DZIŚ JEST:   26   STYCZNIA   2021 r.

Św. Tymoteusza, biskupa
Św. Tytusa, biskupa
 
 
 
 

Cały Gietrzwałd wypełnia modlitwa pielgrzymów. 142. rocznica objawień maryjnych

Cały Gietrzwałd wypełnia modlitwa pielgrzymów. 142. rocznica objawień maryjnych
Łukasz Dejnarowicz / FORUM

8 września w Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwładzkiej mają miejsce główne uroczystości 142. rocznicy Objawień Najświętszej Maryi Panny. Orędzie przekazane dwóm dziewczynkom dotyczyło głównie Niepokalanego Poczęcia Maryi oraz prośby o odmawianie Różańca. Matka Boża objawiała się dzieciom 160 razy przed gietrzwałdzkim kościołem, w którym od wieków czci się jej cudowny wizerunek. 

 

W tym roku świętowanie rocznicy objawień połączono z Dożynkami Archidiecezjalnymi, co tworzy atmosferę jeszcze bardziej podniosłą i radosną.  Uroczystości rozpoczęły się już 7 września (sobota) Mszą świętą z Nieszporami ku czci Matki Bożej Gietrzwałdzkiej odprawioną o godzinie 18.00. Natomiast centralna Eucharystia celebrowana będzie w niedzielę o godzinie 11.00 na błoniach przy cudownym źródełku. Oprócz tego całą sobotę i niedzielę trwają modlitwy i nabożeństwa. Do Gietrzwałdu przybyły rzesze pielgrzymów z całej Polski i różnych miejsc świata.    

 

Historia maryjnego sanktuarium

Gietrzwałd leży niedaleko Olsztyna, stolicy województwa warmińsko – mazurskiego.  Dotrzemy do niego jadąc drogą z Olsztyna do Ostródy. Gietrzwałd to miejscowość z długą i ciekawą historią. Akt lokacyjny tej osadzie, już w roku 1352, nadała Warmińska Kapituła Katedralna.  Oczywiście w chrześcijańskiej miejscowości nie mogło zabraknąć świątyni. Dlatego niedługo po jej lokacji, na gietrzwałdzkim wzgórzu, zbudowano niewielką, drewnianą kaplicę i erygowano parafię. Pierwszym jej proboszczem, którego imię zapisano w dokumentach, był ks. Jan Sterchnen. Prowadził on parafię w latach 1405 – 1409.  Niedługo potem Gietrzwałd, wraz z kaplicą, został zniszczony podczas walk prowadzonych w czasie wojny polsko – krzyżackiej ( 1410 – 1414).

 

Kościół w roku 1500 odbudowano, tym razem z cegły, w stylu gotyckim. Pięknej, jednonawowej świątyni nadano imię Narodzenia Najświętszej Panny Maryi. Trzeba tu zaznaczyć, że od początku istnienia gietrzwałdzkiej parafii, bardzo mocno czczono tu Matkę Najświętszą. 11 czerwca 1790 roku biskup Ignacy Krasicki dodał świątyni dwa nowe tytuły -  świętego Jana Ewangelisty i świętych Apostołów Piotra i Pawła. Świątynia, która służy wiernym do dziś, w ciągu wieków wielokrotnie była przebudowywana i rozbudowywana. Największej przebudowy, nadającej kościołowi styl renesansowy, dokonano pod koniec wieku XVI. Natomiast kościół najmocniej rozbudowano w wieku XIX.

 

13 sierpnia 1945 roku opiekę nad sanktuarium gietrzwałdzkim powierzono Zakonowi Kanoników Regularnych Laterańskich. Na mocy bulli papieża Pawła VI z dnia 2 lutego 1970 roku kościół w Gietrzwałdzie otrzymał tytuł bazyliki mniejszej. W ołtarzu głównym bazyliki znajduje się obraz Matki Bożej, przedstawiający Madonnę okrytą ciemnoniebieskim płaszczem, trzymającą na lewej ręce Dzieciątko Jezus ubrane w długą, czerwoną suknię. W górnej części obrazu, na podtrzymywanej przez dwóch aniołów wstędze, znajduje się napis Ave Regina Caelorum, ave Domina Angelorum: Bądź pozdrowiona Królowo Nieba, bądź pozdrowiona Pani Aniołów. Autor obrazu i rok jego powstania są nieznane. Pierwsze notka o obrazie powstała w roku 1583.

 

Jedyne uznane przez Kościół odbjawienia w Polsce

Gietrzwałd to znane w całej Polsce i na świecie sanktuarium maryjne. Matka Boża objawiała się w Gietrzwałdzie dwóm nastoletnim dziewczynkom od 27 czerwca do 16 września 1877 roku. Dziewczynki pochodziły z polskich rodzin i Matka Boża mówiła do nich w języku polskim. Jedną z nich była 12 - letnia Barbara Samulowska, która jako dorosła osoba została zakonnicą i większą część życia spędziła na misji w Gwatemali, służąc wśród najuboższych. Obecnie trwa jej proces beatyfikacyjny. Drugą z wizjonerek była 13- letnia Justyna Szafryńska. Maryja objawiła się dziewczynkom 160 razy. Przedmiotem objawień było Niepokalane Poczęcie NMP, prośby o codzienne odmawianie Różańca, zachowanie trzeźwości, obietnice bliskiego uwolnienia Kościoła od prześladowań, obsadzenie osieroconych parafii diecezji warmińskiej kapłanami oraz opieka nad jej czcicielami w życiu doczesnym i wiecznym.

 

Barbara Samulowska ujrzała Matkę Bożą w czasie odmawiania Różańca. Maryja była w postaci siedzącej na tronie z Dzieciątkiem Jezus pośród Aniołów. Unosiła się nad konarami klonu, który rósł przy kościele. Gorąco prosiła o codzienne odmawianie Różańca. Tą samą prośbę Maryja skierowała 40 lat później do dzieci w Fatimie. Między wieloma pytaniami jakie zadawały Matce Bożej w Gietrzwałdzie dzieci było to "Czy Kościół w Królestwie Polskim będzie oswobodzony, a osierocone parafie na południowej Warmii otrzymają kapłanów?" - W odpowiedzi dziewczynki usłyszały "Tak, jeśli ludzie gorliwie będą się modlić, wówczas Kościół nie będzie prześladowany, a osierocone parafie otrzymają kapłanów!". 

 

Od czasu cudownych objawień Gietrzwałd stał się miejscem pielgrzymek ciągnących tu ze wszystkich zaborów. Według dokumentów w okresie od 27 czerwca do 16 września 1877 roku (roku objawienia Matki Bożej), do Gietrzwałdu przybyło około 300 tysięcy pielgrzymów. Do dziś ruch pielgrzymkowy jest tu bardzo żywy. Przybywający pielgrzymi doznają szczególnych Bożych Łask. Objawienia maryjne w Gietrzwałdzie są jedynymi takimi w Polsce uznanymi przez Rzym.

  

Adam Białous

 


DATA: 2019-09-06 13:30
AUTOR: ADAM BIAŁOUS
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
16
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

do @[email protected] - zostało to wyjaśnione w książkach na ten temat; te dwie dodatkowo wymienione osoby są same sobie winne - zostały złapane na cygaństwie i już później nikt im nie wierzył; to jak KK mógł je uznać?
ponad 1 rok temu / JARO
 
W Gietrzwałdzie Matka Boska objawiała się nie tylko 2 dziewczynkom, ale także 23-letniej Katarzynie Wieczorek, oraz 40-letniej wdowie p. Elżbiecie Bylitewskiej. Nie wiem dlaczego niektórzy redaktorzy uparcie pomijają te 2 osoby i piszą tylko o 2 dziewczynkach.
ponad 1 rok temu / dw
 
@Ania - super : Również gratuluję i witaj w gronie Niewolników Maryi.
ponad 1 rok temu / Ann
 
8 września, to również obserwowane ongiś w Kościele święto Narodzenia Matki Bożej. W Polsce - jeszcze nie tak dawno było to też święto o przepięknym i mądrym odniesieniu - Matki Boskiej Siewnej. No cóż , przemija postać tego świata kalendarza liturgicznego.
ponad 1 rok temu / ena
 
Pod Twoją obronę uciekamy się, święta Boża Rodzicielko,\\ naszymi prośbami racz nie gardzić w potrzebach naszych,\\ ale od wszelakich złych przygód racz nas zawsze wybawiać, Panno chwalebna i błogosławiona.\\ O Pani nasza, Orędowniczko nasza, Pośredniczko nasza, Pocieszycielko nasza.\\ Z Synem swoim nas pojednaj, Synowi swojemu nas polecaj, swojemu Synowi nas oddawaj.\\ Amen.
ponad 1 rok temu / Ryś
 
Gratuluję:- mój 8 grudnia.
ponad 1 rok temu / Ania
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.