11 października 2013

VI Ogólnopolska Konferencja Wolontariatu Hospicyjnego

(fot. Woopidoo2 / sxc.hu)

Wolontariusze Hospicyjni Solą Ziemi – pod takim tytułem odbyła się w Radomiu doroczna konferencja Wolontariatu Hospicyjnego. Trzydniowe spotkanie było bogate w dyskusje, prelekcje, wspólną modlitwę oraz części kulturalne. Koordynatorem przedsięwzięcia jest ks. Marek Kujawski SAC.

 

Pierwszego dnia, zebrani wolontariusze mieli okazję wysłuchać koncertu jednego z zespołów działających przy Młodzieżowym Domu Kultury w Radomiu, a następnie uczestniczyć w wykładzie prof. dr hab. n. med. Krzysztofa Bieleckiego, który w swym wystąpieniu mówił o relacji między lekarzem a chorym oraz trudnym zadaniu jakim jest rozmowa z chorującym na nieuleczalną chorobę pacjentem. Profesor zwrócił również uwagę na fakt, iż „lekarz powinien być lekarzem całego człowieka wraz z duszą, a nie tylko lekarzem poszczególnych organów.”

Wesprzyj nas już teraz!

 

Następnym prelegentem był ks. Dariusz Skrok, który wygłosił referat pt. „Eucharystia jako sakrament nie wykorzystanej szansy duszpasterskiej”. Podczas swojego wystąpienia zwrócił uwagę na problem występujący wśród tzw. „letnich katolików”, którzy chodzą do kościoła jedynie aby mieć czyste sumienie lub na pokaz. Wg ks. Skroka, winę za taką sytuację ponosi „komercjalizacja sakramentów”, której przykładem jest podejście do Pierwszej Komunii Świętej, która zamieniła się w przyjęcie urodzinowe z prezentami, podczas którego nikt nie pamięta o prawdziwym sensie spotkania i całej uroczystości. Kolejnym istotnym problemem, o którym wspomniał prelegent jest „trucizna dla ducha, którą w formie pigułki świat zaoferował ludziom”. „Świat poczęstował człowieka pigułką, w której jest trucizna dla ducha i wmówił mu że teraz jest wolny i nie musi nic robić wbrew sobie. Świat mówi:my cię akceptujemy możesz mieć partnera, partnerkę, kogochcesz, to wcale nie musi być mąż czy żona, a Kościół jest staroświeckii jest już przeżytkiem, więc pójdź tam gdzie jestwolność w czynach, słowach i gestach”.– podsumował ks. Skrok.

 

Pierwszy dzień konferencji został zakończony Mszą Świętą, której przewodniczył ks. dr Zenon Hanas SAC.

Drugi dzień dorocznego spotkania wolontariuszy hospicyjnych rozpoczął się od prelekcji ks. prof. dr hab. Antoniego Paciorka, który bezpośrednio odniósł się tematu przewodniego konferencji. Tytułową „sól ziemi” porównał z zaangażowaniem i pracą wolontariuszy, którzy oddając swój wolny czas dla chorych i potrzebujących, oczyszczają świat i chronią go od zepsucia.

 

Kolejnymi prelegentami tego dnia byli prof. dr hab. n. med. Edward Warda, Kinga Krzywicka oraz dr Edyta Siwińska z Zachodniopomorskiego Hospicjum dla Dzieci w Szczecinie, a także ks. dr hab. Stanisław Łabendowicz. Koniec dnia umilił wolontariuszom koncert zespołu „Kropelka”, który złożony jest z podopiecznych Koła Małego Hospicjanta. Ostatnim punktem programu było wystąpienie dr Jolanty Grabowskiej – Markowskiej, która przybliżyła zebranym postaci bł. Matki Teresy z Kalkuty, CicelySaunders – założycielki Hospicjum św. Krzysztofa w Londynie oraz twórczyni nowoczesnej medycyny paliatywnej, a także ks. Eugeniusza Dutkiewicza, prekursora ruchu hospicyjnego w Polsce. Drugi dzień obrad zakończył się wspólną modlitwą oraz Mszą Świętą, którą odprawił JE ks. bp Henryk Tomasik.

 

Ostatni dzień konferencji rozpoczął się od wystąpienia ks. dr Jarosława Wojkuna, który wygłosił referat pt. „Wolontariat świadectwem wiary”. Zdaniem ks. dr Wojkuna, poprzez dotykanie ran i pielęgnowanie chorego, jesteśmy w stanie rozpoznać obecność samego Boga i ujrzeć prawdziwe rany Chrystusa. Prelegent zwrócił również uwagę na to, że „człowiek nie może zrealizować się inaczej niż poprzez bezinteresowną pomoc bliźnim”. Kolejny wykład poprowadził dr Jerzy Jarosz, który mówił o problemach medycznych chorych będących u kresu życia, a także przypomniał historię powstania wolontariatu w Polsce. Zwrócił również uwagę na zanikanie grupy naturalnych opiekunów chorych, którymi powinny być ich rodziny. Tę rolę niestety musi przejąć państwo.

 

Kolejnymi prelegentami byli: dr Joanna Felczak, która w swoim wystąpieniu podkreśliła, że „wolontariat doprowadza do osobistego rozwoju osoby”, a także dr Paweł Grabowski, dr Maria Jakubowska oraz dr Jolanta Stokłosa, która zwróciła uwagę na duże zapotrzebowanie na wolontariuszy w ruchach hospicyjnych.

 

VI Ogólnopolska Konferencja Wolontariatu Hospicyjnego została zakończona Mszą Świętą i błogosławieństwem na cały przyszły rok. Organizatorzy, podsumowując tegoroczny Zjazd zachęcali do włączenia się w pomoc hospicyjną.

 

Paweł Ozdoba

 

Wywiad dla portalu PCh24.pl z ks. Markiem Kujawskim, organizatorem Konferencji Wolontariatu Hospicyjnego: http://www.pch24.pl/wartosc-bezinteresownej-pomocy,17848,i.html

 

Jeśli chcesz wesprzeć hospicjum prowadzone przez ks. Marka Kujawskiego SAC, poniżej podajemy dane kontaktowe oraz dane do przelewu:

 

Hospicjum Królowej Apostołów

ul. Wiejska 2, 26-600 Radom

tel. / fax. 483668144, kom 605980214

NIP: 948-232-68-15

 

 

                                                                                                   

www.hospicjum.radom.pl

[email protected]

Bank PEKAO SA II o/RADOM

07 1240 3259 1111 0000 3003 1539

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 964 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram