DZIŚ JEST:   15   SIERPNIA   2020 r.

Wniebowzięcie NMP
Św. Tarsycjusza, męczennika
Św. Alfreda, biskupa
 
 
 
 

Cel propagandowy osiągnięty. Senat z kosmetycznymi poprawkami przyjął ustawę o lasach

Cel propagandowy osiągnięty. Senat z kosmetycznymi poprawkami przyjął ustawę o lasach
fot. Lukasz Dejnarowicz / FORUM

Oficjalnie celem regulacji ma być zwiększenie ochrony lasów państwowych przed sprzedażą. W praktyce, ustawa może spowodować wyłom w tej ochronie. Jednak w całej regulacji najbardziej liczył się cel propagandowy. Teraz ustawa czeka na formalne ponowne głosowanie w Sejmie, a następnie na podpis Prezydenta RP.

 

O tym, że cele ustawy nie były oczywiste świadczy głosy nawet po stronie polityków PO. Poparcie wniosku mniejszości o odrzucenie ustawy publicznie rozważał m.in. senator Kazimierz Kleina, który mówił wprost, że regulacja nic nowego nie wnosi, że to „masło maślane”,  bo realna ochrona lasów wymaga dobrze przygotowanych zmian. Ostatecznie zagłosował inaczej, ale jego trzech partyjnych kolegów (Ryszard Bonisławski, Andrzej Szewiński, Aleksander Świeykowski) chciało odrzucenia ustawy. Wniosek jednak przepadł. Ostatecznie za ustawą wraz z kosmetycznymi poprawkami zasugerowanymi przez senackie Biuro Legislacyjne zagłosowało 48 senatorów, 31 było przeciw, przy jednym głosie wstrzymującym.

 

W ocenie senatora Bogdana Pęka (PiS), ustawę przygotowano na kolanie dla celów polityczno-propagandowych. Chodziło o przekonanie opinii publicznej, że koalicja i rząd nie są zainteresowane prywatyzacją Lasów Państwowych.

 

- Doświadczenie uczy, że jest odwrotnie. Mieliśmy do czynienia z publicznymi deklaracjami mającymi na celu zapewnienie środowisk zewnętrznych o tym, że Lasy Państwowe mogą być użyte do realizacji ich roszczeń w formie częściowej sprzedaży, a następnie usiłowano wprowadzić zapis ustawowy, który nie gwarantował tego, że prywatyzacja Lasów Państwowych nie może się odbyć. W tej ustawie mamy do czynienia z zapisem, który, mówiąc obrazowo, powiada tak: jesteśmy przeciwni prywatyzacji Lasów Państwowych jako dobra ogólnonarodowego o szczególnym znaczeniu, chyba że ustawa mówi inaczej – argumentował Pęk.

 

Wyłomem w ochronie LP jest zapis o tym, że przekształcenia własnościowe lasów są możliwe o ile działania dotyczą realizacji celu publicznego, ustalanego odrębną ustawą. Zatem dość dobrowolnie.

 

- Ta furtka, która w rzeczywistości jest ogromną bramą umożliwiającą innego typu wykorzystanie, sprzeczne z główną intencją tej ustawy. Gdyby odpowiednia koalicja czy odpowiedni rząd zechciały nieco uszczknąć albo w ogóle zmienić status LP, to ta furtka będzie w tym celu wykorzystana, bo pod niezmiernie obszerne pojęcie celu publicznego, dobra publicznego, można podciągnąć wszystko – dodał Pęk.

 

Ustawa zawiera też zapis mówiący o tym, że każdy ma prawo dostępu do lasów stanowiących własność Skarbu Państwa na równych zasadach, ale owe zasady nigdzie nie są zapisane. A to kolejne pole do nadużyć.

 

Jednak wiceminister środowiska Katarzyna Kępka przekonywała, że taki zapis zapewnia poprawne brzmienie ustawy, bo obecnie obowiązujące zapisy mówią, że lasy są udostępniane dla ludności. Tymczasem aktualnie w legislacji nie stosuje się słowa „ludność”, a i niejasne jest to, ze lasy są udostępniane.

 

- Kto nam te lasy udostępnia? Czy jest tutaj jakiś bliżej nieokreślony Skarb Państwa, który ma wydać zgodę na udostępnienie? Otóż nie. Przepis w nowoczesnym brzmieniu wyraźnie i jasno mówi, że każdy ma prawo dostępu lasów – dodała.

 

Kępka wskazała też, że w latach 2010–2014 na cele publiczne LP sprzedało 110 ha lasu, co dowodzi prowadzeniu racjonalnej gospodarki.

 

Także Krzysztof Janeczko, zastępca dyrektora generalnego Lasów Państwowych sugerował, że „nowelizacja zmierza do zapewnienia większego bezpieczeństwa, do lepszego zabezpieczenia interesu Skarbu Państwa w zakresie gospodarki leśnej”.

 

Nieco odmiennie sprawę oceniają sami leśnicy, którzy nowelę traktują jako działanie wycelowane na efekt wizerunkowy i liczą, że ustawa nie zostanie podpisana przez Prezydenta RP.

 

Marcin Austyn

DATA: 2015-10-02 07:48
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Polskie Lasy to rzecz znaleziona na pustyni. Por talmud.
ponad 4 lata temu / Leo
 
Teraz możemy sobie wyobrazić Polskę jak kraje zachodnie, gdzie las to zwyczajny większy park. Okradają nas na naszych oczach. Aż tyle miejsca potrzebują na muzułmańskie śmierdzące od brudu getta?
ponad 4 lata temu / blanka
 
Szlachcic bawił u wód. Biznes w zastępstwie prowadził umyślny.Gospodarstwo upadało. Zaszła konieczność sprzedania lasu.
ponad 4 lata temu / Rezult
 
Boże drogi uratuj Polskie lasy, aby na zawsze zostały w rękach zwykłych Polskich ludzi. Aby nie odebrano nam choć tego, co jeszcze jest nasze.
ponad 4 lata temu / Waldemar
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.