DZIŚ JEST:   29   LISTOPADA   2020 r.

I Niedziela Adwentu
Św. Franciszka Antoniego Fasaniego
Św. Saturnina, biskupa
 
 
 
 

Cerkiew świętuje edykt mediolański

Cerkiew świętuje edykt mediolański
By Иерей Максим Массалитин from Rabat, Maroc (Благодарственные молитвы Uploaded by russavia) [CC-BY-SA-2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Wikimedia Commons

Przywódcy kliku wschodnich cerkwi zebrali się 6 października w serbskim Niszu aby uczcić 1700 rocznicę ogłoszenia edyktu mediolańskiego. W mieście tym narodził się Konstantyn Wielki.


- Wielu chrześcijan jest w tych dniach prześladowanych na Bliskim Wschodzie, w Syrii i Egipcie, Iraku, Nigerii i w wielu innych miejscach, tylko ze względu na słowo Boga i świadectwo Jezusa. Kochają wszystkich przez wszystkich są prześladowani, żyjąc dobrem są prześladowani jako złoczyńcy – powiedział w trakcie uroczystości patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I.


- Dziś, kiedy niektórzy wątpią w chrześcijańskie źródła europejskiej cywilizacji, my (…) powinniśmy pomóc współczesnym w uświadomieniu sobie i ponownym zrozumieniu, jak ważne są te źródła dla moralnego i duchowego charakteru Europejczyków – dodał moskiewski patriarcha Kirył.


W uroczystościach uczestniczyli także Teofil III, od 2005 roku zwierzchnik prawosławnego patriarchatu Jerozolimy, Irinej z Serbii oraz zwierzchnicy cerkwi z Albanii, Cypru, Słowacji i Polski. Duchowni wezwali do uwolnienia arcybiskupów Yohanna Ibrahima oraz Paula Yazigiego, uprowadzonych w Syrii w trakcie walk o Aleppo. Obchody stały się też okazją do podkreślenia związków łączących serbską cerkiew z Rosją.


Obchody tej samej rocznicy przez Kościół katolicki miały miejsce w Niszu miesiąc temu. Przewodniczył im papieski wysłannik kardynał Angelo Scola.źródło: catholicculture.org

mat


DATA: 2013-10-09 10:00
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.