DZIŚ JEST:   24   LUTY   2020 r.

Św. Etelberta, króla
 
 
 
 

Cała prawda o Marcinie Lutrze i rewolucji protestanckiej [RAPORT PCh24]

Cała prawda o Marcinie Lutrze i rewolucji protestanckiej [RAPORT PCh24]
Breul, H. [Public domain]

31 października roku 1517 niemiecki mnich Marcin Luter dokonał aktu, który rozpoczął historię rewolucji protestanckiej. Z tej okazji przypominamy teksty portalu PCh24 prezentujące prawdziwe oblicze herezji.

 

Aby przeczytać tekst należy kliknąć w tytuł wybranego artykułu.

 

Nie reformacja, lecz deformacja

Luter był rewolucjonistą i pierwszym twórcą ideologii. Trzeba więc mówić o nim nie tylko jako o teologu-heretyku, ale i o polityku, który doprowadził Kościół na skraj katastrofy. Ci, którzy chcą go dziś rehabilitować, są jego duchowymi dziećmi – mówi w rozmowie z Krystianem Kratiukiem profesor John Rao z nowojorskiego Uniwersytetu Świętego Jana.

  

Abp Jędraszewski: reformacja zapoczątkowała proces prowadzący do degrengolady człowieka

W krakowskim kościele Świętej Anny odbyło się kolejne spotkanie otwarte księdza arcybiskupa Marka Jędraszewskiego z wiernymi. Tym razem tematem rozmowy była reformacja i ekumenizm. Nie zabrakło trudnych pytań od krakowian, między innymi o świętowanie przez papieża pięćsetnej rocznicy buntu Lutra, ale także bardzo odważnych tez stawianych przez metropolitę.

 

Profesor Grzegorz Kucharczyk: Reformacja protestancka – odnowa czy destrukcja? [VIDEO]

Wykład profesora Grzegorza Kucharczyka „Reformacja protestancka – odnowa czy destrukcja?” wygłoszony w Warszawie 29 czerwca 2017 r.

 

 

A może rok Hozjusza?

Gdy po raz kolejny usłyszymy, że rok 2017 jest „rokiem pamiątki reformacji” albo „rokiem Marcina Lutra”, pamiętajmy, że jako katolicy mamy własnych bohaterów. I to, w pewien sposób, związanych z Marcinem Lutrem. Może więc katolicką odpowiedzią na „rok reformacji” mógłby być, szczególnie w Polsce, rok wielkiego kontrreformatora, kardynała Hozjusza?

 

Zatrute owoce reformacji
Historia Kościoła to nieustanna walka o własną wierność przesłaniu Chrystusa. Kryzys Kościoła czasów Lutra nie może jednak usprawiedliwiać herezji. Jeśli więc wspominając reformację chcemy cokolwiek świętować, powinniśmy świętować trydencką reakcję na Lutra, a nie bodziec, który tę reakcję wywołał – mówi prof. John C. Rao w wywiadzie dla „Radici Cristiane”.

 

Za „dary reformacji” już dziękujemy
Przypominamy felieton Grzegorza Brauna z 51. numeru magazynu „Polonia Christiana". Gdy oddawano tamten numer do druku, informacje o planowanej wizycie papieża na rocznicy reformacji odbierano jeszcze jako co najmniej „niewiarygodne”. Dziś wiemy już, że Franciszek rzeczywiście poleciał do Szwecji. Mimo tego przypominamy argumenty Brauna, opublikowane latem tego roku.

 

 

Czas decyzji: Fatima albo Luter

Trudno sobie wyobrazić wydarzenia leżące na bardziej skrajnych biegunach niż Objawienie Fatimskie i tzw. reformacja zapoczątkowana przez Lutra. Jedno stanowi wezwanie do pokornej modlitwy i kontemplowania oblicza Maryi, nieustannie wskazującej na swego Syna, drugie zaś może stanowić wyraźną przestrogę przed uleganiem prowadzącemu nieodwołalnie do zguby grzechowi pychy.

 

„Drugi Mojżesz, pierwszy fuhrer” – czyli co wiemy o Marcinie Lutrze?

Pięćset lat temu zaczęła się reformacja. Mówi się o niej różne rzeczy, podobnie jak o jej twórcy – Marcinie Lutrze. Które z pism dla katolików odważyło się, by napisać prawdę o augustianinie z Wittenbergi?

 

Marcin Luter. Buntownik czy Sługa Boży?

Mam wrażenie, że papież rozmawia jedynie z najgorszą częścią radykałów, liberałów i antychrześcijan po stronie protestanckiej! Jak bowiem nazwać sytuację, gdy Ojciec Święty staje ramię w ramię z panią Jackelen – biskupką w szwedzkim Lund i daje do zrozumienia, że jest ona jego partnerką w nauczaniu Chrystusa? - mówi Paweł Lisicki, autor książki Luter. Ciemna strona rewolucji, redaktor naczelny tygodnika „Do Rzeczy”.

 

 

Prawda o ojcu reformacji [VIDEO]

Ojciec reformacji wiele uwagi poświęcił zwalczaniu filozofii przyjętej przez Kościół. W miejsce chrześcijańskiego rozumienia natury człowieka, wprowadza przekonanie o zdeprawowanej ludzkiej naturze i zastępowania „upadłej” natury przez naturę Chrystusa. Luter pisał, iż „Bóg nie może być Bogiem, on musi stać się najpierw diabłem”, prezentując zupełnie panteistyczne rozumienie bóstwa – przypominał w 2012 roku ksiądz profesor Tadeusz Guz.

 

Czy Luter naprawdę przetłumaczył Biblię na niemiecki? „Nieścisłość, by potwierdzić heretycką naukę”

Niektórzy traktują Marcina Lutra nie tylko jako religijnego rewolucjonistę, ale także ojca współczesnego języka niemieckiego. Czy mają rację? Sprawie „legendy” Lutra jako tłumacza przyjrzał się Timothy Lang z portalu ChurchMilitant.com. Z tekstu wynika porażająca prawda – twórca protestantyzmu celowo umieszczał w „swojej” Biblii nieścisłości, by udowadniać heretycką i nieznaną przez 1500 lat chrześcijaństwa naukę o zbawieniu.

 

Marcin Luter. Prawdziwe oblicze deformatora

Rewolucjonista, za sprawą którego zachodnie chrześcijaństwo otrzymało potężny cios, doczekał się wielu opracowań. Marcinowi Lutrowi poświęcano artykuły i sążniste monografie. Czy jednak my, katolicy w Polsce, wiemy jak szkodliwe były tezy niemieckiego heretyka? Prawdę o twórcy protestantyzmu przybliża swoją książką pt. Kryzys i destrukcja. Szkice o protestanckiej reformacji profesor Grzegorz Kucharczyk. Publikujemy szerokie fragmenty I rozdziału pt. Doktor Marcin Luter odkrywa „prawdziwą Ewangelię”.

 

 

9 największych błędów Lutra

Niechęć do dekalogu, odrzucenie roli Bożej Łaski, przekonanie o nieodwracalnym zepsuciu człowieka – to tylko niektóre spośród tez Marcina Lutra, którym od pięciuset lat hołdują protestanckie wspólnoty. W roku pięćsetlecia reformacji warto poznać najważniejsze błędy heretyka z Wittenbergi.

 

„Dobry uczynek jest grzechem powszednim”, czyli Marcin Luter w akcji

496 lat temu, dokładnie w ósmym roku swojego pontyfikatu, papież Leon X wydał bullę Decet Romanum Pontificem – Potępienie nauk i ekskomunika na Marcina Lutra i jego zwolenników. Była ona odpowiedzią na publiczne spalenie przez Lutra bulli Exsurge Domine, którego niemiecki mnich dokonał 10 grudnia 1520 roku.

 

Luter to ojciec wszystkich rewolucji

Marcin Luter stworzył założenia absolutyzmu władzy i dał początek nowożytnym ruchom nacjonalistycznym. Tylko ten, kto nie zna teoretycznych założeń reformacji lub jest od niej „zależny”, może pomyśleć o „rehabilitacji” Lutra na płaszczyźnie religijnej – mówi włoski filozof, profesor Danilo Castellano.

 

12 rzeczy, które musisz wiedzieć o reformacji i Lutrze

Powstanie w XVI wieku w Europie Zachodniej rozmaitych odłamów od wiary katolickiej, wbrew obiegowej opinii, nie było wyłącznie zmianą charakteru religijnego. Rewolucji towarzyszyły przemiany motywowane zarówno ekonomicznie, jak i politycznie. Wszędzie gdzie tryumfował protestantyzm, schemat był zawsze taki sam: nowe prądy zyskiwały poklask, gdyż obiecywały rządnym łatwego wzbogacenia się monarchom, szlachcie i mieszczanom rozszabrowanie kościelnego majątku. Władcy dodatkowo „uwalniali” się spod wpływów Rzymu tak, że w swoich państwach nie musieli już obawiać się tego czynnika zagrażającemu ich wszechwładzy. W ten sposób w nowożytnej Europie zaczął kwitnąć swoisty totalitaryzm z protestantyzmem jako… religią państwową.

 

500 lat protestantyzmu: 35 absurdalnych cytatów z Marcina Lutra
Nie sposób zrozumieć godnych pożałowania owoców reformacji, jeśli nie zbadamy wpierw korzeni drzewa, które zrodziło tak zgniłe owoce.

 

 

Marcin Luter wczoraj i dziś
Świątynie katolickie przez długie wieki, zwłaszcza przed epoką druku, były „Biblią dla ubogich”. To w nich dochodziło do przekazania wiary ludziom, którzy w zdecydowanej większości byli po prostu analfabetami. To w kościołach i klasztorach wierni patrząc m.in. na witraże, posągi etc. poznawali historię Starego i Nowego Testamentu. Reformatorzy zdawali sobie z tego sprawę i dlatego postanowili je zniszczyć i okraść – mówi prof. Grzegorz Kucharczyk, autor książki „Kryzys i destrukcja”.

