15 maja 2018

Chińczycy przejmą inwestycje od Europejczyków w Iranie?

(fot. pixabay.com)

Chińska spółka naftowa CNPC ma przejąć wiodącą rolę, jaką pełni francuski Total w ogromnym projekcie gazowym w Iranie na wypadek, gdyby francuski gigant energetyczny zdecydował się wycofać z powodu amerykańskich sankcji wobec Islamskiej Republiki Iranu.

 

Agencja Reutera cytując źródła branżowe, poinformowała że nie było jasne, czy CNPC otrzymała od Pekinu zgodę na zastąpienie spółki Total. Podała jednak, że jest wielce prawdopodobne, że ruch ten może nadwyrężyć i tak już trudne relacje między USA a Chinami.

Wesprzyj nas już teraz!

 

„Możliwość wycofania się spółki Total jest teraz dość wysoka i w tym scenariuszu CNPC będzie gotowa do pełnego jej zastąpienia” – podała brytyjska agencja, powołując się na swoje źródła.

Chińska spółka zakładała duże prawdopodobieństwo ponownego nałożenia sankcji przez Stany Zjednoczone. Już w grudniu CNPC miała rozpocząć rozmowy z Iranem w sprawie zastąpienia francuskiego giganta w inwestycji w Południowym Parsie, gdzie znajdują się drugie po Rosji udowodnione największe złoża gazu.

 

Zgodnie z warunkami umowy, CNPC miałaby przejąć 50,1 proc. udziałów spółki Total i zostać operatorem projektu. Chiński gigant posiada już 30-procentowy udział w inwestycji, podczas gdy irański koncern naftowy Petropars ma pozostałe 19,9 proc. udziałów.

 

Jak dotąd, chiński gigant naftowy, który już operuje na dwóch polach naftowych w Iranie, wydał około 20 milionów dolarów na planowanie rozwoju inwestycji.

 

Agencja informacyjna dalej cytowała inne źródło zbliżone do Total, mówiąc, że francuska firma analizuje wpływ nowych sankcji i czy może uzyskać zwolnienie z ich obowiązywania, które pozwoliłoby utrzymać udziały w inwestycji.

 

CNPC jest gotowa wykorzystać swój Bank of Kunlun Ltd jako narzędzie finansujące i rozliczające inwestycję w Południowym Parsie.

 

Bank już został wykorzystany do uregulowania płatności związanych z importem ropy naftowej o wartości kilkudziesięciu miliardów dolarów podczas sankcji ONZ wobec Teheranu w latach 2012-2015.

 

Większość rozliczeń banku w tym czasie dokonywano w euro i chińskiej walucie. Skarb USA obłożył sankcjami Kunlun w 2012 roku za prowadzenie interesów z Iranem.

 

Jeśli CNPC zastąpi francuski koncern, wpływy stracą także amerykańska korporacja GE i niemiecki Siemens, które miały opracować kluczowe urządzenia, takie jak sprężarki o dużej mocy potrzebne do zagospodarowania złóż gazu na taką skalę.

 

Decyzja Trumpa o wycofaniu się USA z umowy nuklearnej oficjalnie postawiła Stany Zjednoczone, Izrael i Arabię ​​Saudyjską w stanie konfrontacji nie tylko z Rosją, ale także z Chinami.

 

Chiny pod koniec ub. tygodnia uruchomiły usługę transportu towarowego, która łączy północne regiony Państwa Środka ze stolicą Iranu. Pozwoli ona na ożywienie handlu między obu państwami. Ładunki będą przewożone z Bayannur w Regionie Autonomicznym Mongolii Wewnętrznej do Teheranu. Pekin już wysłał inauguracyjny pociąg do Iranu, przewożący 1150 ton nasion słonecznika. Pociąg pokona dystans około 8 tys. kilometrów przez Kazachstan i Turkmenistan. Transport ma dotrzeć do Iranu w ciągu dwóch tygodni. Nowa trasa skróci czas transportu o co najmniej o 20 dni w porównaniu z żeglugą morską – podaje agencja Xinhua.

 

W lutym 2017 r. Chiny uruchomiły również dalekobieżne połączenia kolejowe, które przewożą ładunki ze wschodu do Iranu trasą o długości ponad 10 000 kilometrów – co może być jedną z najdłuższych tras kolejowych na świecie. Irańscy urzędnicy wskazali, że ostatecznym celem jest jej przedłużenie do Europy i umieszczenie Iranu w kluczowym jej odcinku. Inwestycja wpisuje się w projekt starożytnego Jedwabnego Szlaku – transeuropejskiego szlaku handlowego łączącego wschód z Europą i Morzem Śródziemnym.

 

 

Źródło: iran-daily.com., zerohedge.com., reuters.com

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 100 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram