DZIŚ JEST:   11   SIERPNIA   2020 r.

NMP Świętolipskiej
Św. Klary, dziewicy
Św. Zuzanny, męczennicy
 
 
 
 

Cambridge: cenny obraz usunięty z uniwersyteckiej jadalni. Miał obrażać wegetarian

Cambridge: cenny obraz usunięty z uniwersyteckiej jadalni. Miał obrażać wegetarian
Hughes Hall w Cambridge, for. print screen YouTube

Wegetariańscy studenci Uniwersytetu Cambridge doprowadzili do usunięcia z jadalni cennego, XVII-wiecznego obrazu. Dzieło Fransa Snydera pt. „Targ ptactwa” miało obrażać, a zarazem obrzydzać wegetarian i wegan, korzystających z uniwersyteckiej stołówki. W związku z protestami, władze uczelni zdecydowały się przenieść obraz.

 

O zaskakującym zdarzeniu informuje brytyjski „The Telegraph”. Studenci Uniwersytetu Cambridge do niedawna mogli czuć się wyróżnieni, ponieważ dzięki staraniom władz uczelni i Muzeum Fitzwiliam, ściany uniwersyteckiej stołówki zostały ozdobione XVII - wieczną kopią cennego malowidła flamandzkiego malarza Fransa Snydera. Kopia dzieła pt. „Targ Ptactwa” (pochodzącego również z XVII wieku) została zawieszona w jadalni Hughes Hall. Oryginał znajduje się w Sankt Petersburgu.

 

Niestety w związku ze skargami wegetarian oraz wegan, obraz musiał zniknąć ze ścian jadalni. Studenci, którzy doprowadzili do jego usunięcia twierdzili, że jest niezgodny z ich poglądami i zwyczajnie ich obrzydza.

 

Na XVII-wiecznym malowidle można zobaczyć scenę z targu. Sprzedawca ma w sprzedaży na swoim straganie martwe zwierzęta. Wśród nich m.in. łabędzia, dzika, a także jelenia i ptaki łowne. Jak informuje rzecznik Muzeum Fitzwill, „niektórzy goście nie mogli jeść, ponieważ obraz wisiał na ścianie. Ludzie, którzy nie jedzą mięsa uważali to za nieco odpychające. Poprosili, aby obraz został usunięty” – mówi.

 

Kuratorzy wystawy, Victoria Avery i Melissa Calaresu, powiedzieli, że decyzja o usunięciu obrazu była nowoczesnym wcieleniem historycznych obaw dotyczących konsumpcji żywności i środowiska. „Wiele osób zwraca się ku wegetarianizmowi i weganizmowi, zarówno jako polityczny wybór jak i ze względów dietetycznych. Wybór jedzenia zależy nie tylko od poglądów i obaw o to co jemy, ale także potęgują go obawy moralne, które rozbrzmiewają wokół diety, wizerunku i nadmiernej konsumpcji” – tłumaczą.

 

Źródło: The Telegraph

WMa

 

 


DATA: 2019-11-25 13:16
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
8
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@DNA :D a jadłeś kiedyś,,ogon wołowy po angielsku,,???
8 miesięcy temu / szpulas11
 
:D a w ,,Rudym,,jeżdził Jarosz Olgierd czy czołgu to przeszkadzało?
8 miesięcy temu / szpulas11
 
ksiązka ,,O lwie, który lubił tylko truskawki,,Avelina :D rosyjscy żydzi emigranci z 19 wieku potem obywatele francuscy:D bardzo popularna ksiązeczka również w Polsce za komuny:D ciąg logiczny jest prosty?
8 miesięcy temu / szpulas11
 
To psudonowoczesne lewactwo terroryzuje cały zachodni świat, choć stanowi mniejszość, tylko cywilizacje wschodnie zachowują rozsądek.
8 miesięcy temu / panda
 
@mi - to nie jest padlina ani truchło. Zwierzęta nie padły same, ani nie są w stanie rozkładu. To jest targ. Mięso jest świeże, zaraz trafi do garnka. Jeśli nie jesteś wegetarianką - to tak właśnie wyglądało 5 minut temu to, co teraz masz na talerzu! I jest to bardzo łagodny obraz, ponieważ nie przedstawia ani momentu upolowania, ani sceny z rzeźni, kiedy zwierze rzeczywiście cierpi.
8 miesięcy temu / kid
 
Anglicy zgłupieli do reszty. Co tam się wyprawia świadczy o samozaoraniu przy milczącej aprobacie ogłupiałej reszty.
8 miesięcy temu / DNA
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.