25 kwietnia 2019

Cała Polska w Stolicy! Ulicami Warszawy przejdzie dziś Biało-Czerwony Korowód

(Fot. Pixabay)

Narodowe święta chcemy obchodzić radośnie, bawiąc się na olśniewających widowiskach, przy dźwiękach najlepszych orkiestr. I taki właśnie będzie pierwszy Biało-Czerwony Korowód, który przejdzie dzisiaj ulicami Warszawy – zapowiadają organizatorzy. Możemy spodziewać się efektownej, wielobarwnej imprezy, która ma szansę zadomowić się na dobre w polskim majowym pejzażu.

Pomysłodawcami przedsięwzięcia są: muzyk i dziennikarz Jan Pospieszalski, podróżnik i miłośnik regionalnej Polski Andrzej Paulukiewicz (niegdyś współtwórca popularnego magazynu telewizyjnego „Swojskie Klimaty”), a także Maciej Pawlicki, reżyser i producent telewizyjny oraz filmowy.

 

Wesprzyj nas już teraz!

Korowód wyruszy o godzinie 17:00 z Placu Teatralnego i przejdzie ulicami: Senatorską, Miodową, Krakowskim Przedmieściem, Świętokrzyską i Mazowiecką do Placu Piłsudskiego. Zaprezentują się w nim orkiestry, zespoły taneczne, teatralne, plastyczne, grupy rekonstrukcyjne (nie tylko militarne, ale też np. Muzeum Małego Miasta z Bieżunia). Będą m.in. rzemieślnicy, kultywujący lokalne zwyczaje przebierańcy z Kujaw i Żywiecczyzny, kolędnicy z Milówki, straże wielkanocne z Podkarpacia, a także mogąca się pochwalić bardzo urozmaiconym repertuarem orkiestra dęta z Mykanowa koło Częstochowy – nazwana przez Jana Pospieszalskiego najlepszą w Polsce. Na placu Piłsudskiego wykonana zostanie składanka ułańskich i patriotycznych tańców i pieśni. Z kolei zespół muzyki dawnej Cracovia Danza zaprezentuje Mazura autorstwa Stanisława Moniuszki. Mocny akcent taneczny korowodu zaznaczyła podczas prezentacji wydarzenia Aleksandra Dziurosz, wicedyrektor Instytutu Muzyki i Tańca, który – jak podkreśliła – „wspiera wszystkie inicjatywy, dzięki którym Polacy wiedzą, że korzenie ich kultury również są w muzyce i tańcu”.

Każdy z obserwatorów Korowodu będzie miał okazję zapoznać się z polskimi tradycjami, w tym również wywodzącymi się z małych regionów i miejscowości, z bliska obejrzeć twórczość lokalnych artystów oraz osiągnięcia polskich firm. Do udziału w wydarzeniu zgłaszają się wciąż rozmaite grupy prezentujące zarówno tradycyjne, jak i współczesne osiągnięcia rodzimej kultury. Swój udział zapowiadają teatry uliczne, rzemieślnicy i przedstawiciele lokalnych stowarzyszeń oraz instytucji. Część uczestników poruszać się będzie konno lub na specjalnych platformach z efektowną scenografią. Towarzyszyć będą im orkiestry marszowe.

„Korowód będzie wielkim wspólnotowym świętowaniem polskości, demonstracją radości i dumy z osiągnięć oraz szacunku dla tradycji” – podkreślają inicjatorzy. Zapowiadają udział ok. 1,6 tysiąca osób w kilkudziesięciu grupach nie tylko z kraju, ale i tych miejsc poza granicami, gdzie wciąż kultywowana jest polskość. Przemarsz pokazać ma naszą kreatywność i optymizm, dołożyć cegiełkę do integracji rodaków żyjących nad Wisłą i tych, którzy z oddali tęsknią za Ojczyzną.

Pomysłodawcy chcieliby, żeby korowód najpierw stał się coroczną tradycją, a z czasem rozbudował w stronę dużego festiwalu narodowej kultury

Wydarzenie zakończy się około 19:00 wspólnym Biało-Czerwonym Śpiewaniem. Przebieg Korowodu transmitować będzie Telewizja Polska.

Chcemy, żeby to wydarzenie łączyło Polaków, niezależnie od poglądów. Zbyt dużo nas dzieli, to fatalnie wpływa na kondycję naszej narodowej wspólnoty – zauważył Andrzej Paulukiewicz

Maciej Pawlicki określił Inicjatywę Korowodu jako „nadawanie formy polskości, szukanie formy bycia razem, komunikacji”. – Bardzo często dajemy się wkręcać w konflikty które nie są naszymi konfliktami – ocenił.

Dlatego tym mocniejsza jest, w jego przekonaniu, potrzeba wypełnienia próżni, którą udanie zasypali już przed nami Irlandczycy czy Amerykanie organizujący z ogromnym rozmachem własne narodowe parady.

Mam nadzieję, że będzie to początek tradycji wspólnego przeżywania polskości – przyznał Pawlicki.

Polska jest piękna nie tylko w Warszawie, ale i dalej – przypomniał Jan Pospieszalski, dodając, że inicjatywa korowodu wzbudziła duże zainteresowanie m.in. w Małopolsce, na Podkarpaciu i Podlasiu. Mówiąc zaś o inspiracjach i celach, które przyświecają przedsięwzięciu, powiedział o potrzebie przypomnienia pochodzenia biało-czerwonych barw Polski oraz wspaniałej tradycji Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

 

Biało-Czerwony Korowód odbywa się pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Promocji Kultury i Historii Polski we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca, przy finansowym udziale ministra kultury. Komercyjnymi partnerami wydarzenia są PKN ORLEN oraz Polcar PPH.

 

RoM

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 105 295 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram