DZIŚ JEST:   24   LUTY   2020 r.

Św. Etelberta, króla
 
 
 
 

Cała nadzieja Niemców w Turcji. Merkel zostawia drzwi szeroko otwarte

Cała nadzieja Niemców w Turcji. Merkel zostawia drzwi szeroko otwarte
fot.REUTERS/Thomas Peter/FORUM

Po czwartkowym spotkaniu czołowych polityków niemieckiego rządu wiadomo już jedno: niemieckie granice jeszcze przez długie miesiące będą szeroko otwarte dla imigrantów. Kanclerz Merkel pokłada swoje największe nadzieje w Turcji, która za europejskie pieniądze i gwarancje powinna zastopować falę ludzi.

 

W czwartek po południu zakończyło się spotkanie najważniejszych polityków rządzącej Niemcami koalicji. Celem szczytu było wypracowanie lepszej odpowiedzi na kryzys imigracyjny. Rozmowy były trudne, bo kanclerz Angela Merkel musiała podjąć próbę wypracowania kompromisu pomiędzy bardzo przeciwnymi stanowiskami. Z jednej strony bawarska CSU z Horstem Seehoferem na czele domagała się działań w wyraźny sposób ograniczających napływ imigrantów. Z drugiej strony lewicowa SPD kierowana przez wicekanclerza Sigmara Gabriela stała na straży polityki otwartych granic.

 

Osiągnięty kompromis nikogo nie zadowala. Jego istotę stanowi plan powołania kilku ośrodków, do których trafiać będą imigranci mający nikłe szanse na uzyskanie azylu. Ośrodki te pierwotnie miały nosić nazwę stref tranzytowych (niem. Transitzonen) i być rozlokowane tuż pod niemieckimi granicami. Trafiający tam uchodźcy nie mogliby ich opuszczać. Pomysł był ostro krytykowany przez SPD (a także przez Kościół katolicki) jako uwłaczający godności imigrantów i został ostatecznie gruntownie przekształcony.

 

Przyjęte w czwartek rozwiązania mówią o kilku ośrodkach w samych Niemczech, które imigranci będą mogli swobodnie opuszczać, pozostając jednak w granicach danego powiatu (niem. Landkreis). Uchodźcy w tychże ośrodkach będą poddawani szybkim procedurom, co ma skutkować sprawniejszym odsyłaniem ich do ojczyzn.

 

Rozwiązanie nie ograniczy jednak fali imigracji. Do ośrodków trafią przede wszystkim przybysze z Bałkanów, a ci, inaczej niż jeszcze w początkach roku, stanowią obecnie jedynie kilka procent wszystkich uchodźców. Poza tym Berlin chce nieco ograniczyć prawo łączenia rodzin, ale znowu: tylko dla bardzo wąskiej grupy imigrantów, którzy nie otrzymując formalnego azylu, będą mimo wszystko mogli pozostać przez pewien czas w Niemczech.

 

Mamy więc do czynienia z krokiem w kierunku hamowania napływu przybyszów, ale wciąż niezwykle nieśmiałym. Zwłaszcza, że instytucje europejskie mówią o trzech milionach imigrantów, którzy mają trafić do Europy do 2017 roku.


„Wszystkie nadzieje koalicji spoczywają nadal w Turcji, która powinna załatwić to, czego nie chce przejąć nikt w Unii Europejskiej - przerwanie szlaku bałkańskiego. Czy rok 2016, wraz z drugim pakietem azylowym, stanie się dla Niemiec rokiem, w którym kraj wybudzi się z nieprzytomności? Liczby wskazują, że SPD i Unia muszą być przygotowane na niespodzianki. Fala imigracyjna znajdzie sobie nowe drogi i nie da się tak łatwo zatrzymać. Tymczasem [politycy koalicji] wciąż płyną razem z nią” – pisze na łamach „Frankfurter Allgemeine Zeitung” Jasper von Altenbockum.

 

 Jego zdaniem w żadnej mierze nie można mówić o żadnym zasadniczym zwrocie polityki imigracyjnej, na jaki nadzieję miał Horst Seehofer wraz z całą CSU. Niemcy cały czas pozostają otwarte na setki tysięcy imigrantów. Kluczowe będzie teraz przekonanie Turcji do zdecydowanie silniejszego kontrolowania ruchów imigranckich, a także próba ustabilizowania sytuacji w Afganistanie, który stał się dość nieoczekiwanie drugim po Syrii największym rezerwuarem emigrantów.

 

pach

 DATA: 2015-11-06 18:04
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Skoro niemcy w jednej osobie merkel angeli otwierają drzwi do Europy islamistom i muzułmanom różnej maści, to Polska powinna zamknąć granice z niemcami i ewentualnie z innymi sąsiadami, którzy sa otwarci na islam. merkel nie ma jakiegokolwiek prawa poprzez strefę Shengen wprowadzać nam na siłę nielegalnych imigrantów i islamistów !!!!!
ponad 4 lata temu / odszkodowania
 
W co gra Merkel i z czyjej inspiracji działa, oto jest pytanie.
ponad 4 lata temu / abc
 
Dobrze byłoby zderzyć bieżącą politykę RFN z wątpliwościami dot. suwerenności Niemiec wobec USA. Nie mam na myśli licznych baz amerykańskich broniących tam demokracji samą swoją obecnością, ale rodowodu tego państwa założonego jako... niskokapitałowa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w 1949 roku. Miało to mieć miejsce we Frankfurcie nad Menem. Absurdalne kroki Kanclerzowej (i rządu) wydają się być - generalnie - po linii amerykańskiej polityki układanej przez szpicę masonerii.
ponad 4 lata temu / Burak
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.