DZIŚ JEST:   04   CZERWCA   2020 r.

Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana
Św. Franciszka Caracciolo
Św. Optata z Mileve
 
 
 
 

Cena ropy pofrunie w górę? Rosjanie dogadali się z Saudami w sprawie ograniczeń dostaw surowca

Cena ropy pofrunie w górę? Rosjanie dogadali się z Saudami w sprawie ograniczeń dostaw surowca
By Arne Hückelheim (Own work) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0) or GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html)], via Wikimedia Commons

Arabia Saudyjska i Rosja – dwaj najwięksi producenci ropy naftowej na świecie 15 maja zgodziły się przez kolejne dziewięć miesięcy utrzymać zmniejszoną produkcję ropy, co ma spowodować wzrost cen.


Decyzja obu państw – tak przynajmniej twierdzą analitycy – zaskoczyła rynki. O ograniczeniu produkcji tego surowca mają zadecydować także pozostali członkowie państw OPEC, którzy uczestniczyli w początkowej rundzie rozmów poświęconych cięciom.

 

We wspólnym oświadczeniu, które wydano w Pekinie po wcześniejszym spotkaniu, minister finansów Arabii Saudyjskiej Khalid al-Falih i jego rosyjski odpowiednik Aleksander Walentynowicz Nowak oświadczyli, że zgodzili się przedłużyć istniejącą umowę do marca przyszłego roku.

 

Ministrowie zobowiązali się „do zrobienia wszystkiego, co konieczne”, aby zmniejszyć globalne zapasy ropy do średniego poziomu z ostatnich pięciu lat. Wyrazili także nadzieję, że pozostałe państwa OPEC również utrzymają produkcję surowca na niższym poziomie.

 

Arabia Saudyjska, lider OPEC i Rosja, największy producent na świecie, kontrolują jedną piątą globalnych dostaw ropy naftowej, której cena w ostatnich latach znacznie spadła do poziomu około 50 dolarów za baryłkę.

 

Choć generalnie spodziewano się, że OPEC i Rosja zgodzą się na przedłużenie cięć – jak podkreślają analitycy – termin i treść oświadczenia zaskoczyły rynki i spowodowały, że cena ropy poszybowała w górę o ponad 1,5 proc. na rynku azjatyckim.

 

- Myślę, że OPEC i Rosja uznały, że aby odzyskać dawną pozycję na rynku, muszą zastosować taktykę, która wstrząśnie tym rynkiem – stwierdziła Virendra Chauhan, analityk z singapurskiego Energy Aspects. - Rynek dotkną również cięcia eksportowe, a nie tylko cięcia produkcji, co jest niezbędne do jego zrównoważenia – dodała.

 

Umowę przygotował rosyjski gigant naftowy, spółka Rosnieft.

 

- Jeśli producenci utrzymają cięcia, to w czwartym kwartale na rynku może być niewielki deficyt tego surowca - uważa Edward Bell, dyrektor ds. Badań nad surowcami w Emirates NBD w Dubaju.

 

Producenci i eksporterzy ropy teraz oczekują na reakcję amerykańskich producentów łupków, w których ostatnia decyzja jest wymierzona. Ani Rosja, ani tym bardziej Arabia Saudyjska nie chcą utracić najważniejszego dla nich rynku chińskiego.  

 

Amerykańska aktywność wierceń w ubiegłym tygodniu wzrosła do najwyższego poziomu w ciągu dwóch lat. Produkcja ropy i gazu w USA wzrosła o ponad 10 proc. od połowy 2016 r.

 

Wg oficjalnej informacji państw OPEC, zapasy z magazynów naftowych spadły o jedną trzecią od początku roku.

 

 

 

Źródło: euractiv.com

AS

DATA: 2017-05-17 07:28
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Hahahaha Saudowie chcieli się pobawić z mocarzami, dlatego aby dołożyć Rosji na zlecenie USA obniżyli drastycznie ceny ropy. Ale okazało się, że to oni są najbardziej stratni na tej zabawie (bo ich gospodarka w 100% zależy od ropy). Zapasy gotówki się skurczyły, pozwalniano urzędników, a 2000 książąt musiało zacisnąć pasa. Więc w końcu poszli po rozum do głowy i na kolanach poszli do Putina prosić o przebaczenie! Tak sprawdza się stare powiedzenie "zanim gruby schudnie, chudy umrze z głodu", a książęta nie zamierzają głodować, po to tylko by zrobić na złość Ruskim
ponad 3 lata temu / hahahaha
 
Pytanie tylko, czy USA są rzeczywiście zainteresowane utrzymywaniem niskiej ceny ropy i czy je na to stać, w końcu to najbardziej zadłużony kraj świata. Mimo znacznego spadku kosztów wydobycia, ropa z łupków nie jest najtańsza. Poza tym USA importują 3 mln baryłek ropy dziennie, więc jakim cudem mają "zalać" rynek światowy swoją "tanią" (dofinansowaną) ropą, skoro brakuje im jej nawet na własne potrzeby. Poza tym Trump jest biznesmenem i nie sądzę, by dla doraźnych politycznych powodów dołował na siłę cenę ropy. Z Panem Bogiem
ponad 3 lata temu / Stefan
 
Może wzrośnie, ale na pewno nie pofrunie, lekka przesada. Amerykańskie zasoby ropy naftowej z łupków są olbrzymie. Rzuca większa ilość ropy na rynek i skończy się fruwanie.
ponad 3 lata temu / bjs
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.