DZIŚ JEST:   29   LISTOPADA   2020 r.

I Niedziela Adwentu
Św. Franciszka Antoniego Fasaniego
Św. Saturnina, biskupa
 
 
 
 

Chicago: konserwatywnego kardynała George’a zastąpi „umiarkowany” bp Cupich

Chicago: konserwatywnego kardynała George’a zastąpi „umiarkowany” bp Cupich
Kardynał Francis George (z lewej) i bp blase Cupich (z prawej)

Chicago będzie mieć nowego arcybiskupa. Kardynała Francisa George’a – zdecydowanego przeciwnika aborcji i „homo-małżeństw” – zastąpi bp Blase Cupich. Zdaniem papieża następca George’a jest osobą „niezwykle pojednawczą”. Kard. Francis George – kapłan ceniony przez środowiska konserwatywne – walczy z nowotworem.


Katolickie media nominację papieską odbierają jako znaczącą zmianę dla Kościoła w Ameryce. 65-letni bp Cupich – „biskup Franciszka w Ameryce” jak mówią o nim katolickie media - znacząco różni się od swojego poprzednika.


Należy on do tzw. umiarkowanego skrzydła w amerykańskim episkopacie. W 2010 r. po przyjęciu przez rząd ustawy Affordable Care Act -  zmuszającej podmioty katolickie do wykupywania swoim pracownikom polis ubezpieczeniowych, obejmujących m.in. darmowe usługi antykoncepcyjne i aborcyjne – hierarcha potępił „zbyt konfrontacyjne stanowisko” większości episkopatu. Postulował podjęcie „głębokiego dialogu” z administracją Białego Domu.


Duchowny unikał także publicznej krytyki praktyk homoseksualnych. W czasie gorącej debaty w sprawie zrównania tzw. homo-małżeństw z małżeństwami heteroseksualnymi opublikował list pasterski, w którym co prawda popierał sprzeciw Kościoła wobec „małżeństwa osób tej samej płci”, ale jednocześnie przestrzegł przed „podżeganiem do wrogości wobec osób homoseksualnych lub promowaniem programu nienawistnego wobec nich”.


Bp Cupich zaapelował także do kapłanów, seminarzystów i obrońców życia, by nie modlili się przed ośrodkami aborcyjnymi Planned Parenthood. Przekonywał, że modlitwa w takich miejscach niepotrzebnie „prowokuje”.

Wg amerykańskich komentatorów katolickich zmiana arcybiskupa w Chicago – w ważnej diecezji obejmującej 230 parafii i 2.2 mln wiernych – sygnalizuje, iż tamtejszy episkopat może stać się bardziej pojednawczy i będzie unikać prowadzenia wojny kulturowej.


Zgodnie z zaleceniami papieża, Kościół powinien powstrzymać się od potępiania aborcji i „małżeństwa osób tej samej płci”, a skupić się na kwestiach ubóstwa, zmian klimatycznych i praw emigrantów. Tymi problemami zajmuje się bp Cupich.


Niektórzy komentatorzy sugerują, że Papież wyznaczając na określone stanowiska podobnie myślących jak on biskupów, chce zapewnić sobie wpływ na przyszłość Kościoła, by jego wizja była realizowana długo po tym, jak opuści papiestwo.


 

Źródło: thinkprogress.com, AS.


DATA: 2014-09-29 09:14
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

+ No i proszę! W karierę wpisane niszczenie wiary. Skąd my to znamy. A, cha! Kościół p.w. Św. Augustyna w Warszawie! Chłopcy trzepią karierę aż miło.
ponad 6 lat temu / Leo
 
Potężna Niebios Królowo i Pani Aniołów, która otrzymałaś od Boga posłannictwo i władzę, by zetrzeć głowę szatana, prosimy Cię pokornie rozkaż Hufcom Anielskim, aby ścigały szatanów, stłumiły ich zuchwałość, a zwalczając ich wszędzie, SZCZEGÓLNIE W POLSCE I WATYKANIE, strąciły do piekła. Święci Aniołowie i Archaniołowie - brońcie nas i strzeżcie nas. Amen *** Maryjo, Matko nasza i Królowo Polski nasza UCZ nas i HETMANUJ, prosimy...
ponad 6 lat temu / Jurek
 
"Zgodnie z zaleceniami papieża, Kościół powinien powstrzymać się od potępiania aborcji i ?małżeństwa osób tej samej płci?, a skupić się na kwestiach ubóstwa, zmian klimatycznych i praw emigrantów. Tymi problemami zajmuje się bp Cupich." To takie zalecenia daje Katolicki Papież ??? Nie potępiać sodomii i mordowania dzieci??? Zamykać kościoły gdzie odprawiają Mszę Wszechczasów? Przypominam że NMP mówiła w La Sallette że przyjdą czasy że na stolicy piotrowej rozgości się szatan... "Biednych zawsze mieć będziecie" powiedział Pan...
ponad 6 lat temu / arek
 
Nie chce mi sie wierzyc, ze Papiez jest az tak naiwny... Co to za bp z tego Cupicha; rece opadaja... Wg mnie to jakis mason albo ukryty homus, skoro "zaapelował także do kapłanów, seminarzystów i obrońców życia, by nie modlili się przed ośrodkami aborcyjnymi Planned Parenthood." A co ze swiadectwami osob, ktore W OSTATNIEJ CHWILI zatrzymaly sie przed progiem rzezni PP?! Ile z tych, ktore zabily swoje dziecko z zalem powtarza "gdybym wtdy wiedziala, ggdyby mi ktos powiedzial". Wedle belkotu tegoz "umiarkowanego" Mary Wagner jst ekstremistka, niebezpieczna podwojnie, bo i w wiezieniu glosila swoje skrajne poglady wspolwiezniarkom. BOZE CHRON KOSCIOL OD LUDZI DIALOGU! DAJ NAM EWANGELIZATOROW!
ponad 6 lat temu / razorrr
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.