27 grudnia 2019

Car ukarał je za pomoc powstańcom styczniowym. Teraz powracają na mapę jako miasta

(Czerwińsk nad Wisłą źródło: czerwinsk.pl)

Od 1 stycznia 2020 roku cztery polskie miejscowości odzyskają prawa miejskie, które odebrał im car za pomoc powstańcom styczniowym. Miastami znów staną się Czerwińsk nad Wisłą, Lututów w powiecie wieruszowskim, Piątek w łęczyckim (woj. łódzkie) oraz Klimontów w województwie świętokrzyskim.

 

Czerwińsk nad Wisłą jest miejscowością w powiecie płońskim, związaną z funkcjonującym tam od XII wieku klasztorem. Część biskupia miejscowości uzyskała prawa miejskie w XIV wieku, zaś w XVI wieku część klasztorna. To właśnie w Czerwińsku, w lipcu 1410 roku miała miejsce słynna przeprawa przez Wisłę wojsk polskich, które pod wodzą króla Władysława Jagiełły szły pod Grunwald na rozprawę z Krzyżakami. Prawa miejskie Czerwińsk utracił, za sprawą cara, w 1870 roku.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Lututów uzyskał lokację miejską ponad 600 lat temu. Pierwsza degradacja miasta odbyła się przed 1714 rokiem. Ponowne nadanie praw miejskich miało miejsce w 1843 roku, zaś do ponownej degradacja miasta przez cara za pomoc powstańcom styczniowym doszło w roku 1870. Lututów jest siedzibą gminy o typowo miejskim układzie przestrzennym, z rynkiem w centrum miejscowości. Nowe miasto będzie mieć 1895 ha powierzchni.

 

Również Piątek w województwie łódzkim odzyska utracone w XIX wieku prawa miejskie. Miejscowość otrzymała je w XIV wieku, by utracić, wskutek represji rosyjskiego zaborcy, po powstaniu styczniowym. Co ciekawe w latach 60. XX wieku Jan Bronisław Ciesielski z Instytutu Geodezji i Kartografii wyznaczył w miejscowości Piątek  umowny geometryczny środek Polski. Miejscowość liczy blisko 2 tysiące mieszkańców.

 

Klimontów od 1 stycznia ponownie wchodzi do grona miast polskich.  Klimontów założył na mocy królewskiego przywileju Jan Zbigniew Ossoliński w dniu 2 stycznia 1604 roku. Prawa miejskie utracił on na mocy ukazu carskiego w 1870 roku. Przed wojną Klimontów miał blisko 6000 mieszkańców – dziś jest ich 2 tysiące.

 

Po tegorocznej zmianie liczba miast w Polsce zwiększy się do 944, z czego ok. 2/3 wchodzi w skład gmin miejsko-wiejskich, a 66 największych miast ma jednocześnie prawa powiatu. Ponadto, od 1 stycznia, kilka gmin zmieni swoje granice. Wśród nich są miasta – gminy Małomice, Szepietowo oraz Głogów Małopolski.

 

Źródła – urbs.news.pl, rp.pl, monay.pl

Adam Białous

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 735 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram