DZIŚ JEST:   05   CZERWCA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Bonifacego-Winfryda, męczennika
 
 
 
 

Amerykański badacz nie ma wątpliwości

Całun Turyński jest autentyczny

Całun Turyński jest autentyczny

Nie mam żadnych wątpliwości, że wizerunek na całunie powstał w wyniku oddziaływania pomiędzy płótnem a ciałem, które zostało nim owinięte – mówi o Całunie Turyńskim Barrie Schwortz. Amerykański fotograf żydowskiego pochodzenia był w 1977 r. w gronie naukowców, którzy przeprowadzili jak dotąd najbardziej szczegółowe badania Całunu Turyńskiego. Dziś, w ramach swej wizyty w Polsce, wziął udział w Warszawie w prezentacji najnowszej książki Grzegorza Górnego i Janusza Rosikonia pt. „Świadkowie tajemnicy. Śledztwo w sprawie relikwii Chrystusowych”.

 

Schwortz wspomina, że gdy ekipa amerykańskich naukowców rozpoczynała swe badania przed 35 laty, krążyły wówczas opinie, że jest on malowidłem, zdjęciem, albo że jest to obraz wypalony w tkaninie. – Testy jakie zastosowaliśmy, były dokładnie takie same jak te, które stosuje się w celu potwierdzenia tych hipotez. Naszym głównym podstawowym celem było określenie mechanizmu, który spowodował powstanie na całunie wizerunku – opowiadał dziś dziennikarzom.

 

Przyznał, że po wielu latach prac, choć Całun Turyński jest jedynym na świecie przedmiotem poddanym tak szczegółowym i rozległym badaniom, to współczesna nauka, zwłaszcza zajmująca się obrazowaniem, nie jest w stanie stwierdzić, jaki mechanizm mógł spowodować powstanie wizerunku o tych konkretnych a zarazem unikalnych cechach fizyko-chemicznych.

 

Amerykański fotograf stwierdził, że prawdopodobnie najlepiej ująłby to Conan Doyle, autor „Sherlocka Holmesa”, który ustami detektywa powiedział, że „jeżeli wyeliminujemy wszystkie wątpliwości to, co pozostanie - niezależnie od tego na ile jest to mało prawdopodobne – to musi być prawdą”. – To odnosi się również do Całunu Turyńskiego – stwierdził badacz.

 

Zdaniem Schwortza, ponieważ technika rozwija się bardzo dynamicznie, można by przeprowadzić dalsze badania Całunu. – Wątpliwości, które mogłyby jeszcze gnębić niektórych ludzi, mogłyby zostać odsunięte na dalszy plan a ludzie, dla których Całun Turyński jest bardzo ważną relikwią, mogliby jeszcze bardziej upewnić się co do jego autentyczności – podkreślił. Amerykanin dodał, że „na tej planecie istnieje przynajmniej miliard ludzi, którzy chętnie byliby tego świadkami”.

 

Barrie Schwortz jest fotografem, specjalistą od obrazowania, informatyki i technologii cyfrowych. W 1977 r. znalazł się w ekipie amerykańskich naukowców, która stworzyła organizację o nazwie STURP (The Shroud of Turin Reserch Project). Był to zespół, który przeprowadził najbardziej szczegółowe do tej pory badania Całunu Turyńskiego. Jego członkowie na co dzień pracowali dla NASA lub laboratorium w Los Alamos.

 

Źródło: KAI

pam

Czytaj także:
DATA: 2012-04-16 19:36
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Całun jest autentycznym płótnem grobowym Jezusa z Nazaretu. Do takiego wniosku dojdzie każdy o wykształceniu ścisłym, kto przeczyta kilkanaście książek na temat tego płótna, reprezentujących skrajne poglądy. Natomiast trzeba pytanie postawić inaczej. Czy ten Jezus z Nazaretu, który kiedyś był w niego owinięty, jest dla Ciebie Zbawicielem, czy tylko ciekawą postacią historyczną.
1 miesiąc temu / anendotos
 
Jezus siłą mą..
ponad 8 lat temu / Nocturno19
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.