DZIŚ JEST:   26   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Dymitra z Tesaloniki
Bł. Celiny Borzęckiej
 
 
 
 

Cała Polska uczci 100. rocznicę Objawień Fatimskich. Sprawdź obchody w swojej diecezji

Cała Polska uczci 100. rocznicę Objawień Fatimskich. Sprawdź obchody w swojej diecezji

Setną rocznicę objawień fatimskich uczczą w rozmaity sposób wierni we wszystkich polskich diecezjach. Będą to głównie Msze Święte z całonocnym czuwaniem i procesjami z figurą Matki Bożej Fatimskiej, ale także pielgrzymki rowerowe, konferencje i czytania orędzia fatimskiego, a nawet konkurs fotograficzny o kulcie maryjnym. Większość wydarzeń planowana jest na sobotę 13 maja, ale wiele inicjatyw zostało rozłożonych w dłuższym czasie.

 

Archidiecezja krakowska

Na szczególną uwagę zasługuje „100 dni modlitwy różańcowej” stanowiące duchowe przygotowanie do rocznicy objawień w Fatimie. Codziennie od 3 lutego na krakowskim Rynku Głównym w kościele pod wezwaniem św. Wojciecha wierni modlą się przed  Najświętszym Sakramentem i figurą Matki Bożej z Fatimy i rozważają kolejne część Różańca Świętego przypadające na dany dzień tygodnia. Setny dzień modlitwy przypada dokładnie na sobotę 13 maja – setną rocznicę Objawień Fatimskich.

 

O godz. 19.15 w kościele św. Wojciecha rozpocznie się modlitwa różańcowa, a o godz. 21.00 ze świątyni wyruszy Procesja Maryjna wokół Rynku z Najświętszym Sakramentem, figurą Matki Bożej i świecami. Na zakończenie uroczystości o godz. 21.37 rozpocznie się Eucharystia, podczas której uczestnicy poświęcą się Niepokalanemu Sercu Maryi.

 

Ponadto w sobotę nabożeństwo fatimskie odbędzie się również m.in. w kościele Matki Bożej Królowej Polski, w tzw. Arce Pana w Nowej Hucie. Jubileuszowa modlitwa w stulecie objawień Maryi w Fatimie odprawiona będzie w intencji Polski, archidiecezji, Krakowa oraz władz rządowych i samorządowych.

 

Archidiecezja warszawska

W archidiecezji warszawskiej głównym miejscem obchodów jubileuszu 100. rocznicy objawień fatimskich będzie Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej przy ul. Zagłoby 37 w Warszawie–Ursusie.

 

W ramach programu rocznicowych obchodów odprawione zostaną Msze święte 13 maja o godz. 7.00 i 8.00 rano. Po każdej Eucharystii poprowadzona zostanie litania do błogosławionych Dzieci Fatimskich oraz ucałowanie ich relikwii.

 

Główną Mszę świętą o godz. 17.00 poprzedzi adoracja Najświętszego Sakramentu. Eucharystii wraz z uroczystą procesją wokół świątyni przewodniczyć będzie metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Podczas tej Mszy św. zostaną poświęcone figury Dzieci Fatimskich, a następnie wstawione do kapliczki Matki Bożej Fatimskiej przed Sanktuarium. Wierni proszeni są o zabranie ze sobą świec na procesję.

 

Jasna Góra

W najważniejszym polskim sanktuarium maryjnym 13 maja odbędzie się „Wielbienie z Maryją”, w ramach którego rocznica objawień fatimskich wpisze się w cykl wydarzeń trwającego jubileuszu 300-lecia Koronacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.

 

Całość rozpocznie się o godz. 14.00 modlitwą różańcową, którą poprowadzi znany muzyk ewangelizacyjny Jan Budziaszek. O 15.30 uroczystej Mszy św. będzie przewodniczył abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Episkopatu Polski.

 

Główny koncert „Wielbienie z Maryją” zaplanowano na godz. 17.00. Za oprawę muzyczną odpowiadać będzie Leopold Twardowski z orkiestrą symfoniczną, zespołem jazzowym, muzykami Poznańskiego Wielbienia i chórem jubileuszowym.

 

Każdy pielgrzym proszony jest o zabranie ze sobą róży. Z przyniesionych róż ułożony zostanie dywan jako symbol miłości, czci i wierności Maryi Królowej.

 

Archidiecezja lubelska

Główne obchody fatimskiego jubileuszu w archidiecezji lubelskiej odbędą się w lubelskim kościele pod wezwaniem Matki Bożej Fatimskiej przy ul. Tuwima 5. O godz. 18.00 sekretarz generalny Episkopatu Polski bp Artur Miziński odprawi tam uroczystą Mszę św., poprzedzoną nabożeństwem różańcowym. W programie także procesja fatimska z Figurką Matki Bożej Fatimskiej, zawierzenie parafii i archidiecezji MB Fatimskiej, czuwanie modlitewne i ucałowanie relikwii błogosławionych dzieci fatimskich oraz Apel Maryjny i koncert zespołu Guadalupe.

