DZIŚ JEST:   27   LISTOPADA   2020 r.

NMP Cudownego Medalika
Św. Wirgiliusza, biskupa
Św. Józefa Pignatellego
 
 
 
 

Chcą walczyć o jedność i roztaczają wizję dalszej ekspansji. Jaka przyszłość czeka UE?

Chcą walczyć o jedność i roztaczają wizję dalszej ekspansji. Jaka przyszłość czeka UE?
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com
#UE    #FORUM    #BRATYSŁAWA    #KOSOWO    #BIZNES    #POLITYKA    #BREXIT    #PARLAMENT EUROPEJSKI

Podczas forum Globsec 2019, które rozpoczęło się w Bratysławie, europejscy i światowi liderzy polityki, biznesu oraz przedstawiciele wybranych organizacji pozarządowych debatowali o przyszłości Europy. W trakcie rozmów doszło do napięć między przywódcami niektórych państw.

 

Prezydent Kosowa Hashim Thaçi i prezydent Serbii Aleksandar Vučić, którzy w piątek dyskutowali na temat przyszłości, przerwali rozmowy po tym, jak Vučić stwierdził, że zgodnie z konstytucją Serbii, Kosowo nadal stanowi jej część. - Serbia osiągnęła sukces, przeciwstawiając się członkostwu Kosowa w Interpolu i UNESCO, ponieważ nie uznajemy i nie postrzegamy Kosowa jako niepodległego państwa – oznajmił Vučić.

 

Kosowski lider Thaçic odpowiedział atakiem na Vučića za blokowanie akcesji Kosowa do międzynarodowych instytucji. Liderzy obu państw w ramach zaplanowanego na 1 lipca spotkania w Paryżu, mają omawiać kwestie sporne, by przyspieszyć negocjacje w sprawie członkostwa w UE. - Wierzę, że w kolejnych tygodniach stworzymy bardziej pozytywne środowisko, aby pokonać te przeszkody, by kontynuować dialog  - wyraził nadzieję przedstawiciel Kosowa.

 

Jeśli chodzi o ewentualne przystąpienie Serbii do UE, Vučić powiedział, że jego kraj będzie nadal utrzymywał bliskie więzi gospodarcze z Chinami i Rosją, niezależnie od tego, jak potoczą się kwestie związane z członkostwem w UE. Dodał jednak, że Serbia prowadzi intensywne zabiegi, by pozyskać jak największe wsparcie dla członkostwa w UE, między innymi tocząc rozmowy z Berlinem.

 

W trakcie rozmów w Bratysławie, główny unijny negocjator ds. brexitu, Michel Barnier zapowiedział swoje poparcie dla niemieckiego kandydata Manfreda Webera na szefa Komisji Europejskiej. Francuz potwierdził swoje zobowiązanie do zapewnienia uporządkowanego Brexitu i powtórzył, że integralność jednolitego rynku UE nie zostanie zagrożona. Dodał, że obrona jest ważnym przyszłym obszarem współpracy UE i Wielkiej Brytanii.

 

Barnier przywołał także rozmowę z głównym brytyjskim zwolennikiem opuszczeni przez Wielką Brytanię UE, Nigelem Faragem. Pytając go o wizję przyszłych stosunków między Wielką Brytanią a UE po brexicie, Faragee miał powiedzieć: „Panie Barnier, po brexicie, UE już nie będzie”.

 

W Bratysławie rozmawiano także na temat przyszłości głównej partii rządzącej na Węgrzech - Fideszu. Minister spraw zagranicznych tego kraju Peter Szijjártó bronił się przed oskarżeniami o nieprzestrzeganie rządów prawa.

 

Wiceprzewodnicząca Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim, Maria João Rodrigues, przemawiając w ramach panelu poświęconego nowemu krajobrazowi politycznemu UE po ostatnich wyborach parlamentarnych, powiedziała, że ​​„bardzo ważne jest oparcie suwerenności narodowej na zdrowych demokratycznych standardach… takich, jak rządy prawa”. W zawoalowanym nawiązaniu do Węgier dodała, że ​​UE stoi przed wyzwaniem, jakim jest kontynuacja rządów prawa we wszystkich państwach członkowskich.

 

Szijjártó oskarżył kandydata na szefa KE Manfreda Webera o traktowanie narodu węgierskiego jak „obywateli drugiej kategorii” po decyzji o zawieszeniu członkostwa Fideszu w Grupa EPP.

 

Biorący udział w forum historyk z Oksfordu Timothy Garton Ash zaznaczył, że jednym z najbardziej wyraźnych wyzwań stojących obecnie przed UE jest Kreml. „Rosja, jaką znamy dzisiaj, jest zdecydowana rozwiązać Unię Europejską” – stwierdził. Ash dodał, że UE musi zadbać o jedność. - Potrzebujemy UE do obrony naszych wartości, interesów i wspólnego stylu życia – podkreślił. - Potrzebujemy jej w Europie, aby wyjaśnić następnym pokoleniom, czym jest UE. Europa musi odkryć swoją nową historię – mówił.

 

Rumuński minister spraw europejskich George Ciamba zaznaczył, że spójność polityczna powinna pozostać priorytetem fińskiej prezydencji w Radzie, której przekazuje przywództwo. W piątek potwierdził to, mówiąc, że „spójność oznacza konwergencję” i że blok powinien teraz patrzeć poza swoje granice, myśląc o dalszym rozszerzaniu się, dodając, że „miękka siła” UE może się zmniejszyć, jeśli Bruksela nie przyjmie proaktywnej postawy w sprawie przyszłej strategii ekspansji.

 

Źródło: euractiv.com

AS


DATA: 2019-06-11 07:43
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

wyrzucić Włochy i Węgry z UE, w zamian przyjąć Serbię i Ukrainę i będzie OK.
ponad 1 rok temu / ala wilk
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.