DZIŚ JEST:   10   SIERPNIA   2020 r.

Św. Wawrzyńca, męczennika
Św. Amadeusza Portugalskiego
 
 
 
 

Centroprawica zwyciężyła w wyborach w Danii. Rządzić będą eurosceptycy

Centroprawica zwyciężyła w wyborach w Danii. Rządzić będą eurosceptycy
Lars Løkke Rasmussen , fot. Magnus Fröderberg/norden.org [CC BY 2.5 dk (http://creativecommons.org/licenses/by/2.5/dk/deed.en)], via Wikimedia Commons

Duńska centroprawica zdobyła 90 spośród 179 mandatów w wyborach do Folketingetu. Na lewicy panuje kryzys. Ze stanowiska przewodniczącej Socjaldemokracji Danii ustąpi Helle Thorning-Schmidt. Jak zauważają komentatorzy, David Cameron zyska ważnego sojusznika.

 

Blok lewicy (czerwony) w wyborach przeprowadzonych 18 czerwca zyskał łącznie 85 mandatów. Blok centroprawicy (niebieski) zyskał 90 mandatów. Jak zauważają brytyjskie media, nowy rząd Danii będzie eurosceptyczny i najprawdopodobniej udzieli wsparcia Davidowi Cameronowi. Jeszcze przed głosowaniem parlamentarna opozycja zapowiedziała, że opowiada się za rozluźnieniem więzi łączących Kopenhagę z Unią Europejską.

 

Cztery lata temu oddaliśmy klucze do biura premiera. Mówiłem wtedy, że to tylko pożyczka – stwierdził przemawiając do zwolenników lider Venstre Lars Løkke Rasmussen. To właśnie to ugrupowanie przewodzi centroprawicowemu blokowi, a sam Rasmussen zostanie najprawdopodobniej nowym premierem. – Większość uważa, że Dania potrzebuje nowego rządu i umożliwia nam odebranie tych kluczy – dodał.

 

Zostaliśmy pokonani na samej mecie tego wyścigu – stwierdziła Helle Thorning-Schmidt. – Wiem, że Lars Løkke kocha Danię, powinien być szczęśliwy, że obejmuje władzę nad państwem w dobrej kondycji – dodała. Dotychczasowa premier – szefująca mniejszościowej koalicji stworzonej przez lewicę – zapowiedziała już, że ustąpi z kierownictwa jej partii. Jak podkreśliła, była pierwszą kobietą zajmującą w Danii stanowisko premiera, ma też nadzieję, że nie ostatnią.

 

Jak zauważa główny ekonomista Danske Bank, Steen Bocian, zmiana na szczytach władzy nie będzie miała większego znaczenia dla rynków. Liderzy obydwu ugrupowań opowiadają się za zbliżonymi rozwiązaniami.

 

Wynik wyborów w Danii to zła wiadomość dla wszystkich formacji lewicowych w Europie. Lewica przegrywała już wybory w Wielkiej Brytanii i w Niemczech, przegra we Francji i najprawdopodobniej w Szwecji.

 

źródło: theguardian.com, independent.ie, telegraph.co.uk

mat

 

 

 


DATA: 2015-06-19 09:54
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Od tej zachodniej prawicy , bardziej prawicowe jest lewicowe polskie SLD.
ponad 5 lat temu / cynik
 
To nie żadna prawica, tylko lewica udająca prawicę.
ponad 5 lat temu / sfgx
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.