 

Z kolei lubelscy kapucyni organizują obchody 100-lecia objawień fatimskich w parafii Niepokalanego Serca Maryi i św. Franciszka z Asyżu na Poczekajce. Chcemy pokazać, że tajemnica Fatimy działa w Kościele – zapowiada w rozmowie z KAI o. Andrzej Derdziuk OFMCap, zachęcając do udziału w czuwaniu, które odbędzie się w nocy z 12 na 13 maja. Wydarzenie, na które zaprasza lubelska wspólnota kapucynów, będzie połączeniem modlitwy i refleksji nad konkretnymi wydarzeniami współczesnej historii, związanymi z objawieniami Matki Bożej w Fatimie.

 

Archidiecezja gdańska

Oprócz licznych Mszy św. z czuwaniem i procesjami archidiecezja gdańska zaprasza do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym pt. „Pejzaż maryjny wokół nas” z okazji 100. rocznicy objawień fatimskich.

 

Celem konkursu jest ukazanie krajobrazu maryjnego archidiecezji: kapliczek, figurek, sanktuariów i innych miejsc modlitwy do Matki Bożej. Organizuje go Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Gdańsku-Żabiance. Konkurs potrwa do 1 października, a uroczyste wręczenie nagród i otwarcie wystawy pokonkursowej 13 października po Mszy św. odpustowej.

 

Archidiecezja wrocławska

W archidiecezji wrocławskiej do 13 października potrwa rozpoczęta w lutym Archidiecezjalna Nowenna Fatimska. Jej duszpasterskim założeniem jest spopularyzowanie orędzia fatimskiego, nabożeństwa fatimskiego i fatimskich pierwszych sobót miesiąca. To zadanie spoczywa na parafiach, w których po wieczornych Mszach świętych trzynastego dnia każdego miesiąca powinny się odbywać fatimskie nabożeństwa.

 

Archidiecezja poznańska

Akademicka Noc Czuwania to inicjatywa poznańskich duszpasterstw akademickich. Zapraszają oni na całonocne czuwanie przy Najświętszym Sakramencie w 100-lecie objawień Matki Bożej w Fatimie. Odbędzie się ono w nocy z 12 na 13 maja u ojców franciszkanów konwentualnych w Sanktuarium Matki Bożej w Cudy Wielmożnej Pani Poznania, ul. Franciszkańska 2.

 

W czuwanie (początek o godz. 20.00) zaangażowały poznańskie duszpasterstwa akademickie, m.in. duszpasterstwo ojców dominikanów, Wydziału Teologicznego UAM, św. Rocha, Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia oraz Akademickie Koło Misjologiczne i Kleryckie Koło Misyjne z Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu.

 

W niedzielę 14 maja o godz. 17.00 w Bazylice Archikatedralnej będzie można usłyszeć teksty dotyczące trzech objawień Anioła Pokoju oraz objawień Maryi od maja do października 1917 roku. Czytać będzie wybitna polska aktorka Halina Łabonarska, a komentarz wygłosi o. Wojciech Ciak OCD, przeor klasztoru Karmelitów Bosych w Poznaniu.

 

Diecezja koszalińsko-kołobrzeska

Obchody fatimskie w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej przebiegną głównie pod znakiem Wielkiej Procesji Fatimskiej. Przejdzie ona 13 maja ulicami Koszalina, od Góry Chełmskiej do katedry.

 

Procesja zatrzyma się w pięciu miejscach, na trasie wywieszone zostaną banery, które przybliżą każdy miesiąc objawień Matki Bożej. Poprzedzi ją o godz. 18.30 uroczysta Eucharystia na Górze Chełmskiej pod przewodnictwem bp. Edwarda Dajczaka. - Gdy zacznie zapadać zmrok, zejdziemy z Góry Chełmskiej, uformujemy procesję i przejdziemy ulicami Słupską i Piłsudskiego i dalej w stronę miasta - zapowiada ks. ks. Radosław Siwiński, dyrektor Domu Miłosierdzia, jeden z organizatorów obchodów.

 

Przed katedrą bp Dajczak przy pomniku Jana Pawła II odda całą diecezję koszalińsko-kołobrzeskiej Matce Bożej Fatimskiej.

 


KAI

TK


DATA: 2017-05-12 11:41
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Cały Naród Polski powinien stanąć do Apelu w Gietrzwałdzie 27 Czerwca o godz.21 - 140 rocznica rozpoczęcia Objawień! To tam stanął Tron zniesiony z nieba - nie ma takiego drugiego miejsca na ziemi! Nie ma nigdzie!
ponad 3 lata temu / ABR
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.