DZIŚ JEST:   11   LIPCA   2020 r.

Św. Benedykta z Nursji, patrona Europy
Św. Olgi, księżnej
 
 
 
 

Całowanie papieża w Pierścień Rybaka – piękny katolicki zwyczaj

Całowanie papieża w Pierścień Rybaka – piękny katolicki zwyczaj
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com

Istnieją zwyczaje i tradycje odporne na zmienne mody ideologiczne. Wyrażają one bowiem coś głębszego, zakorzenionego w naturze ludzkiej albo wręcz w rzeczywistości nadprzyrodzonej. Jednym z nich jest obyczaj całowania papieży w Pierścień Rybaka.

 

Usankcjonowano go w XV stuleciu, gdy znalazł odzwierciedlenie w tekście papieskiej ceremonii. Nazwa Pierścień Rybaka pochodzi od świętego Piotra, trudniącego się wszak rybołówstwem. Jest to jeden z kilku papieskich pierścieni, acz chyba najbardziej znany.

 

Świadectwa historyczne mówią o użyciu Pierścienia Rybaka przez papieża Klemensa IV w 1265 i 1266 roku. Z kolei święty Pius X przyznał cząstkowy odpust za ucałowanie pierścienia – przypomina Hannah Brockhaus.

 

Choć po włosku ten gest określa się jako baciamento, a więc pocałunek w rękę, to w rzeczywistości chodzi o pocałunek pierścienia, a nie samej dłoni. Jak zauważa Roberto Regoli cytowany przez „National Register”, gest ten wyraża głęboką wierność papieżowi i Kościołowi. Chodzi w nim o wyrażenie oddania nie tyle człowiekowi, lecz jego urzędowi biskupa Rzymu.

 

Całowanie pierścienia papieża to piękny przejaw katolickiego uznania dla hierarchii i ładu, a także wiary w Boże ustanowienie Kościoła. Praktykowany dobrowolnie świadczy o pokorze i woli podporządkowania się Kościołowi. Fakt, że przetrwał także w naszych czasach, mimo jego sprzeczności z dominującym egalitaryzmem, wskazuje na jego zakorzenienie w naturze ludzkiej.

 

Źródła: ncregister.com / komentarz pch24.pl

mjend


DATA: 2019-03-30 08:24
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
15
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Szacunek nalezy sie Bogu a nie urzedowi Biskupa . Papiez dobrze zrobil zakazujac kobiecie calowania pierscienia ,
ponad 1 rok temu / wk
 
Żałosne.
ponad 1 rok temu / Ryś
 
To wyrywanie ręki wiernym uzasadnione jest przez F1, że to dla higieny. Już 20 lat temu słyszałem o groźbie epidemii przez wodę święconą i podawanie komunikantów do ust. Czy kto otrzymał kiedy żmije zamiast Chleba? Ale nawet w tym, wielkim zatroskaniu o zdrowie wiernych, zawiera się kompletny brak wiedzy i logiki - bo jeżeli już, to zarazki pozostają na dłoniach a nie na metalu!!! ! Podać rękę tak by Wierni mogli bez dotykania dłoni ucałować sam pierścień, to byłaby pełna higiena!
ponad 1 rok temu / Andrzej BR
 
to wszystko ktos planuje najpierw wprowadzono slawne dzien dobry wiec kto zostal wybrany nna pierwsze miejsce nastepnie zamiesznie z dogmatami Kosciola anegdotka o JANIE PAWLE II brak reakcji na wyczyny sodomitow w prawodastwie brukselskim teraz uderzenie w tradycje KOSCIOLA pirscien Rybaka a dalej bedzie upadek brak szacunku dla urzedu Papieza dla bisskupow i calego Kosciola dlatego tez jest wspieranie muzulmanow uchodzcow a potepianie panstwa nardowego
ponad 1 rok temu / zbigniew
 
Jako ludzie mamy tylko symbole do wyrażenie rzeczywistości duchowej. Kapłani całują Ołtarz, Słowo Boże...wszyscy całujemy Krucyfiks w Wielkim Poście...różną rzeczywistość można widzieć za całowaniem dłoni Księdza - nawet można dostrzegać w tym Księdzu krzyż, na którym umiera Pan Jezus...ważna jest intencja - a ta nie zależy od dłoni Księdza ale od tego, kto te dłonie całuje...W tureckich serialach po ludzku jest wyrażona cześć dla starszych przez pocałowanie dłoni i dotknięcie jej czołem...w Polsce też wielokrotnie całowało się dłonie starszych...czy para młoda nie całowała dłoni rodziców, po błogosławieństwie na nową drogę życia? Czy od strony duchowej czy od strony ludzkiej, całowanie dłoni nawet, a nie tylko Pierścienia Rybaka ma tak głęboką symbolikę, że książki o niej można pisać...Dlaczego mamy wyrzekać się symboli zgodnych z naturalną potrzebą człowieka - jak okazywanie wdzięczności i miłości osobom, które znaczą dla nas więcej, niż urzędnicy w urz
ponad 1 rok temu / kwiatek77
 
ludzie całowali Pana i po stopach,a On nie sprzeciwiał się temu,choć był bardzo pokorny
ponad 1 rok temu / kasia
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.