DZIŚ JEST:   21   CZERWCA   2018 r.

Św. Alojzego Gonzagi
Św. Jana Rigby
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 59  >   TEMAT NUMERU: kościół w niebezpieczeństwie

Chcesz świętych kapłanów? Módl się o to!

Chcesz świętych kapłanów? Módl się o to!
fot.HENRYK PRZONDZIONO / Foto Gosc / FORUM

Kiedy ostatnio modliłeś się za osoby duchowne? Ile miejsca w Twojej modlitwie zajmuje troska o stan Kościoła? Jeśli uczciwa odpowiedź na te pytania wprawia Cię w niezbyt dobry nastrój, to dlaczego się dziwisz, że różnej maści antyklerykałowie mają aż nadto mięsa armatniego do prowadzenia ostrzału Łodzi Piotrowej!

 

Szatan szczególnie mocno nienawidzi kapłanów. Jego wściekła zajadłość wobec duchownych wynika z faktu, że mogą oni być tak bardzo podobni do Jezusa Chrystusa. Dlatego właśnie – aby to podobieństwo z każdym dniem wzrastało – musimy się za nich modlić. Nieustannie i systematycznie. Jak bowiem mają oni prowadzić wojnę z księciem ciemności, jeśli nie będą mogli liczyć na trwałe wsparcie z zaplecza?

 

Pod artyleryjskim ostrzałem

Mówi się czasem, że przed świętami diabeł wyje. Bez wątpienia coś w tej ludowej obserwacji jest. Niemal za każdym razem, kiedy wchodzimy w okres poprzedzający wielkie celebracje roku kościelnego – Bożego Narodzenia czy Wielkiej Nocy – z łatwością dostrzegamy wzmożone działanie sił ciemności. Mogą to być wydarzenia zarówno tak dramatyczne i krwawe, jak męczeńska śmierć wyznawców Chrystusa z rąk prześladowców, jak i mniej spektakularne, acz równie bolesne dla każdego katolickiego serca profanacje Najświętszego Sakramentu, nagrobków czy świętych figur lub obrazów. Jeśli posłużyć się militarną metaforą, opisaną sytuację można śmiało porównać do obrony reduty pod wzmożonym ostrzałem z dział potężnego kalibru połączonego z diabelsko wyrafinowaną pracą najlepszych agentów wrogich sił na tyłach. W takiej właśnie dramatycznej sytuacji każdego dnia i nocy, w każdej godzinie i sekundzie znajdują się kapłani Kościoła Świętego.

 

Jak wielka byłaby nasza niewdzięczność, gdybyśmy zostawili naszych pasterzy samych na pastwę szatańskich sideł! Trzeba powiedzieć wprost: takich mamy kapłanów, jakich sobie wymodliliśmy. Jeśli zatem do naszych uszu docierają wieści o sprzeniewierzeniu się przez kapłana swemu świętemu powołaniu, to niech będą one dla nas jak dotkliwie kolący cierń, który boleśnie przypomina, że za mało się zań modliliśmy i zostawiliśmy ich samych…

 

A ileż naszej modlitwy potrzebują przewodzący Kościołowi biskupi, kardynałowie i sam papież! Szatan dobrze wie, że celne uderzenie wymierzone właśnie w nich przyniesie najwięcej szkody. Jakie salwy szyderczego śmiechu musi wywoływać w czeluściach piekielnych sprowadzenie na złą drogę przedstawiciela hierarchii kościelnej. Jak wielkie zagrożenie dla owczarni stanowi zły pasterz, przypomina święty Augustyn, mówiąc wprost, że prowadzi on do śmierci nawet mocne owce.

 

I tu również trzeba w rachunku sumienia wyraźnie siebie zapytać, czy swoją modlitwą obejmowałem Namiestnika Chrystusowego, swojego biskupa diecezjalnego czy proboszcza własnej parafii?

 

Udzielanie duchownym modlitewnego wsparcia jest nie tylko naszym obowiązkiem, lecz także szansą na uczestnictwo w zbawiennej misji powierzonej kapłanom przez Jezusa Chrystusa. To wielki zaszczyt, że naszą wytrwałą i gorącą modlitwą możemy wspierać osoby, których ręce sprowadzają Boga na ziemię, których uszy słuchają ludzkich grzechów, aby wyrzec upragnione przez osaczoną ciemnością duszę słowa: Ja odpuszczam tobie grzechy

 

Bezcenny przykład świętych

O palącej konieczności i wartości modlitwy za kapłanów przekonywali liczni święci, jak choćby Siostra Faustyna, Teresa od Dzieciątka Jezus, Ojciec Pio czy Jan Paweł II.

 

W dzienniczku świętej Faustyny odnajdziemy taką piękną i poruszająca modlitwę za kapłanów:

O Jezu mój, proszę Cię za Kościół cały, udziel mu miłości i światła Ducha swego, daj moc słowom kapłańskim, aby serca zatwardziałe kruszyły się i wróciły do Ciebie. Panie, daj nam świętych kapłanów; Ty sam ich utrzymuj w świętości. O Boski i Najwyższy Kapłanie, niech moc miłosierdzia Twego towarzyszy im wszędzie i chroni ich od zasadzek i sideł diabelskich, które ustawicznie zastawia na dusze kapłana. Niechaj moc miłosierdzia Twego, o Panie, kruszy i wniwecz obraca wszystko to, co by mogło przyćmić świętość kapłana – bo Ty wszystko możesz (1052).

 

Święta Teresa z Lisieux wzywała: módlmy się za kapłanów, przypominając, iż każdego dnia zauważamy, jak rzadcy są przyjaciele Jezusa. Zdaje mi się, że to rani Go najgłębiej.

 

Jej słowami również możemy się modlić o uświęcenie kapłanów.

 

O Jezu, wiekuisty Najwyższy Kapłanie, zachowaj Twoich kapłanów w opiece Twojego Najświętszego Serca, gdzie nikt im nie może zaszkodzić. Zachowaj nieskalanymi ich namaszczone dłonie, które codziennie dotykają Twojego świętego Ciała. Zachowaj czystymi ich wargi, które zraszane są Twoją Najdroższą Krwią. Zachowaj czystymi ich serca naznaczone wspaniałą pieczęcią Twojego Kapłaństwa. Spraw, aby wzrastali w miłości i wierności Tobie, chroń ich przed zepsuciem i skażeniem tego świata.

Wraz z mocą przemiany chleba i wina udziel im również mocy przemiany serc. Błogosław ich trudowi, aby wydał obfite owoce. Niech dusze, którym służą, będą ich pociechą tu, na ziemi, a także wieczną koroną w życiu przyszłym. Amen.

 

Bez wątpienia w naszych modlitwach za kapłanów nie może zabraknąć przywołania orędownictwa świętego Jana Marii Vianney’go – patrona proboszczów. Duchowny ów mógł bowiem na własne oczy przekonać się, jak wyglądają społeczności dotknięte brakiem żarliwych i świętych kapłanów, gdyż przed jego przybyciem o mieszkańcach parafii w Ars pogardliwie mówiono, że tylko chrzest różni ich od bydląt.

 

To właśnie świętość powinna być przymiotem, o który dla kapłanów winniśmy w szczególny sposób zabiegać w naszych modlitwach. Przypomina o tym święty papież Pius X, wskazując, że dla rozszerzenia na ziemi Królestwa Jezusa Chrystusa nic nie jest bardziej konieczne niż świętość kapłanów, by wiernym przewodzili przykładem, słowem, nauką.

 

Podobnie święty Jan Paweł II podczas swego pontyfikatu wielokrotnie wzywał do modlitwy o dar gorliwych i świętych kapłanów, przypominając przy tym, że każdy kapłan musi naśladować Boskiego Nauczyciela, Dobrego Pasterza, który daje życie za owce swoje.

 

Nie zapominaj o nich!

Czyż wobec tylu drogowskazów pozostawionych przez świętych można przejść obojętnie? Oczywiście, że tak! Można przecież w swych modlitwach pozostać egoistą skoncentrowanym na własnym ogródku. Można wciąż pielęgnować w sobie pokłady antyklerykalizmu i epatować nimi podczas towarzyskich spotkań. Co jednak będzie, jeśli to my znajdziemy się w sytuacji pilnej potrzeby obecności kapłana? Wówczas to na refleksję o zbyt nikłej trosce modlitewnej o Kościół może być za późno.

 

Współczesny świat z pewnością nie ułatwia bycia księdzem. Wręcz przeciwnie, robi wszystko, aby odciągać młodych od decyzji pójścia za Chrystusem, a tym, którzy się na to zdecydują, maksymalnie utrudnić wierne trwanie w powołaniu. Ta sterowana z samego dna piekieł strategia przynosi niestety opłakane dla Kościoła efekty. Ale to także nasza wina! Zatem różaniec w dłoń i do modlitwy! Nasi generałowie i pozostali oficerowie liczą na nas. Oni zawsze są na celowniku diabła. Pomóżmy im!

