DZIŚ JEST:   22   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Salome
Św. Jana Pawła II
 
 
 
 

Całodobowy protest w obronie Kuropat - miejsca pamięci pomordowanych przez NKWD

Całodobowy protest w obronie Kuropat - miejsca pamięci pomordowanych przez NKWD
Fot. Andrej Kuźniečyk (http://www.panoramio.com/photo/3296572) [CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

Aktywiści m.in. z organizacji „Młody Front” oraz z Konserwatywno-Chrześcijańskiej Partii Białoruski Front Narodowy, w strefie uroczyska Kuropaty pod Mińskiem, gdzie budowany jest pięciopiętrowy biurowiec, rozpoczęli trwający całą dobę protest przeciwko bezczeszczeniu tego miejsca znaczonego krwią około 250 tysięcy ofiar NKWD.


 

Akcja prowadzona jest na wzór podobnych z roku 2001 i 2002, kiedy to na obszar uroczyska Kuropaty wejść miała budowa obwodnicy Mińska.


Na placu budowy stanął namiot, w którym na zmianę dyżurują osoby protestujące przeciwko inwestycji w obszarze miejsca straceń. Inwestorem powstającego tu gmachu jest spółka „Kiprekanstrukcyja”, a wznosi go firma „Biełrekanstrukcyja”. Aktywiści z organizacji „Młody Front” twierdzą, iż budowa prowadzona jest z naruszeniami prawa. Ich zdaniem, zgodnie z dokumentacją, wznoszony na Kuropatach obiekt miał być powstać w innej dzielnicy Mińska. Anton Astapowicz, przewodniczący Dobrowolnego Towarzystwa Ochrony Zabytków, twierdzi również, że budowa naruszyła 50-metrową strefę ochronną otaczającą teren uroczyska.

 

Budowa kompleksu biurowego rozpoczęła się niedawno tuż obok Kuropat od strony dzielnicy Zielonyj Ług. Na miejscu są już buldożery, które mają wykonać pierwsze prace budowlane ziemne. Ściągnięto też materiały budowalne. Pierwsi, zaalarmowani przez okolicznych mieszkańców, na miejsce wydarzeń przyjechali działacze Konserwatywno-Chrześcijańskiej Partii Białoruski Front Narodowy. Próbowali wstrzymać prace, ale wykonawcy okazali wszystkie wymagane pozwolenia.

 

Aktywiści chcą podważyć prawomocność tych dokumentów. Skierowali już w tej sprawie pisma do prokuratury. We wtorek Zmicier Daszkiewicz, lider młodzieżowej organizacji „Młody Front”, ogłosił akcję całodobowej obrony Kuropat, na terenie uświęconym krwią Polaków i Białorusinów, najbardziej prawdopodobnego miejsca pochówku 3 872 polskich oficerów Wojska Polskiego z tzw. Białoruskiej Listy Katyńskiej. Opozycjonista ma nadzieję, że do protestu przyłączą się inni patrioci i mieszkańcy pobliskiego osiedla.

 

Tak się właśnie dzieje, bowiem nikt nie uzgadniał planów tej budowy z mieszkańcami dzielnicy Zielony Ług. Ludzie są oburzeni jej rozpoczęciem i już zebrali kilkaset podpisów pod apelem o jej wstrzymanie. Ich zdaniem, decyzja o tego typu inwestycji w strefie „pola śmierci” na Kuropatach, zapadła zaledwie w styczniu tego roku w mińskim Miejskim Komitecie Wykonawczym.

 

Przypomnijmy, iż w latach 2001-2002 trwał podobny protest, wskutek którego władze odstąpiły od wejścia na teren Kuropat z budową obwodnicy. Fiaskiem zakończył się natomiast sprzeciw z roku 2012. Wówczas w strefie chronionej rozpoczęto budowę centrum rozrywkowego „Bulbasz-Hall”. Jest to inwestycja rosyjskiej firmy. Protesty były długotrwałe i zasadnicze, jednak centrum rozrywki w strefie miejsca wielkiej tragedii ostatecznie powstało. Aby tak mogło się stać, władze samorządowe Mińska specjalną uchwałą, zredukowały obszar strefy chronionej więcej niż o połowę – jedynie do 50 metrów. Najpewniej więc dyskoteki w powstałym parku rozrywki odbywają się obecnie na terenie, na którym spoczywają kości rozstrzelanych przez NKWD.

 

Kuropaty to uroczysko koło Mińska, stolicy Białorusi, na którym w masowych grobach spoczywają ofiary egzekucji dokonywanych przez NKWD. Według niezależnych historyków, leży tam około 250 tysięcy osób. Obok siebie spoczywają pomordowani Polacy i Białorusini, którzy sprzeciwili się komunistycznej władzy.

 


Adam Białous
DATA: 2017-02-21 22:14
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.