DZIŚ JEST:   08   LIPCA   2020 r.

Św. Jana z Dukli
Św. Kiliana, męczennika
 
 
 
 

Cenzura we Francji. Przyjęto prawo o zwalczaniu mowy nienawiści w sieci, uderzające w religię

Cenzura we Francji. Przyjęto prawo o zwalczaniu mowy nienawiści w sieci, uderzające w religię
Zdjęcie ilustracyjne fot. pixabay.com
#CENZURA    #FRANCJA    #SIEĆ    #INTERNET    #RELIGIA

Francuscy prawodawcy w rocznicę Objawień Fatimskich (13 maja) zatwierdzili skandaliczny projekt ustawy, zakazujący nawoływania do nienawiści w mediach społecznościowych, do której zakwalifikowano bigoterię religijną. Projekt jest – zdaniem krytyków – de facto narzuceniem cenzury.

 

Regulacja zobowiązuje dostawców internetu i operatorów wyszukiwarek do usuwania w ciągu 24 godzin obraźliwych treści: podżegania do nienawiści lub przemocy oraz bigoterii rasistowskiej czy religijnej. Za brak reakcji grozi im grzywna do 1,25 miliona euro. Projekt ustawy przyjęli deputowani niższej izby Zgromadzenia Narodowego. Partie prawicowe głosowały przeciw, a socjaliści - wstrzymali się od głosu.

 

Krytycy wskazują, że wskutek nowej regulacji, Google, Amazon, Facebook i Apple będą „powiernikami wolności wypowiedzi”.

 

Regulacja jest pierwszą ustawą, która nie była związana z trwającym stanem zagrożenia koronawirusem, poddaną pod głosowanie w Zgromadzeniu Narodowym, gdzie większość ma partia prezydenta Emmanuela Macrona. Macron zobowiązał się do zdecydowanej walki z rasizmem i antysemityzmem propagowanymi przez internet. Projekt po raz pierwszy przedstawiono ponad rok temu. Od tego czasu był kilkakrotnie zmieniany w odpowiedzi na krytykę i komentarze, w tym ze strony również Komisji Europejskiej, która domagała się jaśniejszej definicji tego, jakie treści będą kryminalizowane.

 

Firmy cyfrowe martwią się grzywnami i bataliami prawnymi, które mogą wynikać z nałożonego na nich nowego obowiązku ustalenia, które treści naruszają ustawę, a następnie wycofania ich w wyznaczonym terminie.

 

Ustawodawstwo przyjęte w środę przez Zgromadzenie Narodowe daje platformom takim, jak: Facebook, Twitter, YouTube, Instagram i Snapchat godzinny termin na usunięcie treści terrorystycznych i związanych z pedofilią po otrzymaniu odpowiedniego polecenia od władz. Jeśli firmy nie spełnią tych warunków, mogą zostać ukarane grzywną w wysokości do 4 proc. ich globalnych przychodów.

 

Jeśli chodzi o inne „oczywiste przestępstwa” takie jak „mowa nienawiści”, „rasistowskie komentarze lub religijna bigoteria”, firmy będą musiały usunąć je w ciągu 24 godzin od zgłoszenia przez użytkowników, którzy nie muszą nawet podawać żadnego uzasadnienia. Wystarczy, że jedna osoba zgłosi treści, które jej się nie podobają.

 

Propozycja „ustawy mającej na celu zwalczanie treści nienawiści w Internecie” - znanej również jako „Avia Bill” od nazwiska jej inicjatorki zmusi dostawców usług internetowych do przyjęcia filtrów w celu monitorowania, wykrywania i automatycznego usuwania „podejrzanych” treści, co prowadzi do nadmiernej cenzury.

 

Nowe przestępstwo „odmowy usunięcia wyraźnie nielegalnej wiadomości” zostało dodane do francuskiego kodeksu postępowania karnego. Francuska Wyższa Rada Audiowizualna może ukarać dostawcę internetowego grzywną do 4 proc. swojego rocznego obrotu w przypadku „poważnych i powtarzających się uchybień” w zakresie przestrzegania obowiązku usunięcia treści wyraźnie niezgodnych z prawem (art. 4). Można również nałożyć grzywny w wysokości do 250 000 euro za brak współpracy z organami ścigania innych agencji (art. 3a), np. jeśli dostawcy usług internetowych nie zachowają „usuniętych treści niezgodnych z prawem […] przez okres maksymalnie jednego roku w celu prowadzenia dochodzeń, identyfikacji i ścigania przestępstw nielegalnych.” (Artykuł 1). Kryminalizacja odmowy usunięcia wyraźnie niezgodnej z prawem wiadomości oraz znaczna część tych grzywien może również zmusić platformy internetowe do arbitralnego usuwania treści bez poddawania się kontroli sądowej.

 

„Avia Bill” spotkała się już w zeszłym roku z krytyką ze strony Komisji Europejskiej za naruszenie szeregu przepisów unijnej dyrektywy o handlu elektronicznym 2001/31/WE, w tym swobodę świadczenia usług informacyjnych we wszystkich państwach członkowskich UE i innych.

 

Prawo dąży do „przerzucenia odpowiedzialności” od twórców na platformy internetowe, które twierdzą, że „narzędzie, które sami stworzyli, jest niekontrolowane” - powiedziała minister sprawiedliwości Nicole Belloubet. Ustawa powołuje do życia nową jednostkę prokuratory, specjalizującej się w treściach cyfrowych i jednostkę rządową do monitorowania „mowy nienawiści” w internecie. - Ludzie pomyślą dwa razy, zanim przekroczą czerwoną linię, jeśli będą wiedzieć, że istnieje wysokie prawdopodobieństwo, iż zostaną pociągnięci do odpowiedzialności – dodała Belloubet.

 

Projekt ustawy był wielokrotnie krytykowany i zmieniany od czasu, gdy rok temu po raz pierwszy wprowadziła je partia LERM Emmanuela Macrona. Oficjalna francuska krajowa komisja konsultacyjna ds. praw człowieka skrytykowała ustawę za zwiększenie ryzyka cenzury, a internetowa grupa wolności obywatelskich La Quadrature du Net (LQDN) stwierdziła, że ​​nierealistyczne jest myślenie, iż nielegalne treści można usunąć w ciągu godziny. „Krótki czas usuwania i wysokie kary za nieprzestrzeganie przepisów dodatkowo zachęcają platformy do nadmiernego usuwania treści” – oświadczyli przedstawiciele LQDN przed środową debatą, dodając, że może to „prowadzić do ukierunkowanych kampanii przeciwko niedostatecznie reprezentowanym głosom”.

 

Konserwatywny prawodawca Constance Le Grip ostrzegł przed niebezpieczeństwem, że „w pewien sposób powierza się nadzorowanie myśli i wypowiedzi” prywatnym przedsiębiorstwom, głównie z zagranicy. Marine Le Pen mówiła, że prawo to „poważne narusza wolność wypowiedzi”. Wcześniej kontrolowany przez opozycję Senat głosował za zniesieniem grzywien za brak cenzury treści zgłaszanych przez użytkowników, ale ich sugestia została odrzucona przez Zgromadzenie Narodowe.

 

Źródło: euractiv.com, dw.com, ecnl.org

AS

Czytaj także:
DATA: 2020-05-14 15:33
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
8
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

do @voivod - jak tylko skończy się dramat koronaświrusa wypadziocha do tej twojej ukochanej francji.
1 miesiąc temu / Gość
 
Za niedługo zostanie tam wprowadzony szariat-zamiast kar pieniężnych będzie obcinanie łbów i kamieniowanie. Vivat laicko/islamska republiko.
1 miesiąc temu / Lowel
 
Brawo Francja
1 miesiąc temu / voivod
 
@trasz jak widać to człowiek sowiecki który czeka tylko na powrót starych dobrych czasów gdy to o czym można mówić decydował oficer prowadzący. Takim osobom m?wimy NON POSSUMUS!!!
1 miesiąc temu / Gość
 
Słuszny krok. Mam nadzieję, że się sprawdzi i zostanie zaadaptowany także przez inne kraje EU. Z patologią trzeba walczyć.
1 miesiąc temu / trasz
 
Mają tam nową religię i nie ma się co dziwić, że zwalczają inne. Tylko islamu się boją. Katolicy powinni przestać liczyć na ugodę.
1 miesiąc temu / Robert
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.