DZIŚ JEST:   18   STYCZNIA   2021 r.

Św. Małgorzaty Węgierskiej
Bł. Reginy Protmann
 
 
 
 

Chile: zamaskowani demonstranci podpalili kościół i zablokowali wozy strażackie

Chile: zamaskowani demonstranci podpalili kościół i zablokowali wozy strażackie
Pożar kościoła św. Franciszka Borgiasza w Santiago. FOT.:teleSUR tv/YouTube

3 stycznia w trakcie antyrządowej demonstracji w chilijskiej stolicy tłum zamaskowanych osób podpalił kościół, z którym związana jest krajowa policja.


Lokalne doniesienia sugerują, że grupa protestujących osób otoczyła kościół św. Franciszka Borgiasza, po czym podpalono samochód znajdujący się obok. Następnie ogień rozpalono w samym kościele oraz w pobliskim budynku. Przybyłym na miejsce strażakom manifestanci uniemożliwili przejazd. Z tego powodu nie mogli ugasić rodzącego się pożaru.


Kościół został wybudowany w roku 1876. Pierwotnie był kaplicą Najświętszego Serca Pana Jezusa szpitala św. Franciszka Borgiasza. W listopadzie roku 1975 przeznaczono go na potrzeby duchowe krajowych sił policyjnych Carabineros – podaje catholicnewsagency.com.


„Świątynia znajduje się w tym samym rejonie Santiago, w którym w listopadzie ubiegłego roku podpalono także inne kościoły: Wniebowzięcia NMP i Veracruz” – czytamy w serwisie.


Wydarzenie na Twitterze skomentowali policjanci. „Z przykrością informujemy, że kościół świętego Franciszka Borgiasza, w którym pożegnaliśmy ponad tysiąc męczenników, został podpalony przez tłum wandali” – napisali.


Od października w chilijskiej stolicy trwają protesty. Powodem ich wybuchu była podwyżka opłat za korzystanie z metra. Zdaniem władz wzrost cen to konieczność wynikająca ze wzrostu cen ropy naftowej. Zwraca się jednak uwagę na chęć przejścia na Odnawialne Źródła Energii w celu walki ze zmianami klimatycznymi.


Po Santiago de Chile protesty rozgorzały w innych miejscowościach, a manifestanci zwracali uwagę na kwestie ekonomiczne.


Zwykle protesty rozpoczynają się pokojowo, jednak ich zakończenie to często walki z policją oraz wandalizm o podłożu antyklerykalnym. Niszczone jest także mienie publiczne i własność prywatna.


W związku z podpaleniem kościoła św. Franciszka Borgiasza kapelan wojskowy Chile biskup Santiago Silva Retamales „wyraził swoją bliskość z Carabineros i potępił utrzymującą się przemoc w tym kraju” – podaje catholicnewsagency.com. Jego zdaniem świątynia służy nie tylko funkcjonariuszom, ale całemu społeczeństwu, zaś atak uznał za „oszałamiającym” i „niezrozumiałym”. W swoim przesłaniu datowanym na 4 stycznia zwrócił uwagę także na konieczność szczerego dialogu i zawarcia porozumienia.


5 stycznia przed spalonym kościołem odprawiono Mszę świętą. Koncelebrowali ją m.in.: nuncjusz apostolski, kilku biskupów oraz kapelanów trzech oddziałów Sił Zbrojnych i Carabineros. Uczestniczyli w niej przedstawiciele służb porządkowych oraz wiele innych osób.


W kazaniu bp Santiago Silva Retamales powiedział, że spalenie kościoła nie oznacza zniszczenia wspólnoty oraz wiary.

 


Źródło: catholicnewsagency.com
AS

 

  


DATA: 2020-01-07 14:38
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

A co ich postulaty mają wspólnego z Kościołem?To jakieś odpady po teologii wyzwolenia?
ponad 1 rok temu / panda
 
Skoro nie schywytali sprawców poprzednich podpalen to tym razem spłonęła "ich" świątynia. Módlmy sie, za sprawców o opamiętanie.
ponad 1 rok temu / Matka Polka
 
Skoro wezwania kościołów zostały przetłumaczone i słusznie na język polski, to i Veracruz powinien zostać przetłumaczony na Prawdziwego Krzyża.
ponad 1 rok temu / stasiu
 
Gdzie jest Augusto Pinochet!?
ponad 1 rok temu / Roni
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.