 

Łukasz Karpiel

 

Artykuł pochodzi z 59. numeru magazynu "Polonia Christiana"

 

 

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
16
 
 
 

Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ja się zasadniczo zgadzam, i też modlę się za kapłanów, choć przyznam, że czasami budzi się we mnie lekki sprzeciw. Bo kto tu za kogo odpowiada, owca za pasterza, czy pasterz za owce. Czy pasterze modlą się za swoje zagubione owce, czy stają się tą przysłowiową "żertwą"? Prawdą jest, że kapłan jest szczególnie atakowany przez szatana, ale prawdą jest też, że ma dużo lepszą ochronę (ma kilku aniołów stróżów, albo jednego wyższej rangi), dlatego cedowanie odpowiedzialności za słabości kapłanów na wiernych świeckich wydaje mi się zbyt daleko idącym uproszczeniem.
2 miesiące temu / marco
 
@ Aguirre - modlitwa ma znaczenie. Sama znam kapłana, który choć wykształcony z posoborowym seminarium w momencie, kiedy zetknął się z Tradycją (nie z samą tylko z Mszą Św. Trydencką) ma dziś naprawdę poglądy zbieżne z poglądami choćby Bractwa św. Piusa X. Wiem, że są też inni tacy księża. Naprawdę oni nie są głupi. Jak chcą to potrafią poszukać i znaleźć źródła. Kwestia tylko szczerości i prostoty poszukiwań. Byle tylko nie chcieli kurczowo i ślepo, w źle rozumianym posłuszeństwie, trzyma się posoborowej wykładni, a Prawda zacznie do nich docierać. Ale muszą być na nią otwarci, a nie zabetonowani w posoborowiu. Dlatego trzeba się modlić, bo prędzej modlitwą doprowadzimy do przebudzenia świadomości i doprowadzimy do tego, że zaczną poznawać Tradycję w całej pełni, (tradycyjne nauczanie, moralność, dyscyplinę i liturgię) niż do sytuacji, gdy powstanie więcej tradycyjnych seminariów. Wiesz jak jest...takie czasy... papież Franciszek i te sprawy...
2 miesiące temu / Iw
 
Księży w Polsce jest akurat bardzo dużo. Problem w tym, że nie ma tutaj seminariów, które dobrze formują kleryków, gdyż takie seminaria są jedynie w tradycyjnych bractwach kapłańskich. Bez odpowiednich formacji nic się nie uda dlatego trzeba się modlić o powstanie takich seminariów na terenie naszego kraju aby wypuszczały dobrze uformowanych księży do naszych parafii. Ratunkiem Tradycja katolicka. Pokolenia księży formowanych w posoborowych seminariach są po prostu stracone. Nie wykluczam pojedynczych przypadków (vide ks. Jacek Bałemba) ale całościowo są to całe przegrane pokolenia, nie z powodu braku modlitwy za nich ale z powodu wypaczenia modernizmem własnie w posoborowych seminariach. Oni po prostu nie znają katolickiej Tradycji. Stąd głoszą heterodoksyjną naukę bo nie znają zdrowej nauki Kościoła.
2 miesiące temu / Aguirre
 
 

Mafijna pajęczyna oplotła Polskę – alarmuje tygodnik „Sieci”. Chodzi o grupy przestępcze, które czerpią gigantyczne korzyści na nielegalnym sprowadzaniu do Polski imigrantów. Tak „tylnymi drzwiami” do strefy Schengen wpuszczane są osoby, o których tak naprawdę nic nie wiadomo. Czy jesteśmy bezpieczni?

 

 
 

Radni Rzeszowa uchwalili projekt darmowych przejazdów komunikacją miejską dla zagranicznych studentów. Nie uwzględniono propozycji objęcia zarządzeniem także polskich studentów. Głosami radnych PO i Rozwoju Rzeszowa zdecydowano, że darmowe przejazdy będą dostępne tylko dla obcokrajowców.

 

Brytyjski parlament przyjął w środę ustawę o wyjściu z Unii Europejskiej, która stanowi podstawę prawną do Brexitu. Zarówno Izba Lordów jak i Izba Gmin odrzuciły poprawki złożone przez przedstawicieli rządzącej na Wyspach Partii Konserwatywnej.

 

Prezydent Gdańska od dłuższego czasu chce narzucić swoją wizję życia i pomysł na wychowanie dzieci (…) Środowiska katolickie w Gdańsku ponad półtora roku gromadzą się i nie zgadzają na wprowadzenie tzw. Modelu na rzecz Równego Traktowania – mówił na antenie Telewizji Trwam Andrzej Jaworski, były poseł Prawa i Sprawiedliwości.

 

Węgierski parlament powiedział „TAK” pakietowi ustaw „STOP Soros” zakazującego udzielania pomocy nielegalnym imigrantom. Nowe przepisy przewidują kary finansowe a nawet kary więzienia dla osób, które „pomagają nielegalnym imigrantom na Węgrzech”.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.