25 kwietnia 2019

Eksperci przeciwni „unowocześnianiu” Notre Dame. „Katedra musi być transcendentna”

(Fot. Reuters / Forum)

We Francji trwa debata publiczna na temat odbudowy katedry Notre Dame w Paryżu, którą przeszło tydzień temu strawił pożar. Pojawiają się głosy o możliwości przebudowy katedry i jej „unowocześnieniu”. Takiemu rozwiązaniu sprzeciwiają się historycy sztuki, którzy podkreślają, że katedra powinna pozostać transcendentna.

 

Prezydent Emmanuel Macron zapowiedział, że katedra Notre Dame w Paryżu, która częściowo spłonęła w połowie kwietnia, zostanie odbudowana w ciągu zaledwie 5 lat. Deklaracja prezydenta sprawiła, że dyskusja na temat rekonstrukcji świątyni przybrała na sile. W debacie publicznej pojawiają się głosy o możliwości przekształcenia katedry w „centrum dialogu” lub muzeum. Pomóc w tym miałoby „unowocześnienie” budowli i zwieńczenie jej modernistyczną iglicą lub szklanym dachem. Nowoczesne propozycje spotykają się jednak ze zdecydowanym sprzeciwem ekspertów.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Francuscy historycy sztuki, którzy komentują sprawę odbudowy katedry Notre Dame podkreślają, że konieczne jest przywrócenie jej dotychczasowego wyglądu. Sprzeciwiają się unowocześnianiu budowli podkreślając dziedzictwo historyczne katedry. Prof. Mathieu Lours, jeden z głównych znawców gotyckich katedr we Francji podkreśla, że w procesie renowacji świątyni należy wystrzegać się wszelkich unowocześnień. Dodaje jednak, że warto korzystać z nowoczesnych technik, które pozwolą na odtworzenie dokładnego kształtu katedry.

 

„Nowoczesność odbudowy może się wyrażać właśnie w tym, że wykorzystamy nowoczesną technikę do idealnego odtworzenia stanu sprzed pożaru. Można na przykład użyć metody rekonstrukcji trójwymiarowej. Tradycyjne rzemiosło można wesprzeć nowoczesną techniką. Ale tworzenie jakiejś nowej formy katedry Notre Dame po odbudowie wydaje mi się mało uzasadnione. Katedra musi pozostać transcendentna” – podkreśla ekspert.

 

„Trzeba za wszelką cenę wystrzegać się tworzenia czegoś, co będzie tylko przypominać stan poprzedni. Notre Dame to przede wszystkim katedra paryskiej diecezji, to przed wszystkim symbol tożsamości chrześcijańskiej. I nie można wymyślać czegoś nowego. Tym bardziej, że jest to niemożliwe. Katedry gotyckie mają ogromną moc absorbcji. Ja opowiadam się za rekonstrukcją, jak najbliższą stanowi sprzed pożaru” – dodał prof. Mathieu Lours w rozmowie z Radiem Watykańskim.

 

Ekspert w dziedzinie historii sztuki zauważył również, że jedyną niewiadomą może być konstrukcja dachu, ponieważ warto rozważyć zastąpienie drewnianych elementów częściami metalowymi. „Tak zrobiono w Reims i Chartres. W Strasbourgu natomiast przy odbudowie zastosowano konstrukcję drewnianą. Jeśli wybierzemy drewno, będzie większe ryzyko pożaru. Ale z drugiej strony, nie da się odbudować iglicy, jeśli nie będzie miała drewnianej konstrukcji” – powiedział.

 

 

Źródło: KAI, Radio Watykańskie

WMa

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 624 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram