wcześniej ogłoszone transakcje, takie jak rozwój mikro satelitów do gromadzenia danych w rolnictwie, rybołówstwie i oceanografii, a także rozwój sieci 5G z udziałem firmy Huawei i Altice.

 

 

Źródło: euractiv.com / scmp.com

AS

 

  


DATA: 2018-12-07 09:04
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Nic dobrego to nie wróży skoro maja być otwarte granice między Azją Afryka Europą.
6 miesięcy temu / Patriota..
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "64647"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.