DZIŚ JEST:   24   LUTY   2020 r.

Św. Etelberta, króla
 
 
 
 

Cała Polska w Stolicy! Ulicami Warszawy przejdzie dziś Biało-Czerwony Korowód

Cała Polska w Stolicy! Ulicami Warszawy przejdzie dziś Biało-Czerwony Korowód
Fot. Pixabay

Narodowe święta chcemy obchodzić radośnie, bawiąc się na olśniewających widowiskach, przy dźwiękach najlepszych orkiestr. I taki właśnie będzie pierwszy Biało-Czerwony Korowód, który przejdzie dzisiaj ulicami Warszawy – zapowiadają organizatorzy. Możemy spodziewać się efektownej, wielobarwnej imprezy, która ma szansę zadomowić się na dobre w polskim majowym pejzażu.


Pomysłodawcami przedsięwzięcia są: muzyk i dziennikarz Jan Pospieszalski, podróżnik i miłośnik regionalnej Polski Andrzej Paulukiewicz (niegdyś współtwórca popularnego magazynu telewizyjnego „Swojskie Klimaty”), a także Maciej Pawlicki, reżyser i producent telewizyjny oraz filmowy.

 

Korowód wyruszy o godzinie 17:00 z Placu Teatralnego i przejdzie ulicami: Senatorską, Miodową, Krakowskim Przedmieściem, Świętokrzyską i Mazowiecką do Placu Piłsudskiego. Zaprezentują się w nim orkiestry, zespoły taneczne, teatralne, plastyczne, grupy rekonstrukcyjne (nie tylko militarne, ale też np. Muzeum Małego Miasta z Bieżunia). Będą m.in. rzemieślnicy, kultywujący lokalne zwyczaje przebierańcy z Kujaw i Żywiecczyzny, kolędnicy z Milówki, straże wielkanocne z Podkarpacia, a także mogąca się pochwalić bardzo urozmaiconym repertuarem orkiestra dęta z Mykanowa koło Częstochowy – nazwana przez Jana Pospieszalskiego najlepszą w Polsce. Na placu Piłsudskiego wykonana zostanie składanka ułańskich i patriotycznych tańców i pieśni. Z kolei zespół muzyki dawnej Cracovia Danza zaprezentuje Mazura autorstwa Stanisława Moniuszki. Mocny akcent taneczny korowodu zaznaczyła podczas prezentacji wydarzenia Aleksandra Dziurosz, wicedyrektor Instytutu Muzyki i Tańca, który – jak podkreśliła – „wspiera wszystkie inicjatywy, dzięki którym Polacy wiedzą, że korzenie ich kultury również są w muzyce i tańcu”.


Każdy z obserwatorów Korowodu będzie miał okazję zapoznać się z polskimi tradycjami, w tym również wywodzącymi się z małych regionów i miejscowości, z bliska obejrzeć twórczość lokalnych artystów oraz osiągnięcia polskich firm. Do udziału w wydarzeniu zgłaszają się wciąż rozmaite grupy prezentujące zarówno tradycyjne, jak i współczesne osiągnięcia rodzimej kultury. Swój udział zapowiadają teatry uliczne, rzemieślnicy i przedstawiciele lokalnych stowarzyszeń oraz instytucji. Część uczestników poruszać się będzie konno lub na specjalnych platformach z efektowną scenografią. Towarzyszyć będą im orkiestry marszowe.


„Korowód będzie wielkim wspólnotowym świętowaniem polskości, demonstracją radości i dumy z osiągnięć oraz szacunku dla tradycji” – podkreślają inicjatorzy. Zapowiadają udział ok. 1,6 tysiąca osób w kilkudziesięciu grupach nie tylko z kraju, ale i tych miejsc poza granicami, gdzie wciąż kultywowana jest polskość. Przemarsz pokazać ma naszą kreatywność i optymizm, dołożyć cegiełkę do integracji rodaków żyjących nad Wisłą i tych, którzy z oddali tęsknią za Ojczyzną.


Pomysłodawcy chcieliby, żeby korowód najpierw stał się coroczną tradycją, a z czasem rozbudował w stronę dużego festiwalu narodowej kultury


Wydarzenie zakończy się około 19:00 wspólnym Biało-Czerwonym Śpiewaniem. Przebieg Korowodu transmitować będzie Telewizja Polska.


Chcemy, żeby to wydarzenie łączyło Polaków, niezależnie od poglądów. Zbyt dużo nas dzieli, to fatalnie wpływa na kondycję naszej narodowej wspólnoty – zauważył Andrzej Paulukiewicz


Maciej Pawlicki określił Inicjatywę Korowodu jako „nadawanie formy polskości, szukanie formy bycia razem, komunikacji”. – Bardzo często dajemy się wkręcać w konflikty które nie są naszymi konfliktami – ocenił.


Dlatego tym mocniejsza jest, w jego przekonaniu, potrzeba wypełnienia próżni, którą udanie zasypali już przed nami Irlandczycy czy Amerykanie organizujący z ogromnym rozmachem własne narodowe parady.


Mam nadzieję, że będzie to początek tradycji wspólnego przeżywania polskości – przyznał Pawlicki.


Polska jest piękna nie tylko w Warszawie, ale i dalej – przypomniał Jan Pospieszalski, dodając, że inicjatywa korowodu wzbudziła duże zainteresowanie m.in. w Małopolsce, na Podkarpaciu i Podlasiu. Mówiąc zaś o inspiracjach i celach, które przyświecają przedsięwzięciu, powiedział o potrzebie przypomnienia pochodzenia biało-czerwonych barw Polski oraz wspaniałej tradycji Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

 

Biało-Czerwony Korowód odbywa się pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Promocji Kultury i Historii Polski we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca, przy finansowym udziale ministra kultury. Komercyjnymi partnerami wydarzenia są PKN ORLEN oraz Polcar PPH.

 


RoM

 

 


DATA: 2019-05-02 11:44
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

byłam z dziećmi, cudownie, wesoło, pouczająco. Dzieci zachwycone, podziękowały co jest urocze i bezcenne.
9 miesięcy temu / mama
 
KOROWÓD ?Lepiej FESTYN, JARMARK, Święto NARODU POLSKIEGO . Korowód to = kolumna, ciąg, szereg, sznur, wąż, łańcuch, procesja, kawalkada. Czyżby Pan Prezydent przyzwyczajał ludzi do chodzenia w świeckich procesjach, marszach pod swoim kierownictwem ? Budowanie Nowej Tradycji? Wspólne przeżywanie POLSKOŚCI, bycie razem - na pokaz ? A gdzie to przeżywanie i troska Pana Prtezydentas była jak w lutym 2019 Premier Netanjahu i sekretarz stanu USA Mike Pompeo obrażali Polaków ? Czy wtedy Pan Prezydent NIE WKRĘCIŁ POLSKI W SPRAWY, które nie są naszymi polskimi sprawami? Warto zauważyć, że nasz Kalendarz wypełniony jest świętami, które nie mają godnej OPRAWY z powodu braku FUNDUSZY. A tu proszę lukę wypełnia FUNDACJA PROMOCJI KULTURY. To warto dopytać co robi Ministwer Kultury i jego urzędnicy ? Skąd biorą fundusze i do jakiej trafiają KIESZENI ? Podobno "Przemarsz pokazać ma naszą kreatywność i optymizm". Jeśli już to kreatywność piarowców i J.Kurskiego.
9 miesięcy temu / iskierka
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.