DZIŚ JEST:   19   CZERWCA   2019 r.

Św. Gerwazego i Protazego
Św. Romualda, opata
 
 
 
 

Cenna relikwia Męki Pańskiej na Wawelu

Cenna relikwia Męki Pańskiej na Wawelu

W Wielki Piątek przybywający do katedry wawelskiej wierni będą mogli modlić się przy niezwykłej relikwii. Małej cząstce gwoździa, którym przybito naszego Pana Jezusa Chrystusa do krzyża na Golgocie.

 

- Wielki Piątek to dzień, w którym przeżywamy mękę Chrystusa, Jego cierpienie i śmierć. Ta relikwia bezpośrednio się z nimi wiąże - mówi ks. Zdzisław Sochacki, proboszcz katedry wawelskiej. O godz. 15 w katedrze zacznie się adoracja krzyża świętego. Na tę okazję relikwie gwoździa z krzyża Pańskiego zostaną wystawione na ołtarzu. - Po nabożeństwie każdy wierny będzie mógł je ucałować, po czym na powrót trafią do skarbca - dodaje ks. Sochacki.

Fragment gwoździa liczy kilka milimetrów i na co dzień spoczywa w skarbcu katedry na Wawelu. Jest on wprawiony jest w relikwiarz o kształcie monstrancji. Wykonano ją ze srebra, złota, rubinów i diamentów.

W Krakowie fragment gwoździa znajduje się od 1425 roku. Jest on darem papieża Marcina V dla króla Władysława Jagiełły. Nad wzgórze wawelskie trafił przez legata papieskiego przybyłego na chrzciny syna króla. Był to dar za zasługi Jagiełły dla Kościoła.


Kawałek gwoździa pochodzi z krzyża odnalezionego przez cesarzową Konstantynopola Helenę na przełomie III i IV wieku. W Polsce, oprócz Krakowa, tylko góra Święty Krzyż może się poszczycić relikwiami z krzyża Pańskiego. Relikwia jest otaczana przez kolejnych proboszczów szczególną troską i opieką.

- Podczas drugiej wojny światowej kanonicy z katedry wynosili relikwie przez drugie, sekretne wejście i schowali w seminarium duchownym. Podczas potopu szwedzkiego i rozbiorów gwóźdź był chowany m.in. na Słowacji i w okolicach Sandomierza - opowiada ks. Sochacki. - Szczegóły losów relikwii można by prześledzić, badając księgi parafialne. Na razie nikt jej dziejów nie usystematyzował - dodaje.

 

 

Źródło: "Gazeta Krakowska"

luk


DATA: 2013-03-29 08:27
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "13755"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.