DZIŚ JEST:   27   CZERWCA   2019 r.

NMP Nieustającej Pomocy
Św. Cyryla Aleksandryjskiego, Doktora Kościoła
 
 
 
 

Cenisz Unię za dopłaty? Ważne dla Polski kontrakty i tak zgarniają zagraniczne firmy – głównie niemieckie

Cenisz Unię za dopłaty? Ważne dla Polski kontrakty i tak zgarniają zagraniczne firmy – głównie niemieckie
REUTERS / FORUM

Polska tylko częściowo korzysta z unijnych dotacji. Może i pozostaje nam efekt końcowy w postaci dróg czy szlaków kolejowych, ale na samej realizacji projektów zarabiają głównie zagraniczne firmy. Jakby tego było mało, Polska w ramach kończącej się perspektywy nie wykorzysta wszystkich dostępnych środków. A na unijnych korytarzach maruderów ponoć już straszą przekazaniem środków na politykę migracyjną.


Hasło „wspólnota europejska” po raz kolejny okazuje się być sloganem, a to gdzie trafiają unijne pieniądze tylko potwierdza, że w owej wspólnocie są „równi i równiejsi”. Doskonale obrazuje to porównanie aktywności polskich i niemieckich firm w procesie sięgania po unijne dopłaty w kraju swego sąsiada. Tylko w ostatniej perspektywie finansowej niemieckie firmy w Polsce zakontraktowały unijne projekty na kwotę rzędu 20 mld euro. W tym samym okresie nasi przedsiębiorcy w Niemczech sięgnęli po ok. 200 mln euro. To sto razy mniej.


- Za unijne dotacje „dla Polski” budujemy niemiecką gospodarkę – skomentował poseł Robert Winnicki (Kukiz15), który na posiedzeniu sejmowej komisji ds. UE szukał odpowiedzi na pytanie ile „polskich” środków z UE trafia do rodzimych , a ile do zagranicznych przedsiębiorstw.

 

Okazało się, że Ministerstwo Rozwoju takimi danymi nie dysponuje i są one do ewentualnie wyciągnięcia tylko sposobem „ręcznym”. Wiceminister Jerzy Kwieciński nie krył jednak, że dysproporcja na niekorzyść polskich przedsiębiorców jest widoczna i to głównie za sprawą przegrywanych dużych projektów. - Jedną z przyczyn tej nierównowagi był fakt, że kupowaliśmy gotowe technologie i nie ma co ukrywać, w większości duże projekty, w dużej części infrastrukturalne, czy to transportowe, czy to innego rodzaju projekty informatyczne, niestety ale wygrywały firmy zagraniczne – tłumaczył Kwieciński.

 

Na tym nie koniec, bo nie dość, że polscy przedsiębiorcy nie są głównymi beneficjentami unijnych środków wydawanych w Polsce, to jeszcze istnieje ryzyko niewykorzystania kwoty ok. 10 mld euro z perspektywy 2007-2013. Do rozliczenia pozostało kilka tygodni i już wiadomo, że środki planowane na infrastrukturę kolejową, środowiskową jak sieci wodno-knalizacyjne, spalarnie, instalacje powodziowe czy projekty rządowe związane z sieciami szerokopasmowymi muszę zostać przesunięte na inne zadania, by w ogóle myśleć o ich ocaleniu.

Karpiński, pocieszał posłów, że Polska jest w pierwszej dziesiątce wśród krajów członkowskich, jeśli brać pod uwagę procentowe wykorzystanie środków. Przyznał jednak, że jest o co walczyć, bo mowa o kwocie porównywalnej z polską „dziurą budżetową”.


Kwieciński zapewnił, że MR ma kilka sposobów na ocalenie przydzielonej Polsce kwoty, ale też przyznał, że na unijnych korytarzach, w nieformalnych rozmowach wobec krajów członkowskich mających problemy z wydawaniem unijnych środków stosowana jest presja i padają sugestie, że niewykorzystane środki zostaną przekazane na... unijną politykę migracyjną.Marcin Austyn

 


DATA: 2015-12-10 15:57
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Tylko w ostatniej perspektywie finansowej niemieckie firmy w Polsce zakontraktowały unijne projekty na kwotę rzędu 20 mld euro. W tym samym okresie nasi przedsiębiorcy w Niemczech sięgnęli po ok. 200 mln euro. To sto razy mniej. ------------------------------------------- Nie sto razy mniej, tylko 10 razy więcej.
ponad 2 lata temu / Teos
 
Polski nie ma sa Polacy ktorzy sami nie wiedza kim sa! Widza groby nie widza prawdy.
ponad 3 lata temu / sokol
 
Może i zagraniczne firmy budują nasze drogi ale to my Polacy w tych firmach pracujemy i my nimi zarządzamy.
ponad 3 lata temu / Łukasz
 
O.K to mam pytanie, ile i jak się budowało przed Naszym wejściem do UE? czy istnieją jakieś dane? Inwestycje infrastrukturalne itp.
ponad 3 lata temu / onyx
 
Wszystkie otrzymane dotacje UE to 3 % PKB - T. Cukiernik, 10 lat w Unii. Bilans członkostwa cz. 2
ponad 3 lata temu / Tiberias
 
Zdaje się w 2016 będziemy pierwszy raz płatnikiem netto do UE - ale to jeśli chodzi o same unijne fundusze. Bo jeśli rzeczywiście ktoś policzyłby ile dodatkowo na kredytach zaciąganych na wkład własny zarabiają zachodnie banki, plus ile musimy kupić od zachodu, żeby coś zrobić u siebie, to pewnie byłby to smutny obraz.
ponad 3 lata temu / olo
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "39894"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.