DZIŚ JEST:   13   LIPCA   2020 r.

III Objawienie w Fatimie
Św. Andrzeja Świerada, pustelnika
Św. Benedykta, męczennika
 
 
 
 

Chaldejsko-katolicki patriarcha Sako: Pokonanie ISIS to za mało. Problemem są sami muzułmanie

Chaldejsko-katolicki patriarcha Sako: Pokonanie ISIS to za mało. Problemem są sami muzułmanie
By Bundesministerium für Europa, Integration und Äusseres (Patriarch von Babylon bei Generalsekretär Linhart) [CC BY 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons

Państwo Islamskie można militarnie dość łatwo pokonać i całkowicie wyrzucić je z Iraku. W ten sposób nie zapewni się jednak bezpieczeństwa chrześcijanom. Za bardzo nienawidzą ich muzułmanie, wśród których fundamentalizm jest powszechny - mówił w rozmowie z austriacką agencją prasową Kathpress chaldejsko-katolicki patriarcha, Louis Raphael Sako. Irak odwiedził po świętach przewodniczący episkopatu Austrii i metropolita Wiednia, kard. Christoph Schönborn.

 

Abp Sako stwierdził, że blisko 120 tysięcy chrześcijan, którzy zostali wygnani w 2014 roku z północnego Iraku przez dżihadystów, nie będzie mogło wrócić ze spokojem do swoich domów nawet po militarnej klęsce dżihadystów. Wciąż będą potrzebować międzynarodowego wsparcia. Patriarcha powiedział, że wśród muzułmanów postawy fundamentalistyczne i wrogie chrześcijaństwu są szeroko rozpowszechnione. W jego ocenie Państwo Islamskie nigdy nie mogłoby tak łatwo ustabilizować się w Iraku, gdyby nie bardzo podatny grunt dla jego ekstremistycznej ideologii. Nie tylko żołnierze ISIS, ale przede wszystkim „zwykli” muzułmanie w 2014 roku wypędzali chrześcijan z ich domów, następnie je okradając. Patriarcha podkreślił, że zmiana tego stanu rzeczy będzie wyjątkowo trudnym zadaniem.

 

Tego fundamentalistycznego podglebia nie da się pokonać siłami zbrojnymi. Potrzebna jest bardzo długa i mozolna praca. Co więcej zmiana mentalności jest zadaniem przede wszystkim dla samych muzułmanów. Dlatego chrześcijanie, którzy powrócą być może na nizinę Niniwy, skąd ustąpi przed wojskami Iraku ISIS, będą musieli być chronieni przez międzynarodowe siły zbrojne.

 

Irak jest dziś bardzo podzielonym krajem, a w społeczeństwach Bliskiego Wschodu zemsta to zasada bardzo szeroko rozpowszechniona. Nawet po pokonaniu Państwa Islamskiego przemoc będzie trwała - podkreślał patriarcha. Chrześcijanie mają tu do odegrania bardzo wielką rolę, pokazując muzułmanom, że nie wolno odpłacać złem za zło.

 

Patriarcha uważa, że jedyną nadzieją dla chrześcijan w Iraku jest rozdzielenie państwa od religii muzułmańskiej. W Iraku ważniejsze od wyznania czy pochodzenia etnicznego musi stać się po prostu obywatelstwo. Muzułmanom jest jednak bardzo trudno przyjąć taką zasadę. Sam islam powinien przejść wewnętrzną reformę, do tego potrzebna jest jednak wola muzułmańskich autorytetów.

 

Źródło: kathpress.co.at

Pach 


DATA: 2016-06-14 14:40
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

jeżeli nie ma woli musi być nasza modlitwa.
ponad 4 lata temu / ktoś tam
 
potrzebna wole, której nie ma, nie było i nie będzie. sytuacja może się tylko pogarszać.
ponad 4 lata temu / mucha86
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.