  

Ciemna strona Marcina Lutra
Istnieje popularna narracja na temat Lutra, odgrywana nieco podobnie do Gwiezdnych wojen. Skromny syn Kościoła powstaje, by obalić ciemną stronę mocy, imperium zła: Kościół rzymskokatolicki. Przez cały czas ma jednocześnie poznać swoją prawdziwą tożsamość. Uwielbiamy opowieści o słabszych, niektórym więc łatwo jest Lutrowi kibicować. Ale warto znać prawdę. A ta jest zupełnie inna, niż popularne legendy. 

  

 

Zachęcamy do lektury!

 

 

 

 


DATA: 2019-10-31 08:13
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
18
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

słyszę tu kwik kwik protestanckich heretyków
3 miesiące temu / :)
 
Z punktu widzenia współczesnej wiedzy, prawdziwość geocentryzmu jest równoważna prawdziwości heliocentryzmu. Wszystko zależy od punktu odniesienia. Dla obserwatora na Ziemi to Słońce jest ruchome a Ziemia nie - i ma rację. Dla obserwatora na Słońcu byłoby odwrotnie, tylko nie ma ani jednego obserwatora na Słońcu, a na Ziemi są miliardy. Dlatego z praktycznego punktu widzenia geocentryzm jest użyteczny, a heliocentryzm nie. Z kolei, z innych niż Słońce czy Ziemia punktów odniesienia, zarówno Słońce jak i Ziemia poruszają się. Czyli Kopernik był w błędzie promując heliocentryzm a krytykując geocentryzm.
3 miesiące temu / @Onek
 
dokładnie w tej chwili w TVP transmituje się luterańską "mszę" w rocznicę wybuchu herezji , ciekawe czy papa bergoglio ogląda?
3 miesiące temu / mizar
 
Zakupiłem niedawno dzieło Mikołaja Kopernika ?O obrotach ciał niebieskich? w wersji polskojęzycznej. Już pierwszy akapit wstępu autora tego wydania będący cytatem z Marcina Lutra rozbroił mnie totalnie i zachęcił do dalszej lektury: ?Ludzie słuchają improwizowanego astrologa, który za wszelką cenę chce udowodnić, że to nie niebo się kręci, lecz ziemia. Aby wystawić na pokaz inteligencję, wystarczy coś wymyślić i podać to jako pewnik. Ów Kopernik, w swojej głupocie, chce zburzyć wszystkie zasady astronomii. W Piśmie Świętym czytamy bowiem, że Jozue nakazał zatrzymać się Słońcu, a nie Ziemi. Takie słowa wypowiedział o teorii heliocentrycznej Mikołaja Kopernika przywódca niemieckich protestantów, Martin Luter. Niepotwierdzona wiadomość głosiła jakoby kazał on sporządzić kukłę wyobrażającą Kopernika, a potem publicznie ją spalić z napisem ? ?Głupi Sarmata?. Było to jeszcze za życia fromborskiego astronoma i przed opublikowaniem jego życiowego dzieła.?
3 miesiące temu / Onek
 
Film Brauna jest bardzo tendencyjny i stanowi paszkwil na protestantów obracając ich wiarę w satanizm i herezje. Zawarto skrajnie krzywdzące tezy np. protestantyzm był przyczyną rewolucji francuskiej i październikowej, a nawet obu wojen światowych! Na żadne z tych rewelacji nie ma dowodów. Luter nie był nieomylny, ale bunt jego i wielu ludzi wynikał z troski o Kościół pogrążony w rozpuście i własnych problemach - pijaństwie, księżach nieprzestrzegających celibatu, a także symonii i nepotyzmie. W tym wszystkim nie można było tkwić. Sprzeciw był uzasadniony, jednak lekarstwo czyli Sobór Trydencki, przyszło za późno, by uniknąć podziału. Co do wyśmiewania wiary innych ludzi lub prozelityzmu - od tej praktyki odchodzi się juz od 50 lat. Powinniśmy dążyć do zjednoczenia z naszymi braćmi i siostrami innych wyznań chrześcijańskich, a nie zaniechania pogłębiania współpracy i zaprzepaszczenia lat dialogu ekumenicznego. Niech Bóg błogosławi nam wszystkim.
3 miesiące temu / Aha
 
Marcin Luter otworzył "puszkę Pandory" i zdemolował doktrynę ale to nie było tak,iż ówczesny KK był bez błędów i wypaczeń.Praprzyczyną wszelakich podziałów jest grzech,tak było i wówczas; gdy odwiedził Rzym przeraził się stanem moralnym i praktyką życia KK jaką widział - zapragnął reform ale tutaj " bardzo przegiął" i poszedł w "diabelską" pychę i bunt.
3 miesiące temu / t
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.