DZIŚ JEST:   27   STYCZNIA   2020 r.

Bł. Jerzego Matulewicza
Św. Jana z Warneton
 
 
 
 

Chińczycy otworzyli pierwszą zagraniczną bazę wojskową! Przekonują, że nie chodzi o ekspansję

Chińczycy otworzyli pierwszą zagraniczną bazę wojskową! Przekonują, że nie chodzi o ekspansję
Fot. Credit Image: © Arnold Drapkin/ZUMAPRESS.com/FORUM

Pierwsza chińska baza zamorska powstała w Dżibuti. Znajduje się zaledwie milę od kluczowej bazy amerykańskich sił specjalnych. Pekin uspokaja, że obiekt jest ważny dla logistyki i zaopatrzenia, a nie ekspansji chińskiej hegemonii.

 

Dwa chińskie okręty wojenne, które wypłynęły we wtorek z Zhanjiang w prowincji Guangdong, kierują się w stronę nowopowstałej bazy w małym kraju, strategicznie zlokalizowanym w Rogu Afryki.

 

Oficjalne chińskie media podkreślały wielokrotnie, że baza powstała w celu zapewnienia bezpieczeństwa chińskim statkom towarowym możliwości tankowania i zaopatrzenia, a także w celu skutecznego odstraszania piratów w okolicach Zatoki Adeńskiej. Jak podkreślono, dotychczas chińskie statki doświadczały trudności logistycznych w regionie, dlatego też podjęto „przyjazne negocjacje” z Dżibuti.

 

„Baza w Dżibuti nie ma nic wspólnego z wyścigiem zbrojeń lub ekspansją militarną, a Chiny nie mają zamiaru przekształcać centrum logistycznego w przyczółek wojskowy” – podała oficjalna chińska agencja prasowa Xinhua.

 

Agencja dodała, wyraźnie odnosząc się do ambicji USA, że ostatecznym celem wysiłków zwiększających chińską siłę militarną jest zapewnienie własnego bezpieczeństwa, zamiast prowadzenia hegemonii czy „pilnowania świata”.

 

„Global Times” – pismo Komunistycznej Partii Chin – podkreśliło, że chińska baza w Dżibuti będzie „pierwszą bazą zagraniczną, w której oddziały chińskie będą stacjonowały”, ale nie mają one ekspansywnych celów jak Amerykanie. Gazeta zwróciła uwagę, że amerykańska baza Camp Lemonnier, w której znajduje się 4 tys. żołnierzy i rozmieszczane są samoloty patrolujące oraz myśliwskie, jest „wojskowym przyczółkiem USA, aby wywierać wpływ na Afrykę”.

 

Minister spraw zagranicznych Chin, Geng Shuang, zapewniał w środę, że baza będzie „pomagać w rozwoju społeczno-gospodarczemu Dżibuti i pozwoli Chinom przyczynić się do większego wkładu w pokój i stabilność Afryki oraz poza nią”.

 

Zapytany, czy baza nie jest wyrazem „ekspansji wojskowej Chin za granicą”, Geng stwierdził, że jego kraj „zaangażował się w drogę pokojowego rozwoju i stosuje defensywną politykę obrony narodowej. To pozostaje niezmienione”.

 

W ostatnim rocznym sprawozdaniu dla Kongresu na temat siły militarnej Chin, Pentagon zauważył, że Chiny „twierdzą”, iż baza w Dżibuti ma pomagać w operacjach pokojowych i humanitarnych.

 

„Ta inicjatywa wraz z regularnymi wizytami statków morskich w obcych portach odzwierciedla i wzmacnia rosnące wpływy Chin, rozszerzając zasięg ich sił zbrojnych” – twierdzą przedstawiciele resortu obrony USA.

 

„Większa logistyka morska za granicą ma poza pokojowymi celami, także zasadnicze znaczenie, aby umożliwić Chinom projektowanie i utrzymanie potęgi militarnej na większej odległości od Chin” – zaznaczono w raporcie.

 

Stwierdzono w nim również, że rozwój sił militarnych daleko poza granicami kraju wskazuje na rosnące zainteresowanie oficerów wysokiego szczebla szerszymi akcjami operacyjnymi. Ponadto Chińczycy, zakładający zaangażowanie w potencjalne konflikty daleko od terytorium Chin, zamierzają pełnić coraz większą rolę globalną.

 

Amerykańska baza w Dżibuti jest trzecim największym pracodawcą w liczącym ponad 800 tys. osób kraju. Swoje bazy w tej byłej kolonii francuskiej, ubogiej i całkowicie uzależnionej od zagranicy, mają także Francuzi i Japończycy. W przypadku Japonii, baza w Dżibuti jest – jak w przypadku Chin – pierwszą zamorską bazą w ogóle.

 

Cieśnina Bab el-Mandeb (Brama Łez) między Afryką a Półwyspem Arabskim (między Dżibuti a Jemenem), łącząca Morze Czerwone z Oceanem Indyjskim to ważny punkt żeglugowy na trasie Europa-Daleki Wschód.

 


Źródło: cnsnews.com

AS
 


DATA: 2017-07-18 15:10
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Dobrze by było, żeby i Polska miała taką choćby jedną bazę. Chińczycy to dobrzy partnerzy i na pewno byliby straszakiem na siły przeciwne wolności gospodarczej - chroniliby nas zarówno przed wrogiem wewnętrznym (rewolucjoniści komunistyczni i socjalistyczni) oraz zewnętrznym (wojska państw Eurounii).
ponad 2 lata temu / Wolnościowiec
 
założę się, że wszystkie te kraje, które mają tam bazy płacą za to temu małemu krajowi; a jak to wygląda, dajmy na to, w Polsce? ile tego nam uiszczają co miesiąc? i czy to jest ryczałt, czy faktura za konkretne usługi, np. wynajem za m2 budynków, terenów, transport, paliwo, prąd, woda, kanalizacja, gaz itd., itp.? pytam, bo mam już tego dość, do jasnej kury nędzy; tego ciągłego finansowania świata; nawet tak "bogaty" kraj jak nasz, też ma określone zasoby finansowe; przecież to się musi w końcu skończyć; nasze nieskończone (jak się wszystko policzy na przestrzeni choćby i ostatnich stu lat, to wychodzi mi, że jesteśmy najbogatsi na świecie) bogactwo też ma określoną kwotę tegoż; bo nawet drzewa mogą się skończyć, co to z nich robi się papier, na którym drukuje się już nawet po 500 zł w jednym banknocie; to jak? będzie normalnie? od kiedy? i kiedy my będziemy mieć jakiś sprzęt wojskowy, który będzie w odpowiedniej ilości, że o jakości nie pomnę, i z naszą amunicją?
ponad 2 lata temu / JARO
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.