DZIŚ JEST:   29   MAJA   2020 r.

Św. Urszuli Ledóchowskiej
Św. Andrzeja z Chio
 
 
 
 

Charles Carroll – jedyny katolik, który sygnował Deklarację Niepodległości USA

Charles Carroll – jedyny katolik, który sygnował Deklarację Niepodległości  USA
źródło: wikimedia.org

Przy okazji Święta Niepodległości w USA, warto przypomnieć, że jedynym katolikiem, sygnującym Deklarację 13 amerykańskich kolonii zrywających więzi z brytyjskimi rządami imperialnymi, był Charles Carroll.

 

Jego historia może wiele powiedzieć zarówno o amerykańskich „ojcach założycielach”, jak i początkach Kościoła w Stanach Zjednoczonych.

 

Charles Carroll urodził się w 1737 roku w Maryland. Podczas gdy kolonia została pierwotnie założona jako przystań dla katolików, za czasów Carrolla katolikom nie wolno było sprawować urzędów ani nawet głosować. Ustawa z 1704 r. w Maryland wprowadziła te zakazy do prawa, aby „zapobiec rozwojowi papizmu w prowincji”.

 

Carroll, chociaż nie mógł korzystać z praw i obowiązków obywatelskich, był jednak w stanie wywierać znaczny wpływ dzięki bogactwu, jakie zgromadził. Był bowiem jednym z najbogatszych ludzi w kolonii brytyjskiej, z szacowanym - zgodnie z dzisiejszymi standardami - majątkiem netto prawie na pół miliarda dolarów. Posiadał ziemię o powierzchni 10 tys. akrów i był „inwestorem w różne przedsięwzięcia kapitałowe”.

 

Jego majątek obejmował również ponad 1000 niewolników, chociaż sprzeciwiał się niewolnictwu, nazywając je „wielkim złem” i zaangażował się w jego zniesienie. W przeciwieństwie do wielu swoich współczesnych – zaznacza aleteia.org -  Carroll nie godził się na rozbijanie rodzin niewolników i wspierał edukację zniewolonych dzieci. Miał też zaproponować projekt ustawy, która wymagałby uwolnienia wszystkich zniewolonych kobiet w wieku 28 lat.

 

Wraz ze wzrostem napięć między kolonistami a Koroną, Charles Carroll stał się jednym z najbardziej znanych głosów wzywających do niepodległości. Zaangażował się w praktykę popularną w owym czasie pisania pod pseudonimem broszur, jak Alexander Hamilton, John Jay i James Madison (Federalist Papers). Carroll przedstawiał się jako „Pierwszy obywatel.” Wkrótce jego tożsamość została odkryta i stał się sławny jako przedstawiciel sprawy niepodległości.

 

Służył w kilku komitetach i brał udział w konwencjach w Maryland, zanim został wybrany na jednego z delegatów stanu na Kongres Kontynentalny w 1776 roku. Następnie został wybrany przez Kongres jako członek grupy, mającej przekonać Quebec do przyłączenia się do rewolucji. Jako mówca francuski i katolik wydawał się idealną osobą do tego zadania.

 

Wyznaczona mu misja i pozostałym członkom grupy, w tym kuzynowi ks. Johnowi Carroll oraz wpływowemu Benjaminowi Franklinowi nie powiodła się. Kuzyn Carrolla później został pierwszym katolickim biskupem w nowym państwie i pierwszym arcybiskupem Baltimore.

 

Charles Carroll 4 lipca 1776 r. został wybrany do Kongresu Kontynentalnego. Jak zatem mógł podpisać Deklarację Niepodległości? 4 lipca nie jest datą podpisania Deklaracji, lecz zatwierdzenia ostatecznego jej brzmienia. Kopia dokumentu została de facto sygnowana 2 sierpnia 1776 roku.

 

Katolicki bogacz z Maryland był ostatnim żyjącym sygnatariuszem Deklaracji Niepodległości. Składając podpis pod nią, ryzykował utratą całego zgromadzonego majątku.  

 

Przez następne kilkadziesiąt lat, Charles Carroll służył swojemu nowemu krajowi. Był członkiem Drugiego Kongresu Kontynentalnego, członkiem Senatu stanu Maryland i pierwszym senatorem Stanów Zjednoczonych z Maryland. Zmarł w 1832 roku w wieku 95 lat. Pochowano go w kaplicy, w rodzinnej posiadłości w Doughoregan Manor w stanie Maryland.

 

 

Źródło: aleteia.org

AS

 

 


DATA: 2019-07-07 10:39
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Niewolnicy zawsze byli, są i będą. Jedni poddając się niewolnictwu z własnej i nieprzymuszonej woli a inni pod przymusem wbrew swej woli. W dzisiejszych czasa mamy kobinację tych dwóch.
10 miesięcy temu / Krzysiek
 
Do PM. Tak, papież Paweł III wydał wspaniały encyklikę Sublimus Deus. Niestety, pomijasz milczeniem późniejsze orzeczenie tego papieża zezwalające na różne formy niewolnictwa.
10 miesięcy temu / Trąbka
 
do Twój stary jak. Stosujesz uogólnienie. Różnie to wyglądało na przestrzeni Cesarstwa Rzymskiego w późniejszym okresie masowo wyzwalano niewolników i różnie w poszczególnych stanach Ameryki np. w Virginii już w 1782 można było wyzwalać niewolników bez konieczności uzyskania zgody władz stanowych - wcześniej była ona obowiązkowa.
10 miesięcy temu / Trąbka
 
Drodzy komentujący @stasiu i @Trąbka Poczytajcie co w encyklice "Pastorale oficjum" pisał papież. Warto sięgnąć też do wydanego jeszcze przed Soborem Trydenckim w 1537 r. orzeczenia papieskiego Sublimus Deus. Pod wpływem nauczania papieskiego ustanowiono w 1541 r. prawa Leye Nuevaede Las Indias które ustanawiały równe prawa dla Indian i Hiszpanów, i zabraniały niewolnictwa. Ponieważ edykt papieski dotyczył również murzynów w koloniach katolickich generalnie ustało niewolnictwo. Poczytajcie w końcu o tym, jakie różnice były w podejściu do tych zagadnień Katolików i protestantów. Warto również pogłebić wiedzę na temat roli pewnego narodu "wyznania handlowego" w tym niewolniczym procederze.
10 miesięcy temu / PM
 
Trąbka widać nie wiesz że legislacja społęczeństw niewolniczych jak Rzym czy stany amerykańskie zabraniała masowych wyzwoleń
10 miesięcy temu / Twój stary jak
 
W sprawie niewolnictwa. Myślę, że w tamtych konkretnych warunkach wyzwolenie niewolnika mogło oznaczać pozbawienie go środków do życia. Nie możemy wszystkiego oceniać z punktu widzenia dzisiejszego.
10 miesięcy temu / Oleńka
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.