DZIŚ JEST:   27   CZERWCA   2019 r.

NMP Nieustającej Pomocy
Św. Cyryla Aleksandryjskiego, Doktora Kościoła
 
 
 
 

Cenckiewicz: Muzeum II Wojny Światowej musi prezentować narodowy punkt widzenia

Cenckiewicz: Muzeum II Wojny Światowej musi prezentować narodowy punkt widzenia
fot. Anatol Chomicz / Forum

Europeizacja pamięci II wojny światowej czyniona za publiczne pieniądze, musi budzić sprzeciw – uważa prof. Sławomir Cenckiewicz. Zdaniem historyka narracja prowadzona przez Muzeum II Wojny Światowej winna skupić się na stanowczym prezentowaniu narodowego punktu widzenia. - Inaczej przegramy walkę o miejsce Polaków jako ofiar dwóch totalitaryzmów – dodaje.

 

Entuzjaści uniwersalności przekazu i europeizacji pamięci o II wojnie światowej są na dobrej drodze, by na dobre zrzec się polskiej narracji historii tego okresu. Stąd też przekaz Muzeum II Wojny Światowej budzi liczne kontrowersje. Zdaniem prof. Sławomira Cenckiewicza, placówka ta musi – tak jak to czyni Izrael – prezentować własny, narodowy punkt widzenia. W innym bowiem wypadku przegramy walkę o miejsce Polaków jako ofiar dwóch totalitaryzmów.

 

„Od początku zastanawiałem się, jak w czasie powrotu historii, brutalnej bitwy o pamięć tej wojny i jej nową interpretację, w czym Rzeczpospolita pozostaje od lat bierna i w zasadzie przegrana, Polacy za rządowe pieniądze w Gdańsku mogą budować muzeum pozbawione wyraźnie polskiego punktu widzenia na tragedię wojny totalnej wywołanej najpierw przeciwko państwu polskiemu przez Niemców i Sowietów w 1939 roku” – pisze prof. Cenckiewicz na łamach tygodnika „Do Rzeczy”.

 

Jego zdaniem sposób prowadzenia przez Muzeum narracji o II wojnie światowej „rozmywa konkretną winę narodową, państwową i systemową, osobistą, ludzką i społeczną za wywołanie niespotykanej w dziejach świata wojny. Perspektywa zła, które nie ma w istocie narodowości i barw, ale tkwi immamentnie w każdym człowieku i narodzie, albo naturalnego dobra, które po prostu jest i drzemie w każdym człowieku pomimo systemów politycznych i wojen powoduje, że już nic nie jest czarno-białe – zauważa.

 

W tej wizji Polska jest widoczna wszędzie, bo rozrzucona po całej wystawie, a przez to pozostaje niejako za mgłą – nie tak heroiczna lub równie heroiczna jak inni. „Wśród państw opisanych na wystawie jako totalitarne i autorytarne (z Sowietami i III Rzeszą!), pośród państw napadniętych przez Niemców i Sowietów, okupowanych i walczących bohatersko jak Sowieci, Francuzi i Jugosłowianie w podziemiu (…), a później wyzwolonych przez Sowietów. I to ma być ta prawda historyczna?” – dodaje historyk.

 

Tak ofiarą owej poprawności politycznej padają np. Narodowe Siły Zbrojne, które „jako te nie w całości scalone z AK potraktowano na równi z agenturą sowiecką w postaci Armii Ludowej! Rozumiem, że kryterium uznania rządu RP na uchodźctwie w odróżnieniu pomiędzy postawą NSZ a AL zaburzyłoby tę zideologizowaną wizję uniwersalizmu.”

 

W ocenie prof. Cenckiewicza, taką ekspozycją „nie tylko nie rozpoczniemy skutecznej walki o miejsce Polaków – jako ofiar dwóch totalitaryzmów podczas II wojny światowej – lecz także ją przegramy z kretesem". Chyba, że celem nie jest bój o miejsce Polski na światowej mapie pamięci, ale pewien minimalizm – tylko wówczas po co budować tak gigantyczne muzeum?


 

Źródło: „Do Rzeczy”

MA

DATA: 2016-08-29 10:43
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Dziękuję za twój pełen hipokryzji bełkot, dzięki niemu mam mniej roboty. Twoje argumenty od początku są charakterystyczne dla lewackiego niemieckiego nazisty. Skoro nie potrafisz patrzeć oczami Polaków torturowanych i zabijanych przez twoje ukochane bezbożne hitlerowskie Niemcy które tak kochasz i tutaj zachwalasz, to pomyśl sobie, co by było, gdyby Hitler nie zaatakował Polski. Ja i inni Polacy mielibyśmy Wielką Polskę Narodową, a nawołujący do okradania NIEWINNYCH ludzi (jak ty to robisz w innym wątku, na wzór komuchów) już dawno byliby rozliczeni. No, oczywiście, jako egoista, który nie chce sprzedać komputera by zrekompensować elitom, okradzionym przez ludzi o twoich poglądach, powiesz, że nic cię to nie obchodzi, bo uważasz że rekompensować powinni niewinni, a nie ci którzy są winni. Niestety, taki egoistyczny lewak jak ty swej hipokryzji nie rozumie.
ponad 2 lata temu / do Wolnościowiec
 
Twoje argumenty są charakterystyczne dla lewackiego antyfaszysty. Skoro nie możesz patrzeć oczami niemieckiego fabrykanta, to pomyśl sobie, co by było, gdyby na horyzoncie teraz w Polsce pojawił się ktoś autentycznie charyzmatyczny, mówił o Wielkiej Polsce Narodowej i ogłosił obietnicę, że zagrabione polskie ziemie przez SSSR wrócą do granic naszego kraju i że rozliczymy się z wrogami - tymi wewnętrznymi (lewactwem i piątą kolumną obcych mocarstw) oraz zewnętrznymi (Niemcy, Rosja, Ukraina, Białoruś, Litwa)? Nie urosłoby Ci serce? No, oczywiście, jako egoista, który nie chce się dzielić z potrzebującymi elitami powiesz, że nic Cię to nie obchodzi zapewne. Natomiast nawet mnie, radykałowi gospodarczemu, tak by serce urosło, że potrzeba dekomunizacji gospodarki zeszłaby na dalszy plan, gdyby można byłoby pracować na rzecz Wielkiej Polski Narodowej. Najpierw patriotyzm, potem budowa czystego kapitalizmu. Niestety, taki egoistyczny liberał jak Ty tego nie rozumie.
ponad 2 lata temu / Wolnościowiec
 
Po pierwsze, nie nazywaj mnie "kolegą", dopóki masz poglądy jak antykatolicki folksdojcz. Po drugie, jako Polak i katolik nie mam zamiaru patrzeć oczami niemieckiego fabrykanta itd. , którzy doprowadzili do rozplenienia się potwornego zła niemieckiego nazizmu - systemu bezbożnego i bestialskiego. Katolik NIGDY nie usprawiedliwi zwalczania jednego satanistycznego zła (komunizmu) wprowadzaniem podobnego mu satanistycznego zła (nazizmu). Tak więc, po trzecie, nie pisz kolejnej bzdury "Jestem pewien, że byłbyś", "chciałbyś zwycięstwa za wszelką cenę", bo nie byłbym i nie chciałbym ZA WSZELKĄ CENĘ. Gdybyś miał pojęcie o katolicyzmie to byś to zrozumiał, a nie podawał argumenty na poziomie bezbożnych czcicieli mamony.
ponad 2 lata temu / do Wolnościowiec
 
... Sowietów, by nie zdobyli Polski. Dopiero wtedy Wehrmacht zgodził się, by niektóre grupy NSZ i NZW mogły wspierać Niemców w walce z Sowietami. Tylko że było już za późno. Zacietrzewienie i zbyt duża nienawiść do wrogów Niemiec przesłoniły im oczy, co doprowadziło do klęski. Podsumowując: III Rzesza wiele zrobiła dla Niemców i należy to podkreślać. Dla Polski to się źle skończyło. Niemniej jednak przy tym, co Polsce i Polakom sprawili Sowieci, "dokonania" hitlerowców bledną. Staram się być obiektywny, a nie patrzeć, że wszyscy są naszymi wrogami. Gdyby patrioci patrzyli na historię jak Ty, to nie byłoby nacjonalistycznej międzynarodówki, a Narodowe Odrodzenie Polski nie sprzymierzałoby się z niemiecką "neonazistowską i antypolską" NPD. Trzeba pamiętać o tym, co się stało; trzeba jednak patrzeć na teraźniejszość i w obliczu zagrożenia socjalizmem dążyć do porozumienia sił narodowych i antykomunistycznych.
ponad 2 lata temu / Wolnościowiec
 
Kolego, spójrz oczami niemieckiego fabrykanta, przemysłowca, czy ogólnie przedstawiciela klasy średniej albo ew. robotnika świadomego zagrożeń niesionych przez komunizm. Czy nie popierałbyś w tamtych trudnych czasach (kraj zrujnowany przez wojnę światową, rozłożony na kolana) programu zakładającego militaryzację i przyspieszenie rozwoju oraz walkę z lewicą? Nie cieszyłbyś się, że kraj staje się potęgą w ciągu ok. dekady? Nie byłbyś dumny, że omamiono proletariat umiarkowanym programem prorodzinnym, a kapitaliści zachowali swoje przywileje (z wyjątkiem tych antyniemieckich) i robi się porządek z lewactwem z KPD i SPD? Jestem pewien, że byłbyś i mimo błędnej decyzji o wojnie, popierałbyś walkę Niemców o odbicie ziem zabranych Polsce przez Prusy w rozbiorach, a później marsz na Moskwę. Nie patrzyłbyś wtedy na zbrodnie, bo chciałbyś zwycięstwa za wszelką cenę. Jasne, dla nas to były zbrodnie, ale musimy pamiętać, że Hitler starał się osłabić SSSR i powstrzymać...
ponad 2 lata temu / Wolnościowiec
 
Powtarzam: jak nazizm mógł być szlachetny, skoro programowo doprowadził do potwornych zbrodni na Narodzie Polskim? Skoro jednak tak zachwalasz ten nazizm, to czemu nie staniesz w prawdzie i nie przyznasz się że jesteś folksdojczem? Przecież obywatele polskojęzyczni którzy marzyli by być Niemcami, stawali się folksdojczami. I g. prawda że polski nacjonalizm jest zły dla przedstawiciela innego narodu. Są różne odmiany nacjonalizmu. Ty reprezentujesz bezbożny nacjonalizm. A chrześcijański nacjonalizm, o którym nie masz bladego pojęcia, charakteryzuje się szacunkiem do innych narodów. Ty takiego szacunku do Narodu Polskiego nie masz, skoro zachwalasz zbrodnie na nim popełnione. Nie musisz swoich chorych poglądów tłumaczyć na portalu prawicowym, bo pasują one do portalu niemieckich lewaków. A jeśli prawdę "zakłamany folksdojcz" uważasz za "wyzywanie", to już twój problem. Podobnie jak problemem faryzeuszy było gdy Pan Jezus prawdziwie nazywał ich grobami pobielanymi.
ponad 2 lata temu / do Wolnościowiec
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "45594